Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Radošās latviskuma dienas Abgunstes muižā (FOTO)

Jūlija karstuma laikā Abgunstes muižā Zaļeniekos Jelgavas novadā norisinājās projekta “Radošās dienas Abgunstē” aktivitātes. Projektā, kuru kopīgiem spēkiem realizējušas divas Zemgales biedrības – “Mans tautastērps” un “Iecavas sieviešu klubs “Liepas””–, piedalījušies vairāk nekā 40 dalībnieku un kopā ar publisko pasākumu viesiem veidojuši latviskās dzīvesziņas mācīties tīkotāju teju 100 cilvēku kuplu pulciņu.

Radošo dienu mērķi bija vairāki – gan apgūt jaunas prasmes un iemaņas, iesaistoties rokdarbu aktivitātēs, gan uzzināt daudz jauna par tautastērpiem, gan arī, esot kopā, stiprināt Zemgales reģiona nevalstisko organizāciju kapacitāti caur pieredzes tālāknodošanu.

Pusotras dienas garumā muižā notika dažādas rokdarbu darbnīcas projekta slēgtajā daļā – viedu pasniedzēju vadībā tika apgūtas prasmes, kā darināt garo balto arheoloģisko lina kreklu pēc visiem agrāko laiku tā veidošanas principiem. Lai turpmākā ikdienas ritmā ienestu vairāk tautastērpu sajūtas, dāmas darināja sev stilizētus svītrainos brunčus un arheoloģiskā tērpa virssvārci, kā arī latvju rakstu jostiņas un pastalas. Darināšanas priekam nodevās arī viens vīrs un vairākas pusaugu meitenes – tapa baltais krekls un pastalas. Apbrīnojams bija projekta dalībnieku darba spars un vēlēšanās pavisam īsā laikā paveikt tik daudz uzdevumu – vairākas dalībnieces noslēgumā varēja lielīties ar pilnībā nokomplektētu jaunu tērpu. Bet abu biedrību sieviešu saliedēšanās kopīgās sarunās, dziesmās un nākotnes plānu kaldināšanā bija neatsverama pievienotā vērtība latviskuma popularizēšanā visā Latvijā, jo biedrības “Mans tautastērps” dalībnieces bija sabraukušas ne vien no tuvējās apkārtnes, bet arī no tālās Ventspils, Latgales ciema Vidzmuiža un vairākas no Rīgas. Pēc projekta noslēguma vairākas “Liepu” biedres izteikušas vēlmi iestāties arī otrā biedrībā, lai kopīgi ar daudz lielāku spēku turpinātu latviskā dzīvesveida popularizēšanu.

Par projekta norises vietu tika izvēlēta Abgunstes muiža, kurā salīdzinoši īsā laika posmā jaunie saimnieki ir izveidojuši radošu vidi dažādām nodarbēm, un šī bija iespēja izbaudīt lauku teritorijas atdzimšanas sajūtu un piedalīšanos tajā. Ļoti vērtīga ne tikai projekta radošo nodarbību dalībniekiem, bet arī citiem interesentiem, kuri mums piebiedrojās, bija mākslas zinātņu doktores Ievas Pīgoznes lekcija “Latviešu apģērbs 18. gadsimta beigās un 19. gadsimtā. Apģērba komplektēšana un valkāšana mūsdienās” muižas telpās. Interesentiem bija iespēja aplūkot arī projekta dalībnieču veidoto hobiju izstādi – te bija gan plecu lakati dažādās tehnikās, gan tautastērpi, gan rotas, māla trauki un tērpu aksesuāri, gan arī kroņi un cita “pucēšanās atribūtika”, ar kuru varēja saposties un fotografēties piemiņai. Bet visa projekta noslēgumā uz muižu bija atbraukuši un jauku koncertu sniedza “Tarkšķu mandolīnisti” – ar vieglu humora devu dziesmu tekstos, atraktīviem stāstiņiem par izpildīto dziesmu rašanos un kopā dziedāšanu.

Pēc projekta saņemtās atsauksmes no dalībniecēm liecina par labi un vērtīgi pavadīto laiku. Tā, piemēram, projekta dalībniece Evita: “Šāda kopdarīšana iedrošina tam, kas iepriekš šķitis neiespējams. Par paššūtu garo kreklu sapņoju jau sen, bet tās šķēres tik ļoti bail ņemt rokās. Bet šādi – ar padomiem, iedrošinājumu, smiekliem, radošuma dzirksti – šņikt šņakt, un gatavs. Kolosāli!” Beatas teiktais: “Tas bija jauki, jaudīgi un pozitīvi pazudinoši... Abgunstes muiža ir vieta, kur neiespējamais kļūst iespējams. Un tik lieliskā kompānijā tas radošais un varēšanas spēks trīskāršojas, daudzkāršojas un bezgalīgojas.” Agita: “Paldies par iespēju šajā ātrajā laikmetā mazliet apstāties, padomāt un padarīt tādas pavisam sievišķīgas lietas kā šūšana un izšūšana, un arī kopābūšana, kas rosina latviskuma pamatvērtību stiprināšanos!”

Projekta rīkotājas biedrības “Mans tautastērps” valdes locekles Ginta Zaumane un Ilze Strēle un Iecavas sieviešu kluba “Liepas” valdes priekšsēdētāja Agita Hauka saka milzīgu paldies visām izturīgajām un čaklajām radošo dienu dalībniecēm, kuras nebija jāmudina ne uz rokdarbiem, ne uz zupas katla vārīšanu, ne uz jaunu zināšanu apgūšanu. Paldies arī Abgunstes muižas saimniekiem Asnātei un Jānim Avotniekiem – Radošuma mekas aura ļauj paveikt teju neiespējamo! Paldies Kristīnei Karelei un “Tarkšķu mandolīnistiem” par lielisko koncertu! Paldies visām mūsu radošo darbnīcu vadītājām!

Projektu atbalsta Zemgales Plānošanas reģions, Valsts Kultūrkapitāla fonds un “Latvijas valsts meži”.

Ginta Zaumane, biedrības “Mans tautastērps” valdes locekle

Foto: Ilze Strēle

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti