Teātris Spertālu zīmē

Lauku amatierteātru festivāls «Bīne 2017», kas no 29. septembra līdz 1. oktobrim norisināsies Vircavā, šogad notiks ievērojamā scenogrāfa vircavnieka Arvīda Spertāla un viņa dzīvesbiedres kostīmu mākslinieces Margas Spertāles zīmē, vēsta Jelgavas novada pašvaldība.

Šogad aprit 120 gadu, kopš dzimis scenogrāfs A.Spertāls, kurš 20. gadsimta 20.–30. gados bija Jelgavas profesionālā teātra dekorators, pēc kara – arī Akadēmiskā drāmas (tagad Nacionālā) teātra galvenais mākslinieks un Latvijas Mākslas akadēmijas Skatuves glezniecības darbnīcas vadītājs. Radot izrāžu scenogrāfijas un kostīmus Jelgavas teātrī un vēlāk Nacionālajā teātrī, A.Spertāls kopā ar dzīvesbiedri M.Spertāli, kas ir pirmā kostīmu māksliniece Latvijā, ierakstījuši Latvijas teātra mākslas vēsturē tikai un vienīgi Spertālu mākslas rokrakstam piederošas spožas lapaspuses.

«Ņemot vērā šo aspektu, šogad «Bīne» risināsies Spertālu zīmē. Proti, festivāla laikā esam iecerējuši arī īpašu piemiņas sarīkojumu, kurā teātra pazinēji dalīsies atziņās par Spertālu devumu latviešu teātrim. Vēl kāds zīmīgs notikums – pirmizrādi festivālā piedzīvos filma, kas veltīta Spertāliem,» stāsta Jelgavas novada pašvaldības Kultūras pārvaldes kultūras darba organizatore Nelda Ķikute, uzsverot, ka festivāla noslēgumā pirmo reizi tiks pasniegta A.Spertāla balva par labāko izrādes scenogrāfiju un M.Spertāles balva par labākajiem teātra kostīmiem, kuru ieguvējus noteiks trīs ekspertu komisija – žūrijas vadītājs ir Jelgavas novada amatierteātru virsvadītājs režisors Valdis Lūriņš.

Trīs dienu laikā Vircavā skatītāji varēs novērtēt desmit dažādu teātru sniegumu, tostarp pašmāju aktieru no Vircavas, Bērvircavas, Valgundes un Līvbērzes amatierteātra. Festivālu ar Rūdolfa Blaumaņa lugas «Pazudušais dēls» pirmizrādi atklās vircavnieki. Arī Vircavas amatierteātra režisore Sarmīte Sustrupe šomēnes svin nozīmīgu dzīves jubileju.

Kultūras pārvaldē atzīst, ka lauku amatierteātru atsaucība bijusi ļoti liela, bet, domājot par kapacitāti, izraudzītas tikai desmit izrādes, kas ekspertiem šķita interesantākās un, domājams, būs saistošas arī skatītājiem. Jāpiebilst, ka žūrija apbalvos arī oriģinālāko izrādes režiju un labāko aktierdarbu.


FOTO: Jelgavas novada pašvaldība

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide