Izskanējuši studentu dziesmu un deju svētki “Gaudeamus” (FOTO) 1

Aizvadītas trīs spraigas un notikumiem bagātas dienas Tartu, kur no 22. līdz 24. jūnijam tikās vairāki tūkstoši studentu koru, orķestru un deju kolektīvu dalībnieku no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, lai piedalītos astoņpadsmitajos Baltijas valstu studentu dziesmu un deju svētkos “Gaudeamus”, informē pasākuma komunikācijas koordinatore Latvijā Aija Melbārde. Svētkos piedalījās arī LLU kolektīvi – Tautas deju ansamblis “Kalve”, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Kalve”, jauniešu deju kolektīvs “Skalbe”, kori “Liepa” un “Ozols”.

22. jūnijā “Gaudeamus” studentu festivāla dalībnieki pulcējās Kasitomes ielejā, lai aizdegtu festivāla uguni un dotos lāpu gājienā cauri pilsētai. Procesija noslēdzās Emajogi upes krastā, kur notika svinīgā atklāšanas ceremonija un koncerts – Karla Orfa kantāte “Karmina Burana”, kuru izpildīja labākie Igaunijas studentu kori un festivāla orķestris Tartu un Tallinas Universitātes mūziķu sastāvā. Skaņdarbs tika papildināts ar vērienīgiem un pārsteidzošiem gaismu, pirotehnikas un uguns elementiem. Festivālu atklāja vairāku valstu prezidenti, tostarp arī Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Lai piedalītos svētkos, Tartu bija ieradies arī Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

23. jūnija vēlā vakarā Tartu Tammes stadionā norisinājās dinamiskais un noslēpumainais “Gaudeamus” festivāla deju lieluzvedums “Līgo nakts mistērija”, kas bija veltīts vasaras saulgriežu nakts piedzīvojumiem, parādot kopīgo un atšķirīgo Latvijas, Lietuvas un Igaunijas svētku tradīcijās. Pirmo reizi festivāla vēsturē dejas uzvedumā tika apvienotas tradicionālās tautas dejas ar laikmetīgo deju. Nozīmīga loma uzvedumā bija arī apgaismojumam. Kā skaidro režisors Renē Nommiks, tik vērienīgs gaismas šovs Igaunijā vēl nav organizēts, tādēļ izrādes vajadzībām tika uzbūvēta lielizmēra apgaismošanas sistēma. Dejas izrādes gaismu mākslinieks ir Mēlis Lusmegi, kurš vairākus gadus pēc kārtas ieguvis Igaunijas Gada gaismu mākslinieka balvu.

Svētdien, 24. jūnijā, laikapstākļi dalībniekus nelutināja, taču spēcīgais lietus netraucēja gājiena un noslēguma koncerta norisi. Koncertā “Jāņu dziesmas” līdztekus Baltijas valstu nacionālajām programmām izskanēja visu trīs valstu kopīgi izpildītās skanīgās kora dziesmas, pūtēju orķestru skaņdarbi un tautas dejas.

Latvijas programmas režisors – Jānis Siliņš, Latvijas deju programmas virsvadītāji – Rolands Juraševskis, Ilze Mažāne un Elita Treilone, Latvijas pūtēju orķestru virsdiriģents – Māris Martinsons, Latvijas koru programmas mākslinieciskā vadītāja – Ilze Valce, virsdiriģenti – Ilze Valce, Kristiāna Vaickovska, Māra Marnauza, Inta Zakenfelde, Juris Kļaviņš, Aivis Greters, Gints Ceplenieks, Edgars Vītols, Valdis Tomsons, Guntis Galiņš, Jānis Mežinskis, Romāns Vanags.

Studentu dziesmu svētku tradīcija aizsākās Igaunijā 1956. gada Dziesmu svētku laikā. “Gaudeamus” pārmaiņus notiek kādā no Baltijas valstīm. Nākamie svētki tiks organizēti 2021. gadā Lietuvā.


Publicitātes foto

Pievieno komentāru

Komentāri 1

No LLU

Vai I.Cunkuss un RTU vk "Gaudeamus" piedalījās? Paldies Guntim G., kurš vēl satur kopā LLU vk "Ozols". Tik 3 valstu vīru kopdziesmā E.Darziņa "Mirdzi kā zvaigzne" kaut kas aizgāja "šreijā"... jāreabilitējas Rīgā Dziesmu svētkos :)

pirms 2 gadiem, 2018.06.27 11:21

Koncerti