Onkoloģisko slimību pacienti atbalsta politiķu iniciatīvu un aicina novērst diskrimināciju

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Onkonet” atzinīgi vērtē Nacionālās apvienības ierosinājumu piešķirt papildu finansējumu gandrīz 30 miljonu eiro apmērā dzemdes kakla vēža skrīningam un prostatas vēža skrīningam, kā arī medikamentiem onkoloģisko slimību ārstēšanai. Vienlaikus biedrība aicina novērst to pacientu grupu diskrimināciju, kurām mūsdienīga ārstēšana nav pieejama. 

Onkoloģisko slimību pacientu ārstēšanas uzlabošanai ir nepieciešams apjomīgs papildu finansējums. Diemžēl 2021. gada budžeta projektā tas nav paredzēts. Tāpēc biedrība “Onkonet” atbalsta Nacionālās apvienības ierosinājumu piešķirt papildu līdzekļus vēža agrīnai diagnostikai un efektīviem jaunākajiem medikamentiem. Tas palīdzēs nodrošināt labāku ārstēšanu vairākās vēža diagnozēs. 

Nacionālās apvienības priekšlikumā minētā iespēja daļu nepieciešamo līdzekļu iegūt no tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa palielināšanas ir saprotama un atbalstāma, jo smēķēšana veicina onkoloģiskās saslimšanas un palielina pacientu skaitu. “Onkonet” jau pavasarī un vasarā aicināja Saeimas deputātu grupu onkoloģijas pacientu atbalstam rast iespēju novirzīt lielāku finansējumu vēža ārstēšanai. 

Apsveicami, ka, līdzīgi kā vairākus iepriekšējos gadus, arī šogad onkoloģisko slimību ārstēšanā notiek uzlabojumi. Vairāku vēža diagnožu pacientiem tagad ir pieejamas jaunas un efektīvas zāles, kas nodrošina augstāku veselības ieguvumu. Pateicoties piešķirtajam papildu finansējumam, kompensējamo zāļu sarakstā ir iekļauti moderni medikamenti plaušu vēža, Hodžkina slimības un citu diagnožu vēža ārstēšanai. Tomēr joprojām ir pacientu grupas, kurām ir jāuzlabo gan diagnostikas iespējas, gan arī efektīvu zāļu pieejamība. 

Viena no šādām grupām ir olnīcu vēža pacientes. Tādēļ, lai efektīvi ārstētu olnīcu vēzi un pacientēm palīdzētu pilnvērtīgi atgriezties normālā ikdienas dzīvē, biedrība “Onkonet” sabiedrības iniciatīvu platformā ManaBalss.lv sākusi parakstu vākšanu par jaunākās paaudzes medikamentu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā. Biedrība aicina šo iniciatīvu parakstīt, jo tādējādi tiks veicināta vienas pacientu grupas diskriminācijas novēršana. 

Iniciatīvu iesniedza biedrības “Onkonet” valdes loceklis Roberts Blumbergs. Viņš skaidro, ka olnīcu vēža ārstēšanas iespējas patlaban ir būtiski pasliktinājušās, jo no šā gada 1. jūlija olnīcu vēža pacientēm pieejamo efektīvo zāļu klāsts Latvijā ir ievērojami sašaurināts. Eiropas Savienības valstīs pacientēm sen ir pieejamas arī jaunākās paaudzes zāles, kas ir ļoti efektīvas un garantē augstu veselības ieguvumu. Jaunās paaudzes zāles pacientēm no veselības budžeta apmaksā arī Lietuvā un Igaunijā, turpretī Latvijā kompensējamo zāļu sarakstā jaunie medikamenti līdzās līdz šim pieejamajiem nav iekļauti. Tādējādi olnīcu vēža pacientes faktiski ir nonākušas diskriminētā stāvoklī. 

Vadošie onkoloģijas speciālisti apstiprina, ka jaunās zāles veselības ieguvuma ziņā ne tikai ir ievērojami efektīvākas, bet arī ir ērtāk lietojamas, būtiski palielinot pacientu dzīvildzi. Svarīgi pieminēt, ka ar olnīcu vēzi slimo daudzas jaunas sievietes, tādēļ valstij ir ekonomiski izdevīgi ieguldīt līdzekļus šo zāļu apmaksā. Jo savlaicīga terapija pacientēm nodrošina ārstēšanu, palīdz atgūt dzīves kvalitāti un pilnvērtīgi atgriezties normālā dzīvē. 

Iepazīties ar iniciatīvu “Nodrošināt efektīvas zāles olnīcu vēža pacientēm” un par to parakstīties iespējams šeit https://manabalss.lv/nodrosinat-efektivas-zales-olnicu-veza-pacientem/show

Foto: pixabay.com

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti