Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Saruna ar sevi gleznu izstādē ‘’Pikšās”

Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā ‘’Pikšas’’ sestdien, 19. septembrī, pulksten 12 tiks atklāta Gražinas Ulmanes kvareļu izstāde ‘’Saruna ar sevi’’, informē Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeja ‘’Pikšas’’ speciāliste pētnieciskajā darbā Baiba Pole.

Netālu no muzeja ir mājas ‘’Pikšas’’. Tur vairākas istabas aizņem gleznas. Tās savietotas cita pie citas, un līdzās Gunāra Ulmaņa ainavu redzējumam, par kuru Gražina teic, ka tās atainotas skarbas un kaujinieciskas, ir viņas dabā ieraudzītais ziedu motīvs, sievišķīgais maigums un krāsu daudzveidība. Līdzīgi kā tas ir dzīvē, kur mijas vīrišķīgi stiprais tvēriens un sievišķīgi trauslās nianses.

Gražinas Ulmanes dzimtene ir Lietuva. 1948. gada 24. maijā, kad Gražina bija bērns, ģimeni izsūtīja.  Tādēļ daudzi gadi ir aizvadīti Krievijā, kur viņa iepazinās ar latvieti Gunāru Ulmani (1935-2017) un izveidoja ģimeni. Abus vienoja arī māksla.

Krasnojarskas Valsts Pedagoģiskā institūta Gleznošanas un grafikas fakultātē Gražina Ulmane ieguva pedagoģisko izglītību, darba gadus aizvadīja Krasnojarskā vidusskolā pasniedzot rasēšanu, kā arī mākslas skolā mācot mākslas teoriju.  Aizvadītā gadsimta astoņdesmito gadu beigās, ģimenei  pārceļoties uz Latviju, darba gadi pedagoģijā aizvadīti arī vispārizglītojošajā vidusskolā Rīgā. 

Izstādē apskatāmie akvareļi tapuši Krasnojarskā,  Latvijā, Lietuvā un Šveicē.

“Gleznojot it kā sarunājos ar sevi,”  par laiku, kas vadīts  pie molberta, teic Gražina Ulmane un vēl piebilst, ka, paveroties visapkārt, var ieraudzīt tik daudz skaista - vai tie ir ziedi, ko kāds ir dāvinājis, skats pa logu, saullēkts vai saulriets, vai mākoņi, kas peld gan kā kuģi rāmi un lēni, gan atgādina auļojošus zirgus vai draudīgas uguns liesmas. 

Tas viss saskatāms Gaļinas Ulmanes akvareļos. Tomēr neskatoties uz to, ka viņas pirmie zīmējusi tapuši pirms vairākiem gadu desmitiem, izstādē darbi skatāmi pirmo reizi. 

Atklāšanas pasākumā piedalīsies darbu autore. Ar muzikālu sveicienu to bagātinās dobelnieka Raimonda Bulmera ģimene. Aicināti visi interesenti.

Foto: Baiba Pole 

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide