Satrauc fiktīvas izmeklēšanas iespējamība 1

Nesen Jelgavas policisti atkal nonāca Latvijas ziņās saistībā ar kāda cilvēka piekaušanu līdz asinīm, taču šoreiz līdztekus diskusijām par fizisku ietekmēšanu satrauc vēl kas. Informācijā par atbrīvotā cietumnieka piekaušanu pausts, ka viņu esot situši, lai viņš atzītos noziegumos, kurus nav pastrādājis.

Bet šāda «centība» noved pie pretējā - tā vairo noziedzību. Piemēram, divi zagļi kaut ko nozaguši, policisti tos nespēj atklāt. Viņi atrod grēkāzi, kuram «piešuj» izdarīto. Ja tas izdodas, lietas ir atrisinātas, kāds atkal dodas uz cietumu, taču īstie zagļi ir brīvībā un nu jau ar nesodāmības apziņu.Neformālā vidē dzirdēti nostāsti, ka esot pat tādi «zeki», kas cietumā ir respektēti un kam tur klājoties labāk nekā brīvībā. Viņi labprāt uzņemoties svešus noziegumus. Tiesā visā atzīstas, bet patiesie vainīgie turpina pastrādāt noziegumus.Tas var būt apšaubāmi, taču lai atceramies traģisko negadījumu ar motociklu Vilcē. Toreiz tiesā gandrīz nonāca pilnīgi nevainīgs jelgavnieks. Kādam puisim centās «piešūt» motocikla zādzību, jo cietušais viņā saskatīja līdzību ar vainīgo, bet policisti liecību neapšaubīja... Ka tik lieta atrisināta, taču puiša reputācija tika iedragāta.Žurnālistiem nav iespēju pārbaudīt policijas darbu, jo pamatotu iemeslu dēļ visa pirmstiesas izmeklēšanas informācija ir izmeklētāja ziņā, un viņš no tās pēc saviem ieskatiem var izpaust tikai to, kas netraucē izmeklēšanai – tā nosaka likums. Protams, par to, vai nenotiesā nevainīgos, vēl pārliecinās prokurori un tiesneši. Taču ir pamats bažām, jo policijas lietu statistikā dažkārt šķiet, ka, augot atklāto lietu skaitam, tik un tā aug noziegumu skaits. Bet ja nu dažas starp tām ir fiktīvi atklātas?

Pievieno komentāru

Komentāri 1

micro21

esmu sedejis cietuma un varu jums pateikt to ka neviens prokuŗors neviens tiesnesis jusu viedokli vera nenems ja policists saka tatad ta ari ir! Ja jus redzetu kadus spriedumus tiesa raksta vispar soks kad vinu lasa!!! Nekadi simtproc.pieradijumi nav vajadzigi t

pirms 10 gadiem, 2011.03.24 07:41

Lietotāju raksti