Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LVĢMC skaidros klimata pārmaiņu ietekmi uz lauksaimniecību un mežsaimniecību

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) piedalās projektā “After”, kura galvenais mērķis ir nākotnes klimata pārmaiņu un klimata ekstrēmu ietekmes novērtējums uz lauksaimniecību un mežsaimniecību Eiropas un Krievijas–Turcijas reģionos.

Projektā tiks izveidota datu bāze par līdzšinējām un nākotnes izmaiņām atsevišķos klimatiskajos rādītājos mežsaimniecībā un lauksaimniecībā un izmaiņām ekstremālajās klimatiskajās parādībās, pamatojoties uz augstas izšķirtspējas klimata datiem “Cordex-core” un jaunām augstas izšķirtspējas “REMO” un “ALARO-0” reģionālajām klimatisko modeļu prognozēm Eiropas, Krievijas un Turcijas reģionos. Turklāt “After” projektā tiks pētīta atgriezeniskā saite, ko lauksaimniecība un mežsaimniecība var piedāvāt klimata pārmaiņu ietekmes mazināšanai un pielāgošanai.

“Klimata pārmaiņām ir plaša un nozīmīga ietekme visā pasaulē, tai skaitā uz pieaugošo ekstremālo laikapstākļu biežumu un intensitāti. Lai gan vērojamas pozitīvas īstermiņa izmaiņas atsevišķos Eiropas, Krievijas un Turcijas reģionos, turpmāka sasilšana radīs dažādus riskus dabas un ekonomiskajās sistēmās, it īpaši lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarēs. Tādējādi industrijas pārstāvji un investori ir ieinteresēti visaptverošā, zinātniski pamatotā klimata pārmaiņu radīto seku novērtēšanā,” projekta nepieciešamību pamato Andris Vīksna, LVĢMC Prognožu un klimata daļas vadītājs.

Lai sasniegtu šo mērķi, “After” projektā tiks veicināta sadarbība starp Krievijas, Eiropas Savienības un Turcijas pētniecības institūcijām. Izveidotais konsorcijs pārstāv augstākās klases pētniecības institūtus – “Nansen International Environmental and Remote Sensing Centre” (Krievija); “Ghent University” (Beļģija), “Climate Service Center Germany” (Vācija); Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (Latvija); VITO (Beļģija) un “Iskenderun Technical University” (Turcija).

Projekts sākās 2018. gada jūnijā un ilgs līdz 2021. gadam.

Oskars Vizbulis, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

Publicitātes foto

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti