Nevalstiskajām organizācijām gads sākas radoši un iedvesmojoši (FOTO)

Vecā gada beigas vai Jaunā gada sākums vienmēr ir īstais laiks, kad izvērtēt paveikto un nepagūto, visas ieceres un mērķus, bet pats galvenais – pateikties un samīļot tos cilvēkus, ar kuriem būts kopā, kā arī iedvesmoties jauniem darbiem 2018. gadā. Tieši tādēļ biedrība “Kultūras un mākslas centrs “Nātre”” aicināja dažādas organizācijas, sadarbības partnerus uz pasākumu “NVO Ziemassvētki”.

Sākotnēji šis pasākums tika iecerēts kā KMC “Nātre” slēgts pasākums organizācijas biedriem. Taču vēlāk sākām domāt – kādēļ gan svētkus radīt tikai sev. Mums ir arī draugi, kolēģi, sadarbības partneri – gan seni, gan pavisam jauni. Ar priekiem un mīlestību vienmēr jādalās, lai būtu vairāk!

Latvijā tiek rīkoti daudzi izglītojoši semināri, apmācības, taču vienmēr var vēlēties vairāk tādu pasākumu, kur vienkārši baudīt citam cita sabiedrību, iedvesmoties, dalīties pieredzē. Lai gan Ziemassvētku laiks tiek dēvēts par miera un gaidīšanas laiku, tiem, kas aktīvi darbojas radošajā jomā, šis nudien ir gada “trakākais” laiks. Arī paši svētki nereti paiet darbā. Tomēr, kā ikvienam, arī šiem cilvēkiem nepieciešams brīdis sev, draugiem. Arī organizācijām. Nepieciešams brīdis ne tikai runāt un sadarboties, bet draudzēties un iedvesmot citam citu. Tieši šī iemesla dēļ tika radīti tādi “NVO Ziemassvētki” – pasākums, kurā organizācijām saliedēties, dalīties pieredzē, piemēram, nenobīties, bet ļauties jauniem izaicinājumiem, riskēt un radīt jaunus svētkus, pasākumus, projektus, iesaistot arī citu tautību, kultūru pārstāvjus, arī cilvēkus ar invaliditāti.

Jau kopš 2016. gada KMC “Nātre” sadarbojas ar Latvijas Neredzīgo biedrību projektā, lai organizētu mākslas nodarbības cilvēkiem ar redzes invaliditāti. Sākotnēji šī sadarbība bija pārsteigums, jo neviens no biedrības KMC “Nātre” biedriem – profesionāliem pedagogiem, māksliniekiem – iepriekš nebija strādājis ar redzes invalīdiem. Latvijas Neredzīgo biedrības biedru vidū ir arī dažādu tautību pārstāvji – latvieši, krievi, ukraiņi un citi. Tādējādi šis projekts un sadarbība bija ne tikai izaicinājums no mākslas un pedagoģijas puses, bet arī savstarpējās komunikācijas. Tomēr galvenais bija neļauties bailēm un stereotipiem, bet mācīties citam no cita un mēģināt darboties kopā. Šī sadarbība ļoti veiksmīgi turpinājās arī 2017. gadā, attīstot gan mākslas nodarbības, gan kopīgo sadraudzību. Nu šī sadarbība aizvedusi līdz dizaina krūžu kolekcijas “Es redzu tā – tumsa krāsās” izveides, bet biedrības sirds Dace Indrika uzaicināta kļūt par vienu no sociālās uzņēmējdarbības vēstniekiem Latvijā. Un šī ir tikai viena no pieredzēm, par kuru biedrība “Kultūras un mākslas centrs “Nātre”” ar prieku vēlas dalīties ar citiem.

Var apmeklēt daudzus kursus, gūt izglītības, taču patiesu izpratni par darbu ar citas kultūras pārstāvi vai cilvēku ar invaliditāti var gūt vien praksē. Pasākuma “NVO Ziemassvētki” laikā ikvienam bija iespēja pielaikot simulācijas brilles (ar dažādām redzes slimību diagnozēm), lai izprastu, kā pasauli “redz” neredzīgais, un piedalīties radošajā darbnīcā “Piparkūku pastkarte Jaunajā gadā”, kur radīšana bija kā simbols, ka integrācija un sadarbība ir iespējama, ja vien tai ļaujas un apzinās tās nozīmīgumu. Darbnīca bija brīnišķīgs veids, lai parādītu ne tikai vārdos, bet praksē izprastu, kā ir dzīvot ar 0,2 procentu redzes atlikumu un tomēr būt radošam un ļauties savu talantu pilnveidei. Nav jau daudz tādu pasākumu, kuros satiktos tik dažādu organizāciju pārstāvji un vadītāji, nevalstiskais un pašvaldības sektors, gan cilvēki ar invalīdi, gan tie, kuriem nav lielu veselības problēmu, un darbotos kopā, turklāt tik skaistā vietā – muižā. Arī Latvijas Neredzīgo biedrības Jelgavas teritoriālās organizācijas vadītāja Ilze Makarova-Makaronoka stāsta, ka biedriem, kas uz darbnīcu bija atbraukuši gan no Jelgavas, gan Jūrmalas, šis pasākums ļoti paticis: “Mēs kopā veidojām glazūru piparkūkām, kopā apgleznojām gan pastkartes, gan sirsniņas, gan “rūdolfus” un putniņus. Un radījām skaistas bildes kopā ar fotogrāfi Lindu Strautu-Braueri. Bija arī īpaša loterija, kur katrai organizācijai bija jāsarūpē kāda dāvaniņa citai organizācijai. Un tās visas bija ļoti personiskas – vai organizāciju dalībnieku veidotas, vai lietas ar īpašu stāstu, kas raksturo to dāvinātājus.”

Pasākuma vieta – Lielvircavas muiža – nav izvēlēta nejauši, jo tā atrodas Jelgavas novadā, tādējādi sekmējot ne vien Jelgavas pilsētas, bet arī Jelgavas un Jelgavas novada sadarbību un organizāciju sadraudzību. Pasākumā piedalījās kā KMC “Nātre” un Latvijas Neredzīgo biedrības Jelgavas teritoriālās organizācijas biedri, tā arī citu Jelgavas nevalstisko organizāciju pārstāvji no Zemgales Nevalstisko organizāciju centra, biedrības “ideA”, “Liel.Barons”, Jelgavas SOS jauniešu māja un citi.

Šis ir pirmais NVO Ziemassvētku pasākums Jelgavā, kas tika veidots kā radošā darbnīca, kurā aicināta piedalīties bija ikviena NVO organizācija, arī pašvaldības pārstāvji – visi, kas vēlas kopā radīt un draudzēties. Es ļoti ticu, ka tā varētu attīstīties kā jauna tradīcija Zemgalē. Tādi mīlestības, prieka un iedvesmas svētki, kuru laikā top lielas lietas, lieli darbi un jaunas idejas ar pievienoto vērtību.

“Šis kopā būšanas pasākums ne tikai radīja pozitīvas emocijas, bet arī lika uz dažādām lietām paskatīties no cita skatu punkta. Esam priecīgi par sirsnīgo pasākumu, jo ikviens tāds notikums izkrāso Lielvircavas muižas ikdienu,” teic Zanda Zariņa, biedrības “Liel.Barons” valdes priekšsēdētāja un Lielvircavas muižas gide.

Projektu “NVO Ziemassvētki” (Nr.17KMS) organizēja biedrība “Kultūras un mākslas centrs “Nātre””, un tas īstenots ar LR Kultūras ministrijas, Zemgales NVO centra, Jelgavas pašvaldības finansiālu atbalstu.Dace Indrika, kultūras un mākslas centrs “Nātre”

Foto: Linda Strauta-Brauere


Pievieno komentāru

Lietotāju raksti