Par lodžijām, bet ne tikai... 14

Izlasot 31.10.07. «Zemgales Ziņās» publicēto I.Karlinskas rakstu «Grib mainīt pilsētas seju» un A.Jēgermaņa komentāru, radās vēlēšanās dalīties pārdomās un uzdot dažus jautājumus.

Kāpēc man būtu jāmaksā par to, ka līdz šim Jelgavas būvinspekcijai nav bijis resursu, lai domātu par pilsētas seju? Tagad, kad štati nokomplektēti, lai atpelnītu algās izmaksāto naudu, nu tik rakstīsim administratīvos protokolus vai mainīsim lodžiju stiklus.Gribētos arī konkretizēt minētā pasākuma likumību. Kad stājās spēkā jaunais Būvniecības likums? Kad, pamatojoties uz to, izstrādāti Domes saistošie noteikumi par administratīvo sodu piemērošanas kārtību, kad par to informēti iedzīvotāji? Es, piemēram, to neatceros.Domāju, ka ne jau pirms 10 -15 gadiem. Tad ar kādām tiesībām var uzlikt sodu par pārkāpumu ar atpakaļejošu datumu? Vai te neož pēc tiesu darbiem, tāpat kā ar NĪP rēķiniem? Manuprāt, ja pašvaldība kaut kādu iemeslu dēļ to bija «piemirsusi», tā vienalga paliek vietējās varas atbildība, un pilsētas seju varētu uzspodrināt uz sava rēķina tāpat kā Domes fasādi, kas patīkami izceļas uz apkārtējo māju fona. Mēdz teikt, ka par gaumi nestrīdas, vienam otram - jo raibāk, jo labāk. Piemēram, «Pilsētas pasāžai» katrs stūris savā krāsā, turklāt vēl raibu raibās reklāmas pie sienām, nekādas vainas. Ja pavēro jauno māju rajonus - kāda dažādība! Varbūt tur arī vajadzētu pavēlēt daļu pārbūvēt, lai nekaitētu pilsētas tēlam? Nupat renovētajai mājai Tērvetes ielā - katra sekcija savā krāsā utt. Toties mūsu pilsētas sejai ļoti piestāv bedrainās un nesakārtotās ielas, piegružotās nomales, atkritumu izgāztuves dzīvojamo masīvu un privātmāju teritorijās. Iebraucot Jelgavā, jāskatās uz ceļu, lai pārvarētu bedru bedres. Kungi, varbūt arī jums vispirms vajadzētu nolaisties uz zems un tikai pēc tam vērst savu skatu uz augšu.Neaizmirsīsim, ka gan iestiklotās lodžijas, gan nomainītie logi ir cīņa ar siltuma zudumiem un putekļiem no nesakoptās vides. Bet kādā veidā tā tiek īstenota, tas ir nevis gaumes, bet gan varēšanas jautājums. Tāpat kā vieni ēd reņģes, citi mielojas ar lasi, citi iepērkas «Versačes» veikalos, vēl citi - humpalās. Un mēs nekad nevarēsim ne piespiest, ne nodrošināt visiem ēst un ģērbties vienādi gaumīgi un veselīgi. Šīs raibās lodžijas ir ne vien Jelgavā, bet arī citās pilsētās. Bet nav dzirdēts, ka vēl kaut kur būtu piemērotas tik represīvas metodes.Vai Būvniecības likums attiecas tikai uz Jelgavu? Vai mēs atkal gribam būt (ne)likumību pionieri? Lai gan - «cepuri nost» mūsu «gaišo galvu» priekšā, kas spēj tā sashēmot un no karotītes iebarot, ka vēl paldies pasaki par to, ka samaksāji, pats palikdams muļķa lomā.Anna - aiz stiklotās lodžijas

Pievieno komentāru

Komentāri 14

Rita

Var tikai piekrist katram Annas teiktajam vārdam.
Vai man tagad jāmaksā savi nopelnītie nodokļi tiem būvinspektoriem algās, kas mani taisās sodīt par to, ka pārliku sapuvušos logu rāmjus ar lietošanai ērtu un praktisku rāmējumu pati par savu naudu, lai dzīvoklī nebūtu caurvēja un logu stiklus būtu iespējams notīrīt.

pirms 12 gadiem, 2007.11.09 18:52

Gints

Ko tad jus domajiet, ka par tiem grasiem ko maksajiet Nipam vai Kulkam pietiek lai savestu kartiba jusu pagalmus un kapnutelpas.Ja man ir privatipasums, tad es neskrienu uz domi prasit lai man to nobruge vai uzliek jumtu. Jus lielaka dala dzivujiet ar padomju laika domasanu.

pirms 12 gadiem, 2007.11.05 19:22

KOKO

Apbrinojams iedzivotaju stulbums. Lielakai dalai ir daudzdzivoklu maju sindroms. A kas man durvis ciet un mani nekas neinterese.

pirms 12 gadiem, 2007.11.05 19:15

EDA

Par pagalmiem, kapnutelpam diemzel jadoma jums pasie. Jo atrak to sapratisiet jo labak.Tas ir jusu ipasums, kad vienreiz pieleks.

pirms 12 gadiem, 2007.11.05 19:13

Tata

Jus visi runajet tikai par sevi, bet jadoma par NIPu, KULKu un t.t., kur vini nems naudinu ja jus ta spredisiet! Vai Jus redzejat kas daras pie NIP avarijas dienesta, vini taču sava deguna priekša nevar iztirit sudus, prasija tukstošus no tiem kam nav lodžijas, nesaņema, tagat staigajot ar paceltu degunu, pec meginajuma apzagt cilvekus, ieraudzija lodžijas! Ar to viss izskaidrojams!

pirms 12 gadiem, 2007.11.05 11:36

Tata

Jus visi runajet tikai par sevi, bet jadoma par NIPu, KULKu un t.t., kur vini nems naudinu ja jus ta spredisiet! Vai Jus redzejat kas daras pie NIP avarijas dienesta, vini taču sava deguna priekša nevar iztirit sudus, prasija tukstošus no tiem kam nav lodžijas, nesaņema, tagat staigajot ar paceltu degunu, pec meginajuma apzagt cilvekus, ieraudzija lodžijas! Ar to viss izskaidrojams!

pirms 12 gadiem, 2007.11.05 11:36

Tata

Jus visi runajet tikai par sevi, bet jadoma par NIPu, KULKu un t.t., kur vini nems naudinu ja jus ta spredisiet! Vai Jus redzejat kas daras pie NIP avarijas dienesta, vini taču sava deguna priekša nevar iztirit sudus, prasija tukstošus no tiem kam nav lodžijas, nesaņema, tagat staigajot ar paceltu degunu, pec meginajuma apzagt cilvekus, ieraudzija lodžijas! Ar to viss izskaidrojams!

pirms 12 gadiem, 2007.11.05 11:36

Anna

90-to gadu sākumā pats Godmanis visiem ieteica stiklot lodžijas, palasiet vecās avīzes. Varbūt viņu tagad varētu sodīt?

pirms 12 gadiem, 2007.11.05 09:46

Z

Ļoti labi uzrakstīts! Izteikšu arī savas pārdomas šajā sakarā.
Uzskatu, ka lēmumam principā varbūt arī nav ne vainas - pilsētas seja tiešām šobrīd nav tā skaistākā, tomēr ir vairāki faktori, kas liek to nepieņemt:
1) Mūsu valstī politiķi problēmas jau sen pieraduši risināt ar represīvām metodēm - vispirms piedraud ar sodiem un tad paģēr iedzīvotājiem pašiem tikt galā ar pēkšņi radīto problēmu.
2) Uzskatu, ka Jelgavā šobrīd daudz vairāk darāmā gan organizatoriski, gan fiziski ir infrastruktūras sakārtošanas un drošības jomā - ielas un pagalmi ir pēckara stāvoklī, tādēļ katru dienu lasām par tumsā izdaudzītiem stikliem mašīnām un kādu aplaupītu pilsoni. Un ar to ir jāsāk cīnīties nevienam citam kā pašvaldībai. Lodžiju jautājumu ar savu lēmumu tautas kalpi veiksmīgi "nogrūduši" no saviem uz iedzīvotāju pleciem. Ja drīkst nedaudz ironijas šajā sakarā - kāda jēga no sakārtotas mājas fasādes, ja to pusi no diennakts laika (tumsā) tāpat neviens neredz?
3) Lasot par kārtību, kādā paredzēts veidot jauno pilsētas seju, gribot negribot atkal nāk virsū domas par apsaimniekošanas uzņēmuma biznesa lobēšanu, proti, ja jau visām lodžijām būs jāizskatās vienādi, tad arī rekonstruēsim visu daudzdzīvokļu māju vienā pasūtījumā, lai izskatās vienādi. Un tad jau jaunieceltais Vidžis varēs piestādīt pilnīgi pamatotus rēķinus ar atpakaļneejošu datumu.
4) Arī ar siltuma patēriņu ir tas pats - jau tā saņemam vājprātīgus koģenerācijas rēķinus (salīdzinot ar citām Latvijas pilsētām, par pagastiem pat nerunājot), nu šis uzņēmums uz stiklojuma nojaucēju rēķina varēs "uzvārīties" vēl vairāk.
Tādēļ nav izprotama politiķu vēlme ar putām uz lūpām cīnīties par padomjlaiku lodžijas stiklojuma noņemšanu, tajā pat laikā absolūti nerūpējoties par iedzīvotāju komforta palielināšanu. Ticiet - Jelgavas budžets nav kabatlakatiņā ietītas minimālās algas lielumā un no tā ir iespējams ko paveikt arī labiekārtošanas jomā. Būtu tik vēlēšanās...

pirms 12 gadiem, 2007.11.02 22:16

KAS!!!

Šie pieņemtie likumi ir sen novecojuši un uz ātrāko jānomaina.
Sakārtojiet vispirms ielas un māju sētas ,lai būtu ideālā kārtībā ,lai būtu visur sastādītas puķes ,nemētātos atkritumi ,nesmirdētu pēc kaķiem ,būtu izremontētas kāpņu telpas un pēc tam celiet pretenzijas pret iedzīvotājiem ,ka iestiklotās lodžijas bojā kopīgo fasādes skatu.
Kārtējo reizi sagaidīsim cik iedzīvotājiem būs jāmaksā par apkuri,bet vai kādam ierēdnim tas interesē.
Vienmēr visu tikai iznīcināt ,nevis radīt no jauna.

pirms 12 gadiem, 2007.11.02 20:10

ASA

Stulbums augstākā mērā .
Mēs iedzīvotāji cīnamies ,lai vairāk nosiltinātu savus dzīvokļus,tie pajolīši liks nojaukt aizstiklotās lodžijas.Gribās zināt kuram garāmgājējam traucē mana raibā lodžija,vai tad ejot pa ielu galva jātur gaisā????????
Tad jau ātri vien nolauzīs degunu ,uz mūsu šausmīgi bedrainām ielām.
Tādas muļķības sen nav dzirdētas.

pirms 12 gadiem, 2007.11.02 20:01

skaistummile_annai

Būvnormatīvi ir stājušies spēkā jau 1997.gadā.Būvnormatīvi LBN 402-1. Šis būvnormatīvs nosaka galvenās prasības, kuras jāievēro visām juridiskām un fiziskām personām, kuru īpašumā vai valdījumā ir dzīvojamās mājas un kuras nodarbojas ar dzīvojamo māju tehniskās ekspluatācijas jautājumiem
6.18. Aizliegts izmainīt mājas arhitektūru: noņemot esošās arhitektoniskās detaļas, nomainot tās pret citām vai izveidot jaunas; izveidojot jaunas vai likvidējot esošās logu un durvju ailas; izmainot logu vai durvju formu (arī šprosējumu); aizdarot ar stiklotiem rāmjiem vai sienām lodžijas, erkerus un balkonus; aizrestojot logus, lodžijas un erkerus bez pilsētas (rajona) galvenā arhitekta un mājas īpašnieka vai valdītāju piekrišanas
Un kā zināms likumu nezināšana neatbrīvo no atbildības.Un ja viena aizstiklotā lodžija ir brūna, bet otra balta,tad nedomāju ka tam kāds sakars ar varēšanu vai siltumu.Un kas tad liedz vienoties , ka visas mājas lodžijas būs iestiklotas unšo projektu apstiprināt?

pirms 12 gadiem, 2007.11.02 16:20

G

Mūsu dzīvoklim ir 3 ārsienas plus pagrabs zem grīdas. Padomju plānekonomikas laikā ziemā istabas temperatūra turējās austāka kā vasarā.Tagad,kad viss maksā tik,cik maksā,lodžijas neaizstiklo varbūt vien tie,kas pārveidojuši apkures radiatorus uzspļaujot visām būvinspekcijām. Nav dzirdēts,ka būtu kāds saukts pie atbildības(iekšā nelaiž)!

pirms 12 gadiem, 2007.11.02 15:17

ika

Pilnīgi piekrītu raksta autorei! Manam dzīvoklim ir divas ārsienas, ne jau tāpat vien es iestikloju DIVAS lodžijas! Tāpēc, lai arī tā siltinātu dzīvokli! Labāk tiešām par bedrēm ielās un apgaismojumu ne tikai domes priekšā domātu! NEcentra ielās VISPĀR apgaismojuma nav! Tā ir pilsētas izdaiļošana, lai tumsā neredzētu Jelgavas "smukumus"- bedres un asfalta neesamību vispār!

pirms 12 gadiem, 2007.11.02 14:28

Lietotāju raksti