Izdejota «Pavasara nakts mistēriju» burvība (FOTO)

Ap tūkstoš dejotāju no 29 Latvijas labākajiem deju kolektīviem, tostarp jelgavnieki Tautas deju ansambļi «Diždancis», «Lielupe» un «Kalve», kā arī jauniešu deju kolektīvi «Mazais Diždancis» un «Skalbe», sestdien Valkā tikās deju lieluzvedumā «Pavasara nakts mistērijas».

Ūsiņa dienai jeb Jurģiem, kas ir viduspunkts starp pavasara un vasaras saulgriežiem, veltītajā lielkoncertā tika izdzīvota pavasara zumēšana, buršanās, ganos iešana un noslēgumā – ballēšanās Blusu krogā.

Deju izrāde balstīta uz senā Tālavas novada ģimeniskajām tradīcijām un Valkas puses pavasara ierašām. Īpaši šai izrādei tapušas vairākas jaunas dejas. Lieluzveduma darbība noritēja Vidzemes zemnieku sētā, un to veidoja četras daļas («Jurģu dienu pavadot», «Beltines svētki», «Lielais Valkas (lopu) tirgus» un «Balle Blusu krogā»). Lai gan katra no tām bija iecerēta ar savu stāstu, bez uzveduma programmas vēstījumu nolasīt bija grūti. Un tomēr – par spīti lietainajai dienai, vakara koncerts bija izdevies. Sevišķi jāuzteic gaismu mākslinieks – gaismas veiksmīgi papildināja dejotāju sniegumu.

«Fantastisks koncerts!» deju izrādi vērtē Līvija un Mārtiņš Kreiļi no Valkas novada Ērģemes pagasta. Līvijas kundze pēc koncerta bija ļoti priecīga – tas sniedzis daudz labu emociju. Kreiļu pāris zina teikt, ka Valkā arī iepriekš ir notikuši lieli koncerti – pagājušajā pavasarī, atzīmējot latviešu kormūzikas pamatlicēja Jāņa Cimzes 200. jubileju, brīvdabas estrādē pulcējušies kori no Latvijas un Igaunijas. Tomēr tik daudz dejotāju vienuviet viņi neatminas. Abi ir aktīvi kultūras pasākumu apmeklētāji, tāpēc nolēmuši nelaist garām arī šo koncertu. «Cik ir iespēja, tik arī apmeklējam pasākumus. Ja tas ir radīts mums, tad mēs to arī gribam baudīt,» tā Līvijas kundze.Izrādes tapšanā piedalījās horeogrāfe un mākslinieciskā vadītāja Gunta Skuja, horeogrāfi Taiga Ludborža, Ieva Adāviča, Jānis Purviņš. Izrādes režisors Aivars Ikšelis, scenogrāfs – Ivars Noviks. 

«Pavasara nakts mistērijas» klātienē vēroja arī kultūras ministre Dace Melbārde, kura pirms tam Limbažos apmeklēja Baumaņu Kārļa 180. jubilejas un Himnas goda dienas pasākumu. Deju lieluzveduma «Pavasara nakts mistērijas» ieskaņā ministre Latvijas Nacionālā kultūras centra dejas mākslas ekspertei Marutai Alpai pasniedza Ministru kabineta Atzinības rakstu par ieguldījumu dejas mākslas nozares stiprināšanā.

Pēc koncerta izturīgākie turpināja līksmot zaļumballē Jēkabpils Tautas nama kapelas «Kreicburgas ziķeri» vadībā.

Foto: Roberts Ķesteris

Pievieno komentāru

Koncerti