Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lauksaimniecības fakultāte atbalsta LLU līdzšinējo nosaukumu 7

Domāju, droši varu apgalvot, ka diskusijā par Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) nosaukumu viss Lauksaimniecības fakultātes (LF) kolektīvs uzskata, ka tas nav jāmaina. To esmu jutusi gan sarunās ar pilna un nepilna laika studentiem, gan arī no satrauktu absolventu telefona zvaniem un vēstulēm. LLU zīmols ir pazīstams ne tikai Latvijā, bet arī tuvākās un tālākās ārzemēs. Tā saknes stiepjas pusotru gadsimtu tālā pagātnē: no Rīgas Politehnikumā 1863. gadā dibinātās Lauksaimniecības nodaļas caur Lauksaimniecības fakultāti Latvijas augstskolā un Latvijas Universitātē un pēc tam caur Jelgavas, vēlāk Latvijas, Lauksaimniecības akadēmiju. Kopš 1991. gada LLU ir tagadējais nosaukums.

Sākotnēji Lauksaimniecības nodaļas un fakultātes beidzēji ieguva agronoma (šā vārda plašākajā nozīmē) grādu. Tolaik agronomam pašam vajadzēja tikt galā ar meliorāciju, mežu apsaimniekošanu, mājturības jautājumiem un naudas skaitīšanu. Lauksaimniecības ekonomikas fakultāte bija pēdējā, kas tikai 1968. gadā atdalījās no toreizējās Agronomijas fakultātes. 

Kad 2013. gadā svinējām Latvijas lauksaimniecības augstākās izglītības 150 gadu jubileju, šodienas LLU iztēlojāmies kā zaļojošu ozolu, kas izaudzis no mazas zīles un kupli sazarojis šodienas astoņās fakultātēs (zinātņu virzienos), kurām visām ir kopīga bāze – mūsu Latvijas lauki un to attīstības iespējas, gan ekonomiskās, gan arī sociālās. Vārda «lauksaimniecība» izņemšana no augstskolas nosaukuma būtu kā šā ozola sakņu ciršana. 

«Zemgales Ziņās» 5. februārī rakstā «Par gadu desmitiem briedušu ideju balsos Konvents» minēts, ka viens no universitātes nosaukuma maiņas iemesliem esot nepieciešamība pēc katalizatora, kas liktu LLU kolektīvam kļūt aktīvākam darbībā. Domāju, LF katalizators vismaz šādā veidolā nav nepieciešams. Pēdējo gadu laikā LF nav īsta iemesla sūdzēties par studētgribētāju trūkumu. Dažkārt gan varētu vēlēties augstāku reflektantu sagatavotības līmeni, ja vidusskolā pienācīgi nav apgūta bioloģija, ķīmija vai fizika.

Kaut arī lauksaimniecības nozare maz dara, lai veicinātu ražotāju tiekšanos pēc izglītības, tomēr daudzi jaunieši uz LF atnāk arī pēc citas izglītības diploma iegūšanas. Tas notiek tad, kad viņi sapratuši, ka pilsētas birojā negribēs strādāt un ka sirds aicinājums ir lauki, kur gaida vecāku veidotā un attīstītā saimniecība. Fakultātes akadēmiskais personāls ir ļoti aktīvs arī zinātniskajā pētniecībā un, rezultātus pārvēršot vērtējuma punktos, parasti ir ranžējuma pirmajās vietās universitātē. Arī pašlaik tiek īstenoti gan Zemkopības ministrijas, gan Latvijas Zinātnes padomes finansēti projekti, gan arī starptautisks Eiropas 7. ietvara programmas projekts par pākšaugu izmantošanu, kas plašākai sabiedrībai pazīstams ar saīsinājumu «Eurolegume».

Arvien tiek gatavoti jauni projektu pieteikumi. Mēs aktīvi sadarbojamies ar tiešajiem lauksaimnieciskās produkcijas ražotājiem un konsultantiem – gan lasām lekcijas, gan piedalāmies semināros un Lauka dienās. Fakultātes mācībspēki raksta mācību grāmatas un citus mācību līdzekļus, organizē zinātniskus seminārus un zinātniski praktisko konferenci, kas šogad notiks 19. un 20. februārī, tas ir, dienu tieši pirms LLU Konventā paredzētā balsojuma par universitātes nosaukuma maiņu. 

Cits iemesls, lai mainītu LLU nosaukumu, esot tas, ka pašreizējais neatklāj visas jomas, kurās mūsu universitātē studējošie var iegūt izglītību. Jāatzīst, ka vispār pasaulē nav tāda nosaukuma, kas ar vienu vai diviem vārdiem pastāstītu par visu, ko kādā augstskolā var studēt. Par to, ka LLU ietver ne tikai lauksaimniecību, bet arī ar to vairāk vai mazāk saistītas jomas, manuprāt, liecina vārds «universitāte». To apliecina arī  Augstākās izglītības padomes priekšsēdētāja Jāņa Vētras un Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāves Lauras Treimanes paustais viedoklis laikrakstā «Neatkarīgā Rīta Avīze» 11. februārī: «LLU identitāte Latvijā ir ļoti stipra, un neviens nebūt nedomā, ka tur tiek mācīta tikai agronomija vai veterinārija.» 

Kritiku neiztur arī viedoklis, ka jaunieši saista lauksaimniecību ar smagu fizisku darbu un to, ka visa dzīve jāpavada autam gumijas zābakos. Par to var tikai pasmaidīt un atgādināt pilsētniekiem, ka lietusgāzēs pārplūdušajās ielās viņiem pašiem vairāk noderētu gumijas zābaki. Šādi spriedelētāji, visticamāk, nekad nav iekāpuši mūsdienu traktorā vai modernajā kombainā, kuru vadības panelis līdzinās vidusmēra lidmašīnas vadības blokam, bet kabīne ērtību ziņā pārspēj dažu labu lepnu auto. Atbildība par sabiedrības izpratnes trūkumu par mūsdienu lauksaimniecību daļēji jāuzņemas Lauksaimniecības fakultātei – laikam esam pārāk maz par to stāstījuši. Lielais pasākums «Lauki ienāk pilsētā» 2013. gada septembrī Rīgā rādīja, ko mūsdienās nozīmē lauksaimniecība. Tā nav iedomājama bez modernām, datorizētām tehnoloģijām ne ražošanas, ne uzskaites, ne analīzes līmenī.

Vēl viens arguments nosaukuma maiņai esot lauksaimniecības pieminēšana diplomā, kas traucējot ar to lepoties. Mūsuprāt, ne nosaukums nosaka, ar ko leposimies, bet gan saturs, kas slēpjas zem nosaukuma. Ir jādomā par studiju programmu satura pilnveidošanu, studiju kvalitātes uzlabošanu, varbūt par pētniecības īpatsvara palielināšanu universitātē kopumā. Tikai universitātes nosaukums un pat tās starptautiska atpazīstamība vēl nenosaka diploma vai tā īpašnieka vērtību. 

Zinta Gaile, LF dekāne 

Pievieno komentāru

Komentāri 7

zemgaliete

ne nosaukums nosaka, ar ko leposimies, bet gan saturs, kas slēpjas zem nosaukuma. - perfekti!!!!

pirms 5 gadiem, 2015.02.20 10:36

un

tas saturs ir?

pirms 5 gadiem, 2015.02.24 13:32

Mamma

Es par līdzšinējo nosaukumu. Ja gribam izcelties, tad pēdējais laiks celt LLU beidzēju konkurētspēju.aisni LF vēl pietiek pensionāru pasniedzēju, kuri pavisam nedzīvo ņe šajā gadsimtenī, ne arī grib paši ko jaunu dzirdēt. Ar nosaukuma maiņu nekas pats no sevis labāks nepaliks.

pirms 5 gadiem, 2015.02.22 12:22

Absolvente

LLU saistās ar lauksaimniecību, tad varbūt vajag stiprināt šo lauksaimnieku fakultāti, kura ir pieprasīta darba tirgū, bet viena konkrēta pasniedzēja dēļ šo fakultāti pabeidz tikai daži?

pirms 5 gadiem, 2015.02.22 18:46

Saturs

LLU jāpiedomā pie izglītības satura un kvalitātes, nevis nosaukuma maiņas.

pirms 5 gadiem, 2015.03.15 09:24

cik var

vai beidzot izņems tās vecās ziņas no ZZ? Cik ilgi to stagnātu domas lasīsim?Lai labāk fakultātē kārtību ieved nevis gudri filozofē un tādējādi piesedz neko nedarīšanu

pirms 5 gadiem, 2015.03.17 20:08

Lietotāju raksti