Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latgalisks dzīvesprieks Ziemassvētku gaidīšanai

Trešo reizi 14 mēnešu laikā Jelgavas novadā viesosies Baltinavas amatierteātris “Palādas”, kas 8. decembrī pulksten 15 Lielvircavas Kultūras namā gatavojas izrādīt Danskovītes lugu “Ontons i Zīmassvātki”. Pirms 19 gadiem tapušo sevišķi Latgalē ļoti populāro amatierteātri vada Baltinavas vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Anita Ločmele, kas ir sadzīves komēdiju seriāla “Ontons i Anne” autore Danskovīte un arī galvenās lomas Annes atveidotāja.

Seriāls stāsta par diviem tālu Latgalē dzīvojošiem atraiņiem, kuriem katram bijusi sava personīgā dzīve un kas jau cienījamā vecumā, palikuši vieni, nolemj dzīvot kopā. Tā tomēr ir labāk. Jāpiebilst, ka Baltinavas novads, kur “Palādās” tapis ne tikai “Ontons i Anne”, bet arī ap 40 citu lugu iestudējumi, no kurām liela daļa oriģinālās Danskovītes lugas, pēc iedzīvotāju skaita ir pati mazākā pašvaldība Latvijā. Tajā dzīvo un strādā ap tūkstoti cilvēku (astoņas reizes mazāk nekā Baltinavas pagastā 1935. gadā). 

Ja “Spēlmaņu naktī” tiktu noteikta pēc izrāžu skaita Latvijā visvairāk izrādītā luga, tad Danskovīte ar savu “Ontonu I Anni”, kas skatītāju pilnas zāles gan lauku, gan arī pilsētu kultūras namos pulcinājusi vairāk nekā 600 reižu, būtu tālu priekšā profesionālajiem teātriem. Var piebilst, ka pirms četriem gadiem no šī Danskovītes seriāla Nacionālajā teātrī tapa “Latgola.lv”, ko tur rādīs arī jaunajā gadā.

Pērn oktobrī “Palādas” Lielvircavā izrādīja sēriju “Ontons I saime”, savukārt gada sākumā Vilcē – “Kāzu gada jubileju”. Tagad pienākusi kārta “Ontonam i Zīmassvātkim”. “Gribam palīdzēt radīt Ziemassvētku noskaņu,” pirms viesizrādes Lielvircavā raksta Anita Ločmele.

Taču kā lai šos svētkus pienācīgi nosvin? Annas vedekla vēlas ievērot senču tradīcijas, lai mazbērniem būtu labs paraugs, no kā mācīties. Ontons un Anne, kas darbojas pagasta folkloras ansamblī, tam labprāt piekrīt. Taču lolotajā svētku gaisotnē ielaužas mūsdienu realitāte, tostarp arī problemātiskās Krievijas robežas tuvums… Sarežģījumi rodas ne pa jokam, un sižeta kulminācijā uz skatuves iznāk pat robežsargi, tomēr galu galā Ziemassvētki tiek nosvinēti godam. 

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide