Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Realizēts Eiropas Pretnabadzības Tīkla līdzfinansētais projekts; Latvija – trešā nabadzīgākā valsts ES 2

Laikā no 2013. gada 20. novembra līdz 2014. gada 31. decembrim EAPN-Latvia Latvijā realizē Eiropas Pretnabadzības Tīkla (EAPN) līdzfinansēto projektu „Eiropas Minimālo ienākumu tīkls” – EMIN. Projektā iesaistīti vairāk nekā 80 dalībnieku no 35 NVO un 20 pašvaldībām. Pasākumu ietvaros oktobrī tika sagatavots Nacionālais ziņojums, kas kopā ar citu 30 Eiropas valstu organizācijām iesniegts Eiropas Komisijai Briselē.

17. decembrī Rīgā notika projekta izvērtēšanas 2. nacionālā sanāksme, kurā piedalījās nevalstisko organizāciju (PINS, Skalbes, IWO – International Women’s Organisation, Sieviešu tiesību institūts, Ukrainas centrs jauniešiem un bērniem, Latvijas Ukraiņu biedrība, Latvijas Daudzbērnu ģimeņu biedrība, Lielo ģimeņu centrs „Ģimenes atbalsts”, LELB Diakonijas centrs un Latvijas Nākotnes Institūts) 15 speciālistu un LR Tiesībsarga pārstāve Laila Grāvere.

EAPN-Latvia eksperti Lelde Cālīte, Laila Balga un Elīna Ālere-Fogele dalībniekus iepazīstināja ar nacionālo ziņojumu un EAPN sintezētā ziņojuma projektu. Abi ziņojumi apstiprina pārāk zemo iedzīvotājiem ar likumu garantēto ienākumu līmeni (Latvija ir trešā nabadzīgākā valsts ES pēc Bulgārijas un Rumānijas) – 49,80 eiro. Piemēram, Igaunijā GMI vienai personai noteikts 90 eiro, Lietuvā – 101 eiro, Īrijā – 806 eiro, Dānijā – 1433 eiro. Kopš 2014. gada 1. janvāra Latvijā netiek aprēķināts „iztikas minimuma grozs”, netiek ievēroti ES institūciju ieteikumi attiecībā uz GMI procentuālo aprēķināšanu, trūkst zinošu speciālistu, lai šos jautājumus adekvāti risinātu, kā rezultātā valsts institūcijās un Saeimā tiek pieņemti neargumentēti lēmumi par GMI, minimālo darba algu un nodokļiem, kas būtiski ietekmē iedzīvotāju labklājību.

18. decembrī EAPN-Latvia eksperti ar savām nostādnēm un EAPN sintezētā ziņojuma projektu iepazīstināja Labklājības ministrijas Sociālās iekļaušanas politikas koordinācijas komiteju (sēdes vadītājas Elīna Celmiņa un Evija Kūla). Diemžēl sēdē piedalījās tikai 2 nevalstiskās organizācijas, kas liecina par pašas sabiedrības nepietiekamo izpratni šī nozīmīgā jautājuma ietekmēšanā. 

EAPN-Latvia virza Labklājības ministrijā savu uzstādījumu par GMI apmēra strauju paaugstināšanu tuvākajos gados, kas nedrīkst būt zemāks par minimālo darba algu, piemēram, 360 eiro 2015. gadā, lai gan pilsētas, gan lauku iedzīvotājiem vienlīdzīgi nodrošinātu cieņpilnu dzīvi.

EAPN-Latvia ir LR Uzņēmumu reģistrā 2013. gada 4. novembrī reģistrēta biedrība, kuras nosaukums latviešu valodā var tikt lietots kā Latvijas PretNabadzības Tīkls. EAPN-Latvia ir starptautiskās organizācijas Eiropas Pretnabadzības tīkls (The European Anti-Poverty Network – EAPN www.eapn.eu) pilntiesīga biedru organizācija. Ar 2014. gada 4. septembri EAPN-Latvia ieguvusi sabiedriskā labuma organizācijas statusu.

Šobrīd EAPN-Latvia reģistrētas 20 biedru organizācijas un 4 asociētās organizācijas. 2014. gadā EAPN-Latvia sadarbojas ar Labklājības ministriju (pārstāvji Sociālās iekļaušanas politikas koordinācijas komitejā, Dzimumu līdztiesības komitejā, Invalīdu lietu nacionālajā padomē un Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām Darbības programmā, kā arī š.g. 22. maijā parakstīta Vienošanās par sadarbību 10 sociālās jomās); ar Iekšlietu ministriju (pārstāvis NVO konsultatīvajā padomē), ar Rīgas domi un Latvijas Prezidentūras Eiropas Savienības Padomē sekretariātu. EAPN-Latvia izveidojusi ekspertu grupas darbam LR Saeimas komisijās, ministriju darba grupās un Rīgas domes institūcijās. EAPN-Latvia pārstāvis ar balsstiesībām iekļauts ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.-2020. gada plānošanas perioda Uzraudzības komitejā.

Laila Balga, EAPN-Latvia valdes priekšsēdētāja

Pievieno komentāru

Komentāri 2

vista

Kaut kā ļpti klusi realizēts projekts, šaurā lokā. Kr pensionāri - invalīdi, garīigi slimie par kuriem neviens nerūpējas, vienīgi neatliekamā mediciniskā palīdzība.

pirms 5 gadiem, 2015.01.04 14:57

Lietotāju raksti