Kokļu skanējums muzejā rada īpašu svētku akcentu (FOTO) 2

Pilsētas svētku plašajā (un skaļajā) piedāvājuma gūzmā nepelnīti varēja ļaut paslīdēt garām ko patiesi vērtīgu. «Ziņu» korespondents gan nav īpašs kokļu mūzikas pazinējs, bet šķiet, ka sestdienas koncerts «Jelgaviņa liela muiža» Ģ.Eliasa muzejā bija īsta pērle svētku tik raibajā kaklarotā.

Ir pašsaprotami, ka mūsdienu plašajā piedāvājumā katrs atradīs ko sev tuvāku, un bieži vien, iespējams, uzvar variants «jo skaļāk, jo labāk». Lieliskas pretzāles emocionālajam kurlumam bija sarūpējusi projekta «Jelgaviņa liela muiža» projekta autore un mākslinieciskā vadītāja Biruta Deruma. Ilgus gadus pūloties izkarot koklei līdzīgu statusu ar daudz skaļākiem instrumentiem, dibināta pat Jelgavas Koklētāju biedrība.

Kokļu ne būt ne vienmuļais (kā izrādās) skanējums B.Derumas vadīto «Zelta stīdziņu» (Jelgavas pašvaldības iestāde «Kultūra») un Vitas Pinnes «Tīnes» (Ulbrokas Mūzikas un mākslas skola) meiteņu izpildījumā pārsteidza tieši ar dažādību – skanot gan Sergeja Krasnopjorova «Variācijām», gan Raimonda Paula un Aspazijas «Aicinājumam», tomēr dominējot latviešu tautas dziesmai dažādās, visbiežāk Birutas Derumas un Viļņa Salaka apdarēs.

Bija arī oriģināldarbi, ar kuriem priecēja B.Deruma, kurai ar savu skaņdarbu «Saules lietus» veiksmīga sekotāja solās būt jaunā koklēšanas zvaigzne (vairāku konkursu laureāte) Megija Bruce. Savdabīgs akcents bija arī Kalnciema vidusskolas skolotājas un uzveduma režisores Dzintras Ķezberes amizantie (labā nozīmē) stāstnieki Kristīne Švalbe un Aleksandrs Olafs Skulte. Veiksmīgs stāstnieks izrādījās arī Jelgavas (un ne tikai) mūzikas draugiem labi pazīstamais Juris Vizbulis, tomēr atgādinot, ka dziedāšana tāpēc nav pamesta novārtā. Gan solo, gan kopā ar ansambļu meitenēm, ne brīdi neforsējot muzeja lielisko akustisku – patiess baudījums.

Tādas, lūk, tās kokles – būs vien jāpievērš lielāka uzmanība šim ar decibeliem ne pārāk dāsnajam instrumentam. Ja muzicē tādā līmenī, kā to dzirdējām koncertā «Jelgaviņa liela muiža», diena kļūst manāmi jaukāka.

Foto: Ruslans Antropovs

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Mamma

Paldies skolotājai Birutai un visai vakardienas koklētāju saimei par brīnišķīgo koncertu!

pirms 6 gadiem, 2015.05.31 08:28

Koncerti