Aptauja: studējošie priekšroku devuši sociālajām zinātnēm, arodizglītība palikusi novārtā 1

Mācības augstskolās, koledžās vai arodskolās šogad vispār nav sākuši teju 40% aptaujāto jauniešu, savukārt tie, kuri sāka studēt, priekšroku devuši sociālajām zinātnēm, medicīnai, farmācijai vai sociālajam darbam vai informācijas tehnoloģiju zinātnēm, liecina veiktā “Snaphots” pētījuma dati.

Tikmēr aptaujājot jauniešus vecumā no 18 līdz 24 gadiem, noskaidrots, ka sociālās zinātnes izvēlējušies 23%, medicīnu farmāciju vai sociālo darbu 18%, bet informācijas tehnoloģiju zinātnes 15%. 

Pandēmija, ar kuru mēs saskaramies nu jau vairāk nekā pusgadu, rada jautājumus ne tikai kā turpināt izglītības procesu droši, bet arī par profesijām, kas varētu saglabāt pieprasījumu neatkarīgi no tā, ka mums ir jāsadzīvo ar jaunu realitāti. 

Tomēr profesionālā izglītība ir bijusi krietni mazāk pieprasīta. Piemēram, enerģētikas un elektrotehnikas jomu izvēlējušies 6%, autotransportu, autobūvi un loģistiku 4%. Arodu apguvei priekšroku devuši vīrieši, mazpilsētu iedzīvotāji un respondenti vecumā no 22 līdz 24 gadiem. 

Labs programmu piedāvājums (83%), perspektīva nozare ar augstu iespēju atrast labi apmaksātu darbu studiju laikā vai uzreiz pēc studiju pabeigšanas (81%) un mācību iestādes reputācija (81%) ir galvenie kritēriji, pēc kuriem studijas uzsākušie jaunieši izvēlējušies profesijas apguves vietu. Iespēja mācības apvienot ar darbu bijusi svarīga 58%. 

"Transporta nozare viennozīmīgi ir perspektīva, jo auto tehnoloģijas nemitīgi attīstās un paliek aizvien sarežģītākas, radot pieprasījumu pēc jaunām zināšanām un prasmēm arī auto remonta un apkopes jomā, kas paaugstina gan profesijas prestižu, gan arī atalgojumu," analizē auto un moto rezerves daļu tirgotāja "Inter Cars Lavija" pārstāvis Armands Umbraško. 

"Konkurss "Jaunais automehāniķis" Lavijā notiek jau 13 gadus, pēdējos piecus kopš tā organizēšanā iesaistījās "Inter Cars Latvija", tas no lokāla pasākuma ir kļuvis par starptautiski atzītām sacensībām, kas norisinās vairākās valstīs un jauniešiem pēc tam ir iespēja sacensties starptautiskajā finālā. Mēs sadarbojamies ar atzītākajiem auto daļu un iekārtu ražotājiem, lai topošajiem speciālistiem būtu iespēja praksē apgūt modernākās ierīces, kuras ne vienmēr ir pieejamas arodskolās un tehnikumos,"  stāsta Umbraško. 

Pēc viņa teiktā, konkurss ir vieta, kur topošie  auto apkopes un remonta profesionāļi var izbaudīt savu profesiju reālā vidē. "Tieši tāpēc, mēs pievēršam uzmanību vēl vienam aspektam, proti, izpratnei par klientu apkalpošanu un kopējo attieksmi. Auto serviss nav tikai "dzelži", tas ir arī darbs ar cilvēkiem. Ja vēlamies, lai Latvijā būtu kvalitatīvi auto servisi un šo pakalpojumu varētu kādreiz arī eksportēt, profesionālim ir jāprot ne tikai izjaukt un salikt motorus, bet arī izdarīt tādu elementāru lietu, kā saglabāt klienta auto tīru tā remonta laikā," uzskata "Inter Cars Latvija" eksperts. 

Tam, ka pieprasījums pēc kvalificētiem speciālistiem pieaug, piekrīt arī Rīgas Tehniskās koledžas programmas "Autotransports" direktore Sanita Eihmane. Vienlaikus viņa norāda, ka interesi par studijām kavē gan sarežģītie biznesa apstākļi, gan arī tas, ka mūsdienās šajā profesijā papildus teorētiskajām zināšanām ir nepieciešamas vēl daudz citas prasmes, piemēram, sadarboties, prezentēt radošas idejas un pielāgoties aizvien jaunām situācijām. 

"Mums kā koledžai ir svarīgi, lai audzēkņi uzsāktu ceļu darba tirgū iespējami sagatavoti - gan ar pietiekamām kompetencēm, gan personiskām un aktīvām pilsoniskuma prasmēm. Arī šādi konkursi ir svarīgi studentu karjeras izaugsmei, jo dod pārliecību par savām zināšanām," komentē Eihmane. 

“Jaunais Automehāniķis 2020” norisi neapturēja arī Covid-19 - atradām veidu, kā to īstenot un apbalvot laureātus, ievērojot drošības prasības. Savukārt pieteikšanos 2021.gada konkursam plānojam izsludināt šā gada novembrī. Konkursa atlases kārta paliks nemainīga – zināšanu tests tiešsaistē. Savukārt nākamo konkursa kārtu norisē šobrīd ir grūti kaut ko droši paredzēt. Katrā ziņā - mēs turpināsim likt pamatus tam, lai Latvijā izaugtu jaudīga auto profesionāļu paaudze," uzsvēra Umbraško. 

Organizējot konkursu, “Inter Cars Latvija” vairākus gadus sadarbojas ar pasaulē atzītiem ražotājiem un savas jomas līderiem, piemēram, “Bosch”, “Continental”, “Total” u.c. Turklāt 2019.gadā projekts ieguva starptautiskās programmas “Erasmus+” atbalstu. 

"Snapshot" ir interneta aptaujas panelis, kas Latvijā darbojas jau kopš 2002. gada. Pētījuma aptauja veikta laika posmā no šā gada 28. augusta līdz 14. septembrim. Mērķauditorija bija jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem. Izlases lielums - 504. Pētījums ir reprezentatīvs noteiktajā vecuma grupā.

Foto: publicitātes

 

Pievieno komentāru

Komentāri 1

sartas

Arodizglītību parasti izvēlas pēc 9. klases , 15/16 gadu vecumā.

pirms gada, 2020.10.28 12:54

Lietotāju raksti