Pūtēji gatavojas Dziesmu svētkiem (FOTO)

Gada izskaņā visos Latvijas vēsturiskajos novados norisinās pūtēju orķestru ieskaņas koncerti, kuros tiek spēlēta XXVI Vispārējo latviešu dziesmu un XVI deju svētku pūtēju orķestru dižkoncerta pro­gramma. Šāds koncerts izskanējis arī Jelgavas 4. vidusskolā.

Kā vēsta Latvijas Nacionālais kultūras centrs, “dižkoncerta un tā scenogrāfijas galvenais uzdevums ir atklāt mūsu zemes un tautas spilgtākās nemateriālās vērtības, kuras tiek ieslīpētas taustāmā veidā un uztveramā pasaules matērijā – dārgakmenī. Dārgakmeņi var būt autori, personības, skaņdarbi, notikumi un jebkas, ko mēs katrs esam izslīpējuši, padarot to par īpašas uzmanības vērtu mūsu zemē”.

Koncerta programmā iekļauta tikai latviešu komponistu oriģinālmūzika, aranžējumi, tautas dziesmu apdares. Koncertu iecerēts sākt ar armijas orķestru uzstāšanos kā liecību Latvijas pūtēju orķestru sākotnei un ietekmei civilo orķestru izveidē. Katram novadam koncertā atvēlēts 35–38 minūšu muzikālais materiāls. Dižkoncerta Zemgales daļā skanēs Līgas Celmas-Kursietes jaundarbs, Gunāra Ordelovska, Alvila Altmaņa, Raimonda Paula, Aivara Krūmiņa, Raita Ašmaņa, Jura Kulakova mūzika un latviešu tautasdziesma R.Paula apdarē.

“Ieskaņas koncerti ir nozīmīgs posms ceļā uz Dziesmu svētkiem, zināmā mērā tas ir dižkoncerta ģenerālmēģinājums. Lai gan mums, radošajai komandai, šie koncerti ir darba process, skatītājiem piedāvājam pilnvērtīgus koncertus. Katrā vēsturiskajā novadā plānojam izspēlēt dižkoncerta programmu un koprepertuāru,” stāsta pūtēju orķestru dižkoncerta mākslinieciskais vadītājs Jānis Puriņš.
Jau kopš 2003. gada, kad tika iedibināta pūtēju orķestru dižkoncerta tradīcija, šis notikums ik reizi pārsteidz ar jauniem izteiksmes līdzekļiem un kvalitatīvām inovācijām. Dižkoncerts notiks Esplanādē – vietā, kur 20. gadsimta sākumā izskanējuši vairāki Dziesmu svētku koncerti. Koncertā muzicēs Latvijas novadu apvienotie pūtēju orķestri, bet noslēguma daļā – diž­orķestris. Dižkoncerta radošā grupa – mākslinieciskais vadītājs Jānis Puriņš, režisors Juris Jonelis un scenogrāfe Austra Hauks.

XXVI Vispārējie latviešu dziesmu un XVI deju svētki norisināsies Latvijas simtgades zīmē no 2018. gada 30. jūnija līdz 8. jūlijam. Dziesmu un deju svētkus rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs.


Foto: Ruslans Antropovs

Pievieno komentāru

Koncerti