Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Paradokss: sausās acs ārstēšanai paredzētie pilieni var padarīt aci vēl sausāku?! 2

Katrs trešais cilvēks cieš no sausās acs slimības (SAS) – aptuveni 70 procentu pacientu ir gados vecāki cilvēki, un bieži vien cilvēki lieto dažāda veida acu pilienus, nekonsultējoties ar ārstu. Saskaņā ar informāciju www.veselasacis.lv, sākoties acs iekaisumam, cilvēki cer, ka izdosies to nomākt, lietojot pilienus, kas satur tikai ūdeni, šķīdinātus sāļus un konservantus. Diemžēl vairums cilvēku, kuriem ir sūdzības par acu niezi un sausumu būtu pārsteigti, ja zinātu, ka daži no viņu lietotajiem preparātiem acis neārstē, bet gan sausina tās vēl vairāk.

“Acu pilieni, kas satur sāļus un konservantus, kas ļauj zāļu pudelīti lietot ilgstoši, veicina acs sausumu,” uzsver Dr. Guna Ozola, P. Stradiņa KUS konsultatīvās poliklīnikas Oftalmoloģijas nodaļas vadītāja. “Piemēram, SAS ārstēšanai paredzētiem acu pilieniem nevajadzētu saturēt tādas sastāvdaļas kā benzalkonija hlorīdu, tetrizolīna hidrohlorīdu, hidroksīdu, nātrija hlorīdu, jo tās pašas par sevi, ilgstoši lietojot, izraisa sausās acs slimību. Tādējādi pacients nokļūst “apburtajā lokā”: sausās acs slimības ārstēšanai nepiemērotu pilienu lietošana patiesībā stimulē to (SAS). Nemaz nerunājot par to, ka informācijas trūkuma dēļ vai arī pamatojoties uz reklāmu vai atlaidēm, cilvēki “ārstē” acs apsārtumu vai nogurušas acis (t.i. iekaisumu) ar acs virsmas vazopresīviem pilieniem (tetrizolīna hidrohlorīds). Šo zāļu indikācijās ir norādīts, ka tās paredzētas “īstermiņa lietošanai” un sausās acs simptomu gadījumā šādi pilieni nav ieteicami, savukārt visiem cilvēkiem ar sausās acs slimību tie vispār nav rekomendēti. Piemēram, bieža benzalkonija hlorīdu (BAK visbiežāk 0,02%) saturošu acu pilienu lietošana izraisa sausās acs sindromu.”

Kas notiek, ja acu pilienus izvēlas pēc cenas, nevis pēc sastāva?

Sausās acs slimība (saukta arī par sausās acs sindromu) izpaužas ar sausuma sajūtu, dedzināšanu vai niezi, ar sajūtu, ka acīs iekļuvušas smiltis, tās ir sarkanas, jutīgas uz gaismu, vēju un dūmiem. Cilvēkiem ar kontaktlēcām var būt ļoti izteikts jutīgums, kas var novest pat pie atteikšanās no lēcu lietošanas un to ērtuma. Šī slimība sākas ar palielinātu sāls koncentrāciju asarās, kad sāls izraisa acs ārējā apvalka šūnu bojāeju un iekaisumu, tādā veidā asaras sāk aci nevis aizsargāt, bet gan to bojāt.

Jaunākajos pētījumos atklāts, ka dažas no sausās acs preparātu sastāvdaļām īslaicīgi mitrina aci, bet neatjauno asaru plēvīti, turklāt dažas no tām ar savu sastāvu pat vēl vairāk pastiprina sausās acs slimību. Dr. Guna Ozola uzsver, ka pirms acu pilienu iegādāšanās cilvēkam ir jāzina, kas ir izraisījis SAS un cik ilgi zāles būs jālieto. 

Acu pilieni nav tās zāles, kuras var izvēlēties, ņemot vērā tikai cenu atlaides aptiekā, jo sausās acs slimībai var būt dažādi cēloņi: izmainīta asaru veidošanās, dzīves stils (ilgstoša skatīšanās datora ekrānā, gaisa kondicionieri), dzīves un darba apstākļi, sistēmiskas slimības (reimatiskās un autoimūnās saslimšanas, diabēts, tireotoksikoze un citas hormonālo traucējumu izraisītas slimības, rosacea), zāļu lietošana (ļoti daudzas), pēc acs lāzerķirurģijas, kontaktlēcu izraisīts acs kairinājums, arī atlieku parādības pēc antibiotikas saturošu pilienu lietošanas. 

Neārstētas sausās acs slimības sekas ir ļoti sliktas, jo plānās un nestabilās asaru plēvītes un bojātās acs virsmas dēļ izmainās acs optiska sistēma un redze pasliktinās līdz pat 1,3 dioptrijām un ilgstošs acs iekaisums bojā radzeni: rodas čūlas, pastiprinās acs virsmas rētošanās, un tas var novest pie neatgriežamiem redzes traucējumiem.

Starptautiska klīnisko pētījumu un klīniskās prakses zinātniskā publikācija “Acs virsma” 2013. gada beigās iepazīstināja ar jaunu un visaptverošu pieeju sausās acs slimības ārstēšanā. Tagad tiek ieteikts ārstēt ar osmoprotektoriem, kas pasargā aci no galvenā slimības cēloņa – paaugstināta sāls daudzuma, ietekmes. Cilvēkiem jāskatās, lai acu pilienu sastāvā būtu taurīns, L-karnitīns un eritrols – tie ir osmoprotektori, kurus var atrast dabiskajās asarās un ko ražo cilvēka organisms.

Osmoprotektori ir šūnas, kas nepiedalās šūnu metabolismā, viegli iekļūst šūnā un aiztur tajā ūdeni, līdz ar to šūnas nezaudē savu tilpumu, paliek dzīvas un spēj veikt parastās funkcijas arī vidē ar paaugstinātu sāls daudzumu (hipertoniskā). 

Pastāvīgi papildinot osmoprotektoru rezerves, paaugstinātā sāls daudzuma izraisītais iekaisums samazinās un nepatīkamie sausās acs simptomi pakāpeniski izzūd. Tādā veidā ķermenis tiek stimulēts aizsargāt pašam sevi dabiskā un parastā veidā, pašam ražot aci aizsargājošās asaru komponentes, līdz ar to cilvēkiem nav jābaidās, ka acs varētu pierast pie osmoprotektorus saturošu acu pilienu lietošanas un ja nepieciešams, lietot visu dzīvi.

Lai ārstētu sauso aci pēc būtības (t.i. ietekmētu cēloni), zinātnieki radījuši efektīvu tehnoloģiju kas iedarbojas uz cilvēka dabisko osmoprotekcijas principu, tādējādi ne tikai nomācot simptomus, bet arī ārstējot slimību pēc būtības (ietekmējot tās cēloni). Šī tehnoloģija nodrošina acs virsmas osmoprotekciju (ūdens tiek “ieslēgts” šūnās). Jaunākās paaudzes acu pilieni Optive™, Optive Plus™ and Optive Fusion™ ir vienīgie, kas iedarbojas šūnu līmenī ar jau minēto osmoprotekcijas principu (ūdens ieslēgšanu šūnā), tādā veidā ļaujot nodrošināt komforta sajūtu acī ilgāk par 24 stundām.

Tātad izvēli par to – ko mēs pilināsim acīs, nevajadzētu noteikt atlaidēm aptiekās, bet gan mūsu lēmumam par to – vai mēs vēlamies savas acis aizsargāt un ārstēt pēc būtības, vai arī tikai nomākt simptomus. Ja izvēlamies šķīdumu, kas tikai samazina simptomus, tas jādara acij visdrošākajā veidā, jo ar acīm mēs iegūstam 80% no visas informācijas.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Vizla

Vai kāds ir atbildīgs mūsu valstī par to, ko PĀRDOD aptiekās, nevis PĒRK ierindas pircējs, kurš paļaujas uz atlaižu politiku, naivi cerot, ka tā darbojas cilvēka labā? Lai neiepirktos nelaimē, tātad jāstudē oftalmoloģija un farmācija?

pirms 4 gadiem, 2015.12.14 14:04

Zinu

Protams ka jastude. Palauties tikai uz arstu pasam neko nezinot.... Nu ja neko nezinot tad, ja japalaujas uz arstu. Bet ja cilveks iedzilinas, reali pec tam, jau bail palauties. No serijas mazak zinasi labak gulesi.

pirms 2 gadiem, 2018.05.25 00:46

Lietotāju raksti