Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Digitālo prasmju apgūšana senioriem nav tikai jaunas zināšanas, tā ir arī komunikācija starp paaudzēm 4

Digitālās zināšanas nav tikai e-pakalpojumi un ērtības, tā ir arī komunikācija starp paaudzēm un kopīgas valodas atrašanas ar bērniem un mazbērniem. Arvien vairāk senioru apzinās, ka, apgūstot digitālās lietas, viņi var kļūt komunikablāki un vairāk iekļauties sabiedrības norisēs.

Seniori ir diezgan konservatīvi. Aicinot seniorus uz nodarbībām, kurās mācām lietot datoru un internetu, bieži vien dzirdu atrunas: “Nē, man to nevajag!”. Viņi nejūt nepieciešamību pēc šādiem pakalpojumiem. Un ne jau tādēļ, ka patiktu tērēt laiku iestāžu apmeklējumam. Daudzi vienkārši neapzinās, cik daudz iespēju sniedz portāls Latvija.lv, cik ērta un saprotama ir izveidota palīgvietne mana.latvija.lv.

Bet ir arī otra puse – tie, kas uz nodarbībām atnāk, vienmēr ir apmierināti, ļoti priecīgi, ka spēj apgūt jaunas lietas un noteikti savas zināšanas pēc tam nodod tālāk. Digitālo aģentu tīkla veidošana noteikti palīdzēs popularizēt e-pakalpojumu lietošanu arī vecākās paaudzes vidū, jo būs arvien vairāk cilvēku, kas spēs profesionāli palīdzēt spert pirmos soļu digitālajā vidē.


Kopīga mācīšanās motivē

 

Noteikti viens veidiem, kā piesaistīt seniorus digitālo prasmju apgūšanai, ir īpaši viņiem domātas mācības, semināri. Arī es, dodoties uz digitālo aģentu mācībām, šaubījos, vai varēšu tās astoņas stundas nosēdēt. Bet mācības bija tik aizraujošas, ka nevienā brīdī nebija vēlmes doties prom. To pašu varu teikt par saviem kolēģiem – kopā būšana, cita seniora plecs blakus – tā ir lieliska motivācija. Un, ja blakus ir profesionālis, kas parāda, izskaidro, iemāca – neko labāku nevar vēlēties!

 

Seniori kļūst arvien zinošāki

 

Datorzināšanas senioriem noteikti paliek arvien labākas. To rāda arī statistika. Turklāt  pensionāru lokam pievienojas cilvēki, kuriem jau ir šīs zināšanas. Un tas dod stimulu arī citiem.

Man vislielākais prieks ir par 80 un pat 90 gadus veciem senioriem, kuri nāk mācīties digitālās lietas. Jā, acis varbūt vairs labi nerāda, rokas trīc, bet viņi ir apņēmības pilni. Viņi apzinās, ka datoru zināšanas nav tikai ērtība, tā ir arī komunikācija ar bērniem un mazbērniem. Piemēram, pēc nodarbības nākamajā dienā atnāk kundze un priecājas, ka mazmeita viņu uzslavējusi par to, ka viņa tik daudz zina. Tas ir būtiski – atrast kopīgu valodu ar jauno paaudzi.

Nereti senioriem kauns prasīt, lai tuvinieki parāda, piemēram, “WhatsApp” lietošanu, tādēļ prasa man vai citiem vienaudžiem. Jo sazināties gribas, bet prasmju nav. Mēs senioru biedrībā spriežam, ka noteikti jārīko arī semināri par viedtālruņu lietošanu, jo šīs ierīces nu jau ir ikdiena arī vecākās paaudzes cilvēkiem.

Kopš programmas darbības sākuma, 2018. gada aprīļa, par digitālajiem aģentiem kļuvušas vairāk nekā 5000 personas – bibliotekāri, skolotāji, valsts un pašvaldību iestāžu, tai skaitā Valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Nodarbinātības valsts aģentūras, Valsts izglītības un satura centra, Uzņēmumu reģistra u.c. iestāžu speciālisti.

 Digitālo aģentu kartē varat uzzināt, kuru iestāžu darbinieki kļuvuši par digitālajiem aģentiem.

Foto:  no Ņ. Priedes vadītās nodarbības senioriem

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Daina

Vai laukos arī iespējamas apmācības( senioru biedrībās) ?

pirms 9 mēnešiem, 2020.01.04 18:27

beibe

Andris no laukiem var iemācīt tikai PSKP vēsturi.

pirms 9 mēnešiem, 2020.01.04 19:57

Rozenkrancis K.

Senioriem jāraugās par sausu dēļu sagādi , kas būs nepieciešams nākošajiem medību laukiem, nevis jādomā visādas muļķības par digitalizāciju.

pirms 9 mēnešiem, 2020.01.05 13:04

Senioru Universitāte Jelgavā

Senioru universitāte, kas savu darbību Jelgavā sāka novembrī, līdz ar jaunā gada sākumu uzņem jaunu apmācāmo grupu. Uz nodarbībām aicināti seniori un cilvēki ar īpašām vajadzībām, kuri vēlas apgūt valodu, digitālās, uzņēmējdarbības un citas prasmes. Nodarbību maksa ir 20 eiro mēnesī, un pirmā 2020. gada nodarbība notiks 6. janvārī Sabiedrības integrācijas pārvaldes (SIP) telpās Skolotāju ielā 8.
Kā informē SIP speciāliste un senioru universitātes projekta koordinatore Sņežana Zenovjeva, mācības 2020. gadā notiks katru pirmdienu no pulksten 12 līdz 15. Senioru universitātes nodarbības ilgs līdz 30. maijam, katru nedēļu dalībniekiem apgūstot kādu no mācību moduļu tematiem. Kopumā mācības sastāv no četriem moduļiem – aktīvs un veselīgs dzīvesveids, valodas, radošums un inovācijas, kā arī uzņēmīgums. Pirmā 2020. gada senioru universitātes nodarbība būs veltīta uzņēmīgumam, kopā ar lektori Ivetu Cīruli iepazīstot sociālo uzņēmējdarbību Latvijā. Nodarbība kalpos arī kā ievads senioru universitātes jaunpienācējiem. Visi mācību materiāli senioru universitātes dalībniekiem būs pieejami arī tiešsaistē, bezmaksas mācību vietnē MOODLE, kurā tiks ievietotas arī lektoru prezentācijas un noderīgi materiāli. Universitātes dalībnieki tiks apmācīti darboties ar vietni.

Uzzināt vairāk par senioru universitātes nodarbībām, kā arī pieteikties var, sazinoties ar S.Zenovjevu pa tālruni 29398851 vai e-pastu snezana.zenovjeva@dome.jelgava.lv. Senioru universitāti Jelgavā organizē biedrība «Project Net» kopā ar biedrību «Jelgavā 21. gadsimts» un Sabiedrības integrācijas pārvaldi.

Foto: no «Jelgavas ****» arhīva

pirms 9 mēnešiem, 2020.01.10 10:09

Lietotāju raksti