Latvijas Zinātņu akadēmijas vēstījums sabiedrībai: Latvijas liktenis ir mūsu pašu rokās! 24

Laikā, kad pasaulē straujos tempos izplatās Covid-19 vīrusa delta variants, Latvijas Zinātņu akadēmija vēršas pie visiem Latvijas iedzīvotājiem ar aicinājumu nepakļauties pseidozinātniskiem skaidrojumiem par vakcīnu drošību un efektivitāti, bet ieklausīties pierādījumos balstītās zinātnes atziņās. 

Jau ilgāku laiku Latvijā tiek izvērsta aktīva dezinformācijas kampaņa, kuras mērķis ir nepieļaut, ka mūsu valsts iedzīvotāji masveidā vakcinētos, un tādējādi Latvijas ekonomika atkoptos no Covid-19 sekām. Līdztekus zinātniskos pētījumos balstītām atziņām, sociālajos tīklos nepārtraukti un daudzkārt lielākā apmērā tiek izplatīti un tiražēti meli un izdomājumi par to, kādas sekas sagaida tos, kuri vakcinēsies pret Covid-19, pilnībā noklusējot to, ka lielāku kaitējumu un nesalīdzināmi biežāk cilvēku veselībai nodara inficēšanās ar Covid-19 un saslimšana ar vidēji smagu un smagu slimības gaitu. Šī slimība ir bijusi viens no cēloņiem jau 2,5 tūkstošu cilvēku nāvei Latvijā, kas sastāda 1,8% no atklātajiem inficēšanās gadījumiem. Ciniskie mēģinājumi  apšaubīt šo cilvēku nāves saistību ar Covid-19 infekciju, kā arī skaidrot to ar valsts varas struktūru vēlmi iebaidīt Latvijas iedzīvotājus, nedara godu to autoriem, bet nopietni iedragā uzticēšanos informācijai, kas tiek izplatīta sociālajos tīklos un plašsaziņas līdzekļos. 

Latvijas Zinātņu akadēmija atgādina, ka šobrīd nav tādu zāļu, kas pietiekoši efektīvi spētu ārstēt Covid-19. Tāpēc vienīgā iespēja, kā izvairīties no tā, ka infekcijas kārtējais vilnis pārpilda mūsu slimnīcas ar pacientiem, kam nepieciešama hospitalizācija, ir visaptveroša vakcinācija. It īpaši tas ir attiecināms uz tām iedzīvotāju kategorijām, kas atrodas tā saucamajās riska grupās. Un tie ir gados veci, kā arī ar hroniskām slimībām sirgstoši cilvēki, kurus ar SARS-Cov-2 vīrusu aplipina gados jauni, ekonomiski un sociāli aktīvi iedzīvotāji, kuri nav vakcinējušies vai pārslimojuši Covid-19. Tādējādi bērni un mazbērni apdraud savus vecākus un vecvecākus, kuriem saslimšana ar Covid-19 daudzkārt biežāk nekā gados jaunajiem cilvēkiem beidzas ar nāvi. Nepieļausim, ka nevilšus kļūstam par savu vecāku un citu līdzcilvēku slepkavām, bet vakcinēsimies, lai apturētu Covid-19 izplatību Latvijā! 

Latvijas Zinātņu akadēmija uzsver, ka arī vakcīnām mēdz būt blaknes, tostarp nopietnas, pat dzīvību apdraudošas, kaut arī tās ir visai retas. Atcerēsimies, ka tieši tādas, bet simtiem un tūkstošiem reižu biežāk, izraisa saslimšana ar Covid-19. Tāpēc ar vakcināciju saistītie riski ir nesalīdzināmi mazāki nekā tie, kas apdraud ar Covid-19 saslimušos. 

 Zinātnei šobrīd nav un nevar būt ilgtermiņa ietekmju datu par vakcīnas iedarbību. Taču atcerēsimies, ka tādu nav arī par Covid-19 izraisītām sekām. Tomēr visi līdzšinējie pētījumi liecina, ka nopietnām bažām vakcīnu gadījumā nav pamata. Vakcīnas ienes mūsu šūnās vienu vīrusa proteīnu kodējošu gēnu, bet to pašu, tikai daudzkārt lielākā apmērā, ienes arī pats Covid-19 izraisošais vīruss, kas iepludina mūsu šūnās vēl arī daudzus citus savus gēnus. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja vakcīnām tiks novērota kādas nevēlamas ilgstošas iedarbības, tās neizbēgami un daudz lielākā apmērā skars arī nevakcinētos Covid-19 pārslimojušos iedzīvotājus. Līdz ar to  vakcinācija būtiski samazina šādu nelabvēlīgo seku iespējamību. 

Zinātniskie pētījumi liecina, ka vakcīnas neietekmē cilvēka šūnu genomu, bet būtiski palielina mūsu organisma spēju pasargāt no saslimšanas ar Covid-19 smagajām formām un nāves pat tajos gadījumos, kad sastopamies ar jauniem SARS-Cov-2 mutantiem. Tāpēc ir vērts vakcinēties – pat spītējot riskam, ka dažiem no mums varētu parādīties nopietnas blaknes, kuras gandrīz vienmēr neizpaliks, ja saslimsim ar Covid-19 vidēji smagā vai smagā formā. 

Šobrīd Latvija ir to Eiropas Savienības valstu vidū, kurās iedzīvotāju vakcinācijas aptvere ir visai zema un nenodrošina aizsardzību pret nākamajiem Covid-19 viļņiem. Un vienīgais veids, kā izvairīties no ekonomikas lejupslīdes, dzīves līmeņa pazemināšanās, mājsēdes, veselības aprūpes sistēmas pārslodzes un daudzu cilvēku nāvēm, ir vakcinēšanās. 

Latvijas liktenis ir mūsu pašu rokās! Nepalaidīsim garām iespēju vakcinēties, un dzīvot un strādāt bez ierobežojumiem un bailēm!

Foto: publicitātes

Pievieno komentāru

Komentāri 24

cilvēks

it kā jau pareizi un taisnība. Bet tik patētiski gļotaini sarakstīts... tizli. Kā Zkorejas prezidenta runa.

pirms mēneša, 2021.07.30 09:55

haha

nekad nekas nenāk atpakaļ, un nav ko kladzināt nepatiesību

pirms mēneša, 2021.07.30 17:46

Miw

Tik pat izsmeļoši varēja vērsties pret Juhņēvičas darbību,Pavļuta kompetenci un Kariņa komunikāciju ar tautu.

pirms mēneša, 2021.07.30 22:59

Tiešām

Uzmanīgi izlasīju -- tiešām uzrakstīts kroplīgi un divkosīgi .......

pirms mēneša, 2021.07.31 19:42

Tas pats Jānis

Zinātņu akadēmijai vajag piedalīties valsts ikdienas dzīvē, nevis uzpeldēt ik pa laikam ar pasūtījuma rakstiem.

pirms mēneša, 2021.08.01 11:06

Mhhh

Kaads tu esi daunis…

pirms mēneša, 2021.08.02 13:12

Tas pats Jānis

Mjā, priekš tipiska 5. kolonnas lumpeņa, šī bija argumentēta un pamatota atbilde uz manu komentāru. Bet nu vismaz ir cirvji, ko pakaitināt.

pirms mēneša, 2021.08.05 19:50

Skolnieciņš no svētbirzs

Šodien, 2. augustā, ir iesācies ‘’Baltijas Praids 2021’’ (angļu val. Baltic Pride 2021). Šogad šīs pasākums norisinās Rīgā. Tas ir liels gods, jo šī festivāla pamatmērķis ir sludināt mīlestību, iecietību un līdztiesību mūsu sabiedrībā. ‘’Baltijas Praids’’ šogad norisinās no 2. augusta līdz 7. augustam. Šajā laikā norisināsies dažādi pasākumi: dažādas diskusijas, darbnīcas, filmu izrādes un konferences. ‘’Baltijas Praids 2021’’ ir svētīgs pasākums. Mūsu sabiedrībā trūkst iecietības un sapratnes vienam pret otru. Tāpēc aicinu ikvienu no mums noskatīties TV seriāla ‘’Amerikāņu Dievi’’ 3. sezonas 8. sēriju ‘’Degsmes uguns’’. Šo seriālu var noskatīties angļu valodā oficiālajā TV kanāla STARZ mājaslapā: starz.com/us/en/series/american-gods/season-3/episode-8/61896 [Watch American Gods: Ep 308 - The Rapture of Burning on STARZ - Free Trial]. Šo sēriju krievu valodā var noskatīties: lostfilmhd.com/78-amerikanskie-bogi-smotret-onlayn-na-lostfilm-v-hd-720.html [Seriāls ‘’Amerikāņu Dievi’’ 3 sezona tiešsaistē HD kvalitātē (lostfilmhd.com)]. Kā arī aicinu ikvienam iepazīties ar Japānā notiekošo ‘’Kanamara Matsuri’’ festivālu: youtu.be/Q4LW3pDQq3A [video no GO2travel YouTube konta ‘’Japan 2021| kanamara matsuri festival かなまら まつり’’]. Šis festivāls Japānā notiek gadu no gada, tas vairo iecietību un saticību Japānas sabiedrībā.
Nedzīvosim naidā. Dzīvosim draudzīgi! Būsim saticīgi un pretimnākoši!
Ar Dievietes Frejas svētību, Skolnieciņš no svētbirzs
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
#mīlestība #kaisle #DievieteFreja #saticība #draudzība #iecietība #sapratne #LGBT #LGBTI # LGBT+ #BalticPride #BaltijasPraids #AmericanGods #AmerikāņuDievi #STARZ #MīlestībasFestivāls #KanamaraMatsuri #Skolnieciņš #svētbirzs

pirms mēneša, 2021.08.02 17:46

Tas pats Jānis

Hehe, skolnieciņš iznāca no skapja. Jau no pirmajiem taviem sacerējumiem bija tāda nelāga nojausma, ka esi no tiem, bet tagad vismaz zinām konkrēti.
Apsveicam tevi Šarik, tu esi balbezs!

pirms mēneša, 2021.08.05 19:52

5. kolonnai

Hello, lumpeni. Kas tas tāds “balbezs”? Dīvainus vārdus izmanto, homoseksuāļi nepatīk.. Ka tik ne vārdā Ivans drīzāk, nevis Jānis.

pirms mēneša, 2021.08.06 15:24

Tas pats Jānis

Hehe, plēš nabaga lauķiem... Neko darī - būs jāpierod...

pirms mēneša, 2021.08.08 10:21

Mjāā.

2-vu koridoru un dejukursu izglītība..Skolnieciņš no svētbirzs neatšķir mīlestību no netiklības.

pirms mēneša, 2021.08.09 20:09

Skolnieciņ no svētbirzs?!

Cik pēcnācējus, pa ****u mālus mīcot, pēc sevis esi atstājis?

pirms mēneša, 2021.08.09 20:12

Skolnieciņš no sidrabbirzs

Šodien ir 6. augusts. Tuvojas ‘’Baltijas Praida 2021’’ noslēgums. ‘’Baltijas Praids’’, kas šogad norisinās Rīgā, ir mīlestības festivāls, kurš satuvina un saliedē dažādu dzimumu un seksuālo orientāciju cilvēkus. Par nelaimi, mūsu sabiedrība ļoti pretrunīgi izturas pret ‘’Baltijas Praidu’’. Šādai neapmierinātībai var būt vairāki iemesli. Pirmkārt, kristīgā baznīca (katoļi, pareizticīgie, vecticībnieki, protestanti (lielākoties luterāņi), modernās kristīgās konfesijas) n-tos gadsimtus sludina naidu pret LGBT+ kopienu. Pēc būtības kristietības reklāmas kampaņa balstās uz poligāmijas, biseksualitātes un homoseksualitātes noliegšanu un mītiskas tikumības sludināšanu. Taču kristietība nav tik tikumīga, kā varētu šķist. Gan uz Rietumu kristīgās baznīcas (katoļu baznīcas), gan uz Austrumu kristīgās baznīcas (pareizticīgo baznīcas) sirdsapziņas ir daudz noziegumu. Piemēram, katoļu baznīca vajāja un slepkavoja protestantus, bet pareizticīgo baznīca vajāja un slepkavoja vecticībniekus. Otrkārt, Latvijas Republiku teju pusgadsimtu okupēja Padomju Sociālistisko Republiku Savienība (Padomju Krievija). Šis totalitārais veidojums, kas nežēlīgi slepkavoja gan krievus, gan citas tautas, turējās tikai uz naida un bailēm. Naids un bailes bija kompartijas dzīvības avots. Padomju vara teju pusgadsimtu sludināja mums naidu un riebumu pret LGBT+ kopienu. Visi šie faktori ietekmēja mūsu tautas mentalitāti un kultūru. Atstāsim šo naidu pagātnē! Piemēram, Japānā jeb uzlecošās Saules zemē nav naida pret LGBT+ kopienu, jo japāņu kultūra atšķiras no mūsu kultūras. Japānā nav nedz kristietības, nedz komunisma ietekmes. Dominējošās reliģijas Japānā ir sintoisms (avots: tsunagujapan.com/zh-hans/17-facts-you-probably-didnt-know-about-shintoism 关于日本“神道教”,你可能不知道的17件事 | tsunagu Japan) un dzenbudisms (avots: matcha-jp.com/jp/2605 仏教の教え、禅とは? 座禅や禅アート、庭園を体験できるスポット | MATCHA - 訪日外国人観光客向けWebマガジン (matcha-jp.com)). Japānā katru gadu notiek festivāls ‘‘’Kanamara Matsuri’’, šis festivāls dāvā saticību un iecietību japāņu sabiedrībā. Video no Vernijas Džeferījas YouTube konta: youtu.be/HMrDVYQ0ctU (Kanamara Matsuri Festival 2019). Video no lietotāja Pazudis Japānā (Lost In Japan) YouTube konta: youtu.be/GPFl0MSg9-Q (Lost In Japan: Kanamara Matsuri).
Būsim draudzīgi! Dzīvosim saticīgi! Lai visvarenā Dieviete Freja dāvā mums mīlestību un kaisli! Lai Dieviete Freja mūs svētī! Lai visvarenā Dieviete Vanadisa dāvā mums prieku un baudu! Lai Dieviete Vanadisa mūs svētī! Lai visvarenās likteņa Dievietes Nornas – Urda, Verdandi un Skulda – mūs svētī! Lai osis Igdrasils (pasauļu koks) sargā mūsu mīlestību!
Ar Dievietes Frejas svētību, Skolnieciņš no sidrabbirzs
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
#06.08.2021. #mīlestība #kaisle #DievieteFreja #DievieteVanadisa #MīlestībasDieviete #saticība #draudzība #iecietība #sapratne #LGBT #LGBTI # LGBT+ #BalticPride #BaltijasPraids #MīlestībasFestivāls #praids #pagāni #SkandināvuDievi #Nornas #Skolnieciņš #sidrabbirzs #OsisIgrasils

pirms mēneša, 2021.08.07 21:27

Tas pats Jānis

Skolnieciņ, ej nolec no Pasta ielas 12stāvenes jumta! Es tev atslēgas bēniņiem iedošu. Nu un tas par to 1999-bezgalība es tev nepiekrītu - izaugsi, pāries jaunības stulbums un beigsi šo te ateju rakstīt.

pirms mēneša, 2021.08.08 10:24

????

Cik tu reizes izlasīji Bībeli lai spriestu par kristietību? LGBT kopienu sagaida Sodomas un Gomoras liktenis, tikai citā izpildījumā.

pirms mēneša, 2021.08.09 19:59

Labāk

lien atpakaļ tai skapī un neraksti stulbumu. Ja tev šeit nepatīk tinies uz savu Japānu.

pirms mēneša, 2021.08.09 20:19

Vikipēdija - RNS vakcīna

Mihals Linials par jaunajām mRNA COVID-19 vakcīnām teica: "Es to nelietošu uzreiz — iespējams, vismaz ne nākamo gadu", un "Mums ir jānogaida un jāpārliecinās, vai tās patiešām darbojas".Linials arī piebilda: "Klasisko vakcīnu izstrāde ir paredzēta 10 gadu laikā. Es nedomāju, ka pasaule var gaidīt klasisko vakcīnu".

No Vikipēdijas, bezmaksas enciklopēdijas
Mihals Linials ir bioķīmijas un bioinformātikas profesors Jeruzalemes Ebreju universitātē (****I). Linials ir ****I skaitļošanas bioloģijas centra Sudarsky direktors. Kopš 2015. gada viņš ir mezgla ELIXIR-Israel (Eiropas dzīvības zinātņu infrastruktūra bioloģiskajai informācijai) vadītājs.

pirms mēneša, 2021.08.09 19:53

Greex

Bet tas Mihails, ja tāds maz eksistē, zina, ka viņam piedēvē šādus vārdus?

pirms mēneša, 2021.08.12 19:15

cilvēks

vispār jau Mihala Liniala. Bet nu ko tur sīkumos iedziļināties. Einšteinam jau ar visādus mūsdienu dīvānā pir dēju izteicienus piedēvē

pirms mēneša, 2021.08.15 17:08

cilvēks

par tiem 10 gadiem. Būtu jau feini, ja uzrastos kāda sērga, līdzīga melnajām bakām vai žurku mērim. Tad kaut kādi gobzemji vai citi pe diņi varētu bļaut - ES GAIDĪŠU 10 GADUS.

pirms mēneša, 2021.08.15 17:16

"Lohdaunam" vienmēr gatavs!

Sāli un sērkociņus sapirkos.

pirms mēneša, 2021.08.09 20:02

cilvēks

griķus vajag. un papīru

pirms mēneša, 2021.08.15 17:11

Andris T.

Lai Dzīvo Veselais Saprāts ! Mirsim gan Vakcinētie, gan Nevakcinētie. Lielāka varbūtība palikt Dzīvam - abos gadījumos, atšķirība tā, ka par Vakcinacijas gaitu ir lielāks procents tiesiska, medicīniska un aprūpes, politiska pierādījumu un plašāk tiek diskutēts un pārcilāta tematika, daudz mazāk - par nevakcinēšanos. Protesti un nāves gadījumi, kuri nav dziļi saprotami un nav pierādāms, krīt acīs un vairāk emociju, uz pasaules fona, to starp Latvijā, neiztur pamatīgu analīzi..

pirms 7 stundām, 2021.09.17 03:10

Lietotāju raksti