Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ačgārna bezdarbnieku apmācība 11

Tirdzniecība izjūt vislielāko darba roku trūkumu – Valsts nodarbinātības aģentūrā vien 15 procenti vakanču ir tirdzniecības darbinieki. Vienlaikus valsts atbalsts apmācībām tirdzniecības profesijās paredzēts tikai 1,5 procenti jauniešiem bezdarbniekiem. Nozare dod 33 procentus (nepilni trīs miljardi eiro) valsts budžeta ieņēmumu, bet atbalstu saņem “kaķa asaru” apmērā.

Valsts izglītības attīstības aģentūra trešdien paziņoja par papildu uzņemšanu 22 profesionālās izglītības iestādēs visā Latvijā Jauniešu garantijas projektā, kas noritot “jau ceturto gadu ciešā sadarbībā ar darba devējiem”. Profesiju klāsts pirms katras uzņemšanas esot saskaņots ar uzņēmējiem, tādējādi pēc iespējas ātrāk sagatavojot darba tirgum nepieciešamos speciālistus. Šis esot viens no sekmīgākajiem projektiem ES, jo šogad iekļuvis Eiropas Komisijas konkursa “Regio Stars 2018” finālā, kurā apbalvo veiksmīgākos ar ES fondu līdzfinansējumu īstenotos projektus.

Valsts nodarbinātības aģentūrā pašlaik reģistrētas 4662 vakances, no kurām 660 ir tirdzniecības darbinieki (15 procenti). Patiesībā darba tirgū ir vismaz divtik lielāks pieprasījums pēc tirdzniecības darbiniekiem. Tajā pašā laikā Jauniešu garantijas projektā no 32 profesijām iekļauta tikai viena tirdzniecības profesija (pārdevējs) un izdalītas 25 vietas no 1500 (1,5 procenti). Turklāt piedāvātā pārdevēju apmācības programma Daugavpils Tirdzniecības profesionālajā vidusskolā nav saskaņota ar nozares darba devēju organizāciju.

Projektu Jauniešu garantijas ietvaros finansē ar ES Jaunatnes nodarbinātības iniciatīvas un Eiropas Sociālā fonda atbalstu, kā arī no Latvijas valsts budžeta. Atgādinām, ka tirdzniecība dod vairāk nekā 33 procentus no valsts budžeta ieņēmumiem nodokļos.

Ņemot vērā iepriekšminēto, Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) vērsusies valdībā ar aicinājumu sniegt skaidrojumu par šādu ačgārnu valsts atbalsta politiku nodarbinātības un profesionālās apmācības jomā.


Henriks Danusēvičs, LTA prezidents

Foto: no arhīva


Pievieno komentāru

Komentāri 11

Jana

Jelgavas nodaļu vada Rublis.Bet tik klusu,ka nav nekādas informācijas par sasniegumiem.

pirms gada, 2018.08.12 18:28

Janai

Valsts izglītības attīstības aģentūras organizētās apmācības ar JG finansējumu, par ko ir šis raksts, netiek īstenotas NVA, bet gan dažādās arodskolās un profesionālajās vidusskolās. Jelgavā tās ir Jelgavas Amatu skola un Jelgavas Tehikums.

pirms gada, 2018.08.15 15:18

Joks

Jana laikam ir no palīgskolas, ja nezin kur meklēt Valsts izglītības attīstības aģentūras organizētās apmācības...

pirms gada, 2018.08.16 20:02

Sise

Es nesaprotu vienu.. par ko brīnīties? Kādas algas ir veikalu darbiniekiem? Nožēlojamas, brīnās, ka trūkst darbinieku, nu nemainīsies nekas, drīz pārdevēju vispār nebūs, kādas attieksmes visur no tiešajiem priekšniekiem? Ka paklausās, mati stāvus ceļas, nekaunās panckāties arī klientu klātbūtnē! Idiotisms augstākajā pakāpē!!!! Nav cilvēcības, nu nemaz

pirms gada, 2018.08.16 20:05

Pircējs

Var pabrīnīties, ka te runā par apmācību profesijā pārdevējs. Trūkst cilvēku, kas vēlētos strādāt par pārdevējiem, bet būs cilvēki, kas vēlēsies apgūt profesiju pārdevējs, lai nākotnē varētu strādāt par to?

pirms gada, 2018.08.17 10:31

Rausītis

Arī strādāju veikalā. Alga 800 bruto (pārbaudes laikā). Informācija konkrētajā nozarē jāzin ļoti daudz - ļoti daudz ko mācīties.
Lielākā problēma pārdevēju trūkumā ir tā, ka viņus nenovērtē klienti un priekšnieki. Tādēļ kombinācijā ar zemajiem atalgojumiem, cilvēki ne īpaši vēlas strādāt.
Ja darba devēji vairāk ieguldītu darbiniekos, darbinieki mazāk mainītos.

pirms gada, 2018.08.20 21:54

Bezpendžām

Tās vecās pākstis jātlaiž, jaunajiem vietu jāatbrīvo

pirms gada, 2018.08.30 18:41

badžoo

Diemžēl tās vecās pākstis ir vienīgās kuras vēlas strādāt par grašiem. Viņām sava vecuma pēc ir problēmas atrast citu darbu jo diemžēl mūsu valstī pastāv vecuma diskriminācija.

pirms gada, 2018.08.31 14:21

badžoo

Kad tirdzniecības darbinieki sāks saņemt adekvātas algas padarītajam, bezdarba problēma pati par sevi atrisināsies. Paskatoties uz lieltirgotāju nodokļu iemaksām valsts kasē, var spriest par viņu ienākumiem. Tie nav mazi, bet vienkārši nav vēlēšanās darbiniekiem maksāt adekvātas algas. Strādāju sia Sintrum "Beta" veikali. Darbiniekiem algu samaksa par nostrādātajām 210h=430Eur pirms nodokļu nomaksas. Tad nu secinājumus izdariet paši!

pirms gada, 2018.08.31 14:14

Dzer un strādā

Vecās pākstis dzer mājās lai simtlatniekos tīra atejas un grābj lapas

pirms gada, 2018.08.31 21:49

Gastons

Normāli būtu tad, ja nekādus bezdarbnieka pabalstus nemaksātu, ja kaut viena ateju tīrītāja amatvieta stāv neaizpildīta konkrētajā pašvaldības teitorijā.

pirms gada, 2018.09.07 19:27

Lietotāju raksti