Birokrātija gremdē lauksaimniecību 2

Pievienojoties vispārējām bažām par ekonomisko krīzi valstī, «Zemnieku saeima» aicina valdību un valsts institūcijas taupīt valsts resursus un veicināt ražošanu, atvieglojot birokrātiskos apgrūtinājumus lauku saimniecībām.

Biedrība apkopojusi datus par lauksaimniekiem pildāmajām prasībām. Lauku saimniecības pārrauga un kontrolē 14 dažādas institūcijas, kas visas kopā pieprasa milzu dažādu dokumentu daudzumu. Biežākie kontrolieri ir no institūcijām, kas tieši saistītas ar lauksaimniecisko darbību, - Lauku atbalsta, Pārtikas veterinārā, Augu aizsardzības dienesta, Lauksaimniecības datu centra, Ciltsdarba valsts inspekcijas. Taču lielākās galvassāpes sagādā un smagākos kompromisus prasa ar lauksaimniecības sektoru tieši nesaistītas institūcijas: Valsts ieņēmumu dienests, Valsts darba inspekcija, Autotransporta direkcija, Valsts vides dienests, Centrālā statistikas pārvalde, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra, Valsts būvinspekcija. Savu artavu birokrātijas vairošanā dod arī pašvaldības.Turklāt katra kontrolējošā iestāde uzskata, ka tās jautājumi ir vissvarīgākie. Tas ir kā skolā - katra skolotāja uzdod savus mājasdarbus un liek atzīmes, neņemot vērā, kas prasīts pārējos mācību priekšmetos. Katra institūcija, šķiet, pieņem, ka tās jaunos dokumentus «Latvijas Vēstnesī» visi ir izlasījuši. Katra domā, ka bukletus, kas atstāti centrālajā birojā uz galda, ir lasījis ikviens vistālākajā Latvijas nostūrī. Daudzi ierēdņi joprojām dzīvo ilūzijā, ka internets ir visās lauku saimniecībās un ka tieši viņu mājas lapa ir pirmais logs, kurā zemnieks ielūkojas katru rītu. Protams, nezināšana nevienu neatbrīvo no atbildības, taču tam slogam jābūt samērojamam un attaisnojamam. Nereti saimniecībās vairākas institūcijas kontrolē vienu un to pašu. Samazināt birokrātisko slogu varētu, pieļaujot daudzo papīra reģistru un žurnālu elektronizēšanu. Protams, mēs zinām, ka ierēdņi dara labu un vairums - centīgi. Arī atsevišķas institūcijas mēģina saskaņot no lauksaimniekiem pieprasāmo birokrātijas apjomu. Taču kopumā tā visa ir par daudz - zemniekiem atliek aizvien mazāk laika pamatdarbam ražošanā.Tiek ieviesti taupības pasākumi valsts sektorā. Šo brīdi ir vērts izmantot, lai pārvērtētu aktivitāšu lietderību lauksaimniecības jomā. Kontroles institūciju ir pārāk daudz, turklāt tās uzņēmējiem nevis palīdz, norādot uz kļūdām, bet gan kavē darbu, tādējādi bremzējot arī ekonomikas atgūšanos. Lai nodrošinātu kārtību sektorā, pietiktu tikai ar daļu no visa šā birokrātiskā sloga. Turklāt - jo lielāks ražotājs, jo vairāk kontroļu. Tikai nezin kādēļ pārbaudes aktivizējas tieši tad, kad lauksaimniecībā ir aizņemtākais darba laiks - ražas novākšana.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Fausts

Jautājums ir tikai par kuriem zemniekiem Lāsmiņa noraudāja. Vai par bagātajiem, kuri brauc ar bieziem džipiem un, piemēram, 3 gadus vecs traktors jau ir "vecs" traktors, vai par vidušķiru un uz leju, kura tiešām varētu sūdzēties par esošo birokrātiju un tās radītajām sekām. Diemžēl Latvijā kā Ceplis teica, tie ka bija vareni tie būs vareni, pārējie, lai kuļās kā grib.
Gecemin, visu cieņu talantam, kuram 20 gados jau ir augstskolas diploms kabatā. Zini kādu piemēru?

pirms 13 gadiem, 2008.07.25 10:55

Gecemins

Bļāviens, vai tiešām kāds tic ka kaut kas šajā ziņā varētu mainīties uz labo pusi? Saprotiet - visiem tiem mērkaķiem, kas tur ir savākti bariem, neskaitāmos līmeņos, nekad nepietiks darba, tāpēc jāvazājas pa saimniecībām un jābendē nervi zemniekiem. Viss foršāk ir tad, kad pie zemnieka atbrauc 20 gadīga dāmīte, kas beigusi ekonomistus vai sociologus un māca zemniekam kā jāsaimnieko, jo viņa redz esot lasijjusi MK noteikumus. Kā teica pans kleksis - dibiniet partiju, apsoliet ka jūs neko nedarīsiet, bet arī citus nečakerēsiet un vieta saimā garantēta.

pirms 13 gadiem, 2008.07.24 21:06

Lietotāju raksti