Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pilsēta bez kokiem, bez liepu smaržas 28

Raiņa parkā klusiņām nozāģēti vairāki koki, un, lietderīgi likvidējot Holandes slimības bojātās gobas, nozāģētas arī trīs lielas, ainaviskas Holandes liepas. Ironiski, bet Holandes liepas Holandes slimība nebojā, tā attiecināma uz gobu ģints kokiem. Holandes liepas ir vieni no skaistākajiem kokiem, kam dabiski veidojas stabili vainagi, un vasara Jelgavā nebūtu iedomājama bez liepziedu smaržas. Koki bija bojāti – jau atkal dzirdams arguments koku nociršanai. Tomēr, 17. janvārī apmeklējot parku un aplūkojot celmus, jāsecina, ja stumbri nebija tiktāl bojāti, lai pēc kārtas likvidētu trīs lielus kokus. Tiem nebija dobumu un izteiktu trupes bojājumu. Ir pazīmes, ka liepām bija sala plaisas, bet tā ir normāla parādība mūsu platuma grādos un koku stabilitāti būtiski neietekmē. Holandes liepas pat ar 70 procentu dobuma apjomu stumbrā ir droši koki. Kā nekā caurule ir stabila sistēma. Aizdomājos par ciršanas iemesliem. Pirmais – kokiem bija vainaga struktūras bojājumi (sausi vai aizlauzti zari, v veida galotnes un citi). Bet šis arguments īsti neiztur kritiku, jo šādos gadījumos civilizētā pasaulē, tai skaitā arī Latvijā, kokus sakopj, nevis nozāģē. 

Nav arī pamata uzskatīt, ka «Pilsētsaimniecībai» būtu spiedīga vajadzība pēc liepu malkas, jo šai vajadzībai citas koku sugas ir krietni piemērotākas un pieejamas pilsētas mežos. Tad iedomājos, ka, iespējams, tiek gatavots kāds jauns parka infrastruktūras projekts, kam koki traucēja, piemēram, autostāvvietas paplašināšana, vai jāizbūvē saldējuma kiosks, bet varbūt bērnu rotaļu laukumu gaida paplašināšana. Tas arī šķiet loģisks pieņēmums, jo ēnas no šiem kokiem vairs nebūs un neatliks nekas cits, kā karstā vasaras dienā veldzēties ar saldējumu. Un, lai nebūtu jārīko publiskā apspriešana, kā to šajā gadījumā nosaka Ministru kabineta koku ciršanas noteikumi, tiek izlemts kokus bez lieka trača likvidēt vienlaicīgi ar slimo koku likvidēšanu ziemā. Ja nozāģē koku bez lapām, sabiedrība jau tā nepārdzīvo, varbūt bija nokaltis... Tajā pašā laikā Raiņa un Mātera ielas stūrī stāv nokaltis ozols, kas nepārdzīvoja daudzos rekonstrukciju projektus. Parks vispār ir vieta, kur koku zāģēšana pieļaujama tikai, ja tas ir nokaltis vai bīstamību nav iespējams novērst citiem līdzekļiem. Koki ir jebkura parka ainaviski funkcionālais mugurkauls. Parkam bez kokiem zūd jēga. Cik zinu, Ņujorkas Centrālparkā zeme ir dārgāka nekā Jelgavā, bet tur kokus nezāģē tādēļ, ka jāattīsta «projekts». Normāli ir pielāgoties esošajiem apstādījumiem, nevis otrādi!

Šiem trim kokiem, protams, nav izšķiroša nozīme Jelgavas ainavā kopumā, bet pēdējos gados tā vien šķiet, ka kokiem pilsētā nav vietas, un es domāju nevis tos, kas pēc 20–30 gadiem, ja paveiksies, izskatīsies pēc kokiem un pilnvērtīgi sāks pildīt savas funkcijas, bet lielos, skaistos kokus. Rekonstruējot Rīgas šoseju, izdevās gandrīz pilnībā likvidēt desmitiem skaistu kalnu kļavu. Ja atceramies, vēl tika pieaicināts nu jau mūžībā aizgājušais dendrologs doktors A.Zvirgzds, kas secināja, ka kokiem ir nodarīts pāri. Tad «savests kārtībā» tika Uzvaras parks, to atbrīvojot no kokiem, skaisto ēnaino parku pārvēršot par bruģētu laukumu paradīzi. 

Raiņa ielas rekonstrukcija laikam bija salīdzinoši konstruktīvs projekts, kur pēc mana zvana tomēr netika nocirsta ainaviska Holandes liepa pie bankas «Citadele». Stacijas parkā, realizējot jaunās autoostas projektu, starp vairākiem desmitiem koku vieglu roku novāca arī četrus Himalaju bērzus, kuru sēklas no Himalaju ekspedīcijas bija vedis doktors A.Zvirgzds. Varēja kokus taču saglabāt, ieplānojot tos rotācijas aplī vai zaļajā saliņā. Ir absurdi, ka plānots tiek tikai pie galda. Tā teikt, ar vienu roku prasām konsultāciju, ar otru cērtam. Ak, jā, bija taču arī vēsturiska liepu aleja no Driksas tilta līdz peldbaseinam. Šā gada Domes kalendārā promenāde ar aleju labi redzama pagājušā gadsimta sākuma fotogrāfijā. Koki stādīti abpus gājēju celiņam un arkveidīgi cirpti, tā, lai gājējiem ir ēna un labi eksponējas krastmalas apbūve. Tagad tur ir moderna «noslīdošā krastmala» un koku rinda starp ietvi un brauktuvi, kur ēna gājējiem būs lielāka no Tehniskās fakultātes ēkas un kopmītnēm, nevis kokiem. Un pēdējais «hits» ir jaunais stāvlaukums iepretim pilij. Tur vairākus kokus nocirta, dažus arī saprotamu iemeslu dēļ, bet citus apbēra. Gaidīsim rezultātus pēc pāris gadiem, kad koki sāks kalst. 

Ko nu par negatīvo, ir jau arī labie darbi. Pēdējā desmitgadē iestādīti vairāki simti jaunu kociņu, bet nevajag aizmirst, ka nocirsts ir vairāk un jaunie koki jau nav kā laternas vai ceļa zīmes, kas savas funkcijas pilda uzreiz. Paies desmitiem gadu, līdz veidosies ēna, tiks slāpētas skaņas vai uztvertas dūmgāzes un putekļi.

Tiešām nesaprotu, kā āzis var par dārznieku izlikties. Vai cilvēkam, kas atbildīgs par koku apsaimniekošanu pilsētā, nav jācīnās par, nevis pret kokiem, vai viņam nav jābūt tam, kurš ceļu būvniekam norāda, ka jānodrošina elementāra koku aizsardzība būvniecībā. Tam, kas atšķir tādus nozares speciālistiem saprotamus koku kopšanas paņēmienus kā vainaga retināšana, polardēšana vai drošināšana, tādam, kas pilsētas attīstības projekta izstrādes gaitā spēj paust savu profesionālu viedokli, piedāvājot kokiem draudzīgus alternatīvus tehniskos risinājumus. 

Gvido Leiburgs, diplomēts dārznieks, mežzinātņu inženieris, sertificēts dendrologs, arborists un LR dabas eksperts

Pievieno komentāru

Komentāri 28

Zāģis

zāģēt gribās dodieties uz kapsētām un novāciet tur nokaltušos kokus.

pirms 5 gadiem, 2015.01.19 20:29

efa

Man gan patīk. Arī krastmalā un centrā plašums. Ja Tev Gvido patīk tāds mežš....brauc uz Ozolniekiem,kur koki nav kopti.....vai uz mežu. Un ja kas kādu laiku atpakaļ par kaut kādu koku zāģēšanu Raiņa parkā lasīju ziņās....tā kā nekas pa kluso nav. Atkal ka tik pabļaustīties. Kas par rakstu honorāru maksā?

pirms 5 gadiem, 2015.01.19 20:54

komuņaga

ZZS interesē tikai tas zaļais, kas uz radinieku kontiem aizplūst.

pirms 5 gadiem, 2015.01.19 22:02

jj

...un zagļiem.

pirms 5 gadiem, 2015.01.20 13:19

Ome

Nav tagad modē ko saglabāt vai kopt,jo vieglāk taču nozāģēt.Nav koku,nav problēmu,netiks tērēti līdzekļi ne kopšanai,ne vainagu veidošanai.Un lūk ko nozīmē,ka pilsētai trūkst sava normāla ainavu arhitekta,bet ir tikai prasti pavēļu pildītāji.Bēdīgi...

pirms 5 gadiem, 2015.01.19 22:33

Linda

Pilnīgi piekrītu Gvido! Ļoti asfaltēta, plakana un putekļaina top Jelgava, žēl skatīties.

pirms 5 gadiem, 2015.01.19 22:35

nu

cerēsim pēc gadiem 30 atkal nezāģēs nost kāds slikti skolots speciālists .

pirms 5 gadiem, 2015.01.20 02:46

Bebrs

Paldies, lielisks raksts! Atkārtošos, malka nav vajadzīga Pilsētsaimniecībai, bet atsevišķiem blatņikiem indivīdiem, kas nebrauks uz mežu un nemaksās naudu par malku, bet noformēs to savai mājai kā ""trūcīgais". Un satrūdējuši veci koki, degot, dod maz siltuma, bet stingri koki ir labāki siltuma uzturēšanai.

Kad šis blatu gadsimts Jelgavā beigsies? Viss kas pilsētā notiek nes kādam peļņu un labumus - vienīgais iemesls.

pirms 5 gadiem, 2015.01.20 06:06

s

Tak sen skaidrs, ka Jelgavā slimīgi nemīl kokus - apsaimniekotājiem ir devīze - labs koks, nozāģēts koks!

pirms 5 gadiem, 2015.01.20 07:59

Elvira

Šeit prasītos atbildīgās personas skaidrojums, kas bijis par iemeslu šo liepu nožāģēšanai.

pirms 5 gadiem, 2015.01.20 09:19

tante

Pēdējā laikā uzkrītoši kaitina tā Pilsētsaimniecība..kā kaut kāds čē pē, tā viņi..:(

pirms 5 gadiem, 2015.01.20 09:36

Alģis

Gvido, ir ieraudzijis un pateicis, citiem vienalga, ka Mūsu pilsētu bruģē gatavojoties 9 maija demonstrācijām. kur skatās pilsētas ainavu arhitekts un būvvalde, sēž savos krēslos sanīkuši rutīnas nospiesti, izmēst, un jaunais vides objekts, atslēga 750, kārtējais biedēklis, tiks kautkur nomests bez koncepcijas un jēgas, būs no spīdīgas virsmas primātiem patīk spīdīgas lietas

pirms 5 gadiem, 2015.01.20 11:16

zita

Kokus zage visur apkart stacijai bet lidz Rupniecibas 4un2 stav 5koki un p[e tam vecas papeles 100gadigas uz tam prieksniecibai rokas necelas nau naudas lai tas pukas lido cilvekiem logos

pirms 5 gadiem, 2015.01.20 12:31

Jānis

Ir jau skaisti, kad Jelgavā lēnām sakārto vidi. Bet tas nu tiesa projektēšana notiek pie galda.Projektētāji nemāk ieprojektēt savos projektos esošas būves vai kokus. Un viņu skatijumā ainava sastāv no jauniem kokiem, jo katra darbība nes naudu ko var ielikt savā makā. Lai saglabātu vecu koku projektā tās būs tikai izmaksas un peļņa nekāda.
Jelgavā daudzviet var redzēt kā tiek kopti koki kas aug iekšpagalmos. Skaisti veseli koki tiek nozāģēti, bet blakus koki ar v veida stumbru kas apdraud cita īpašumu paliek. Un cilvēkiem saka kad esot sakopuši kokus.

pirms 5 gadiem, 2015.01.20 14:59

fu

JOBENĀ JELGAVA!!!! KAS TE NOTIEK???????????????? RĀVIŅU AIZ RESTĒM!!!

pirms 5 gadiem, 2015.01.20 15:13

liepa

Attīstība jebkurā pilsētā ir svarīga, bet feini būtu, ja arī Jelgavā saglabātos kādas vecas alejas un parki, tas jebkurai pilsētai piedod šarmu, īpaši jau tādai, kurā arhitektūras pērļu pamaz.

pirms 5 gadiem, 2015.01.20 17:26

Alģis

Andrim paties derīiguma termiņš ir beidzies, skaļās vaimanas par pirmskars Jelgavu cik skaista bija, kas tiek darīts tanī virzienā, lai ko autentisku uzslietu vai saglabātu, uzliek jaunu betona bruģīti un nocērt pēdējos kokus
Atbildīgās personas atrast pat nemeklējies tukšas runas, tā instance ir kulaks savējos neizdos

pirms 5 gadiem, 2015.01.21 11:30

ina

Paldies Leiburga kungam ! Vai tiešam šos posta darbus mūsu pilsētas parkos veic Jelgavas patrioti ?! Nerunāsim par nopostīto Uzvaras parku , tas vairs ir tikai bildēs un atmiņās . Kāpēc izposta Stacijas parku gan pie stacijas gan gar bijušo Dzelzceļnieku kulturas namu ? Arī no šī parka drīz būs tikai atmiņas !

pirms 5 gadiem, 2015.01.21 21:16

ha ha

tad kad koki krit uz masinam tad nau labi. tad kad zage lai vairs ta nenotiek liela veja tad ari nau labi. pasakiet cilveki kad jums ir labi?????????????????? nau ko jums darit tapec kauko tadu stulbu raksat.

pirms 5 gadiem, 2015.01.21 21:49

Greex

O, šķiet, ka mums te vienā komentētājā reinkarnējies pats Rainis - tas vīrs arī esot rakstījis "nau" :D
Tikai Rainis bija daudz gudrāks un būtu sapratis, ka viņa vārdā nosauktajā parkā koki tomēr nevar uzkrist uz mašīnām, tā kā šis arguments neiztur kritiku.

pirms 5 gadiem, 2015.01.21 22:08

aha

galvenais ka ir promenāde kas katru pavasari un rudeni aizbrauc līdz ar ūdeni :D

pirms 5 gadiem, 2015.01.22 20:59

Sm

Priecājos par sakoptu Jelgavu līdz brīdim,kad sāka izzāģēt kokus,ne tikai Raiņa parkā.Kas par parku bez kokiem?No Stacijas parka ar palicis tāds skvērs vien.Vājprāts!!!...un liekas,ka tās vēl nav beigas.

pirms 5 gadiem, 2015.01.26 12:46

Lauma

PaLdies, Leiburga kungs! Priecājos, ka kādam vēl rūp veco un skaisto koku izciršana. Mūsu senči uzslkatīja, ka veca koka nociršana bez nepieciešamības nes nelaimi.

pirms 5 gadiem, 2015.01.26 15:00

Lietotāju raksti