Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Septiņi punkti, kāpēc LLU nevajag mainīt nosaukumu 30

Uzzinot par LLU vadības vēlmi mainīt augstskolas nosaukumā vārdu «lauksaimniecības» ar kādu citu, vēlos mazliet informēt par savu skatījumu šajā jautājumā. Arī manā LLU vadības laikā šāda doma nebija sveša, bet mēs ar nosaukuma maiņu nesteidzāmies vairāku iemeslu dēļ. 

1. Latvijas Lauksaimniecības universitāte – šāds nosaukums mūsu augstskolai ir jau no 1991. gada. Līdz tam tā bija Latvijas Lauksaimniecības akadēmija. Vārds «universitāte» pats par sevi ietver plašu jomu spektru (plašāku nekā akadēmija). Domāju, nevienas universitātes nosaukums pilnībā neietver to jomu spektru, ko tajā var apgūt. 

2.
Laba atpazīstamība valstī. Lauksaimnieku augstākajai izglītībai Latvijā ir vairāk nekā 150 gadu (par LLU pirmsākumu tiek uzskatīts 1863. gads, kad Lauksaimniecības nodaļa tika izveidota pirmajā Latvijas augstskolā – Rīgas Politehnikumā). Citām specialitātēm, kas tuvas lauku videi un saimniekošanai, arī ir jau pie 100 gadiem. Var piebilst, ka daudziem tūkstošiem vecākās paaudzes cilvēku vēl joprojām esam tā pati viņu labā Latvijas Lauksaimniecības akadēmija, nevis LLU. Pēc jauna nosaukuma iegūšanas daudzi būtu neizpratnē – kas tie tādi? 

3.
Mūsdienu jaunieši pirmkārt izvēlas specialitāti un tikai tad vērtē konkurējošās augstskolas (es nerunāju par tiem, kam ir vienalga, ko studēt, ka tikai Rīgā. Tiem mūsu augstskolas nosaukuma maiņa nelīdzētu, liec vienalga kādu). Man ir patiess prieks, ka tieši ar lauksaimniecību, mežsaimniecību, veterinārmedicīnu un pārtikas jautājumiem saistīto studiju programmās ir studentu skaita pieaugums.

Neesmu pārliecināts, ka deviņdesmito gadu otrajā pusē un divtūkstošo sākumā studentu skaita kāpums no pieciem līdz desmit tūkstošiem būtu saistīts ar augstskolas nosaukumu. Nebija taču tā, ka tajā laikā ļoti populāra kļuva lauksaimniecība. Līdzīgi var teikt par pieaugumam sekojošo kritumu. Tas notika ne jau tāpēc, ka lauksaimniecība būtu jauniešiem apnikusi. Uzņemto studentu skaita svārstības augstskolās un specialitātēs ir atkarīgas no daudziem faktoriem. Pirmkārt, tā ir demogrāfiskā situācija un speciālistu pieprasījums darba tirgū.

Otrkārt, tā ir valsts politika: likumi, kas neļauj strādāt kādā no jomām darbiniekiem bez augstākās izglītības, prioritāri finansētie attīstības virzieni un citas politiskās aktivitātes.

Treškārt, tas ir pieprasīto speciālistu gatavojošo augstskolu skaits valstī un, jo īpaši svarīgi, valsts finansēto studiju vietu skaits augstskolā. Protams, sabiedrisko domu ietekmē valdošo politiķu un citu autoritāšu paustie viedokļi. Manuprāt, būtisku negatīvu iespaidu uz studentu pieplūdumu savulaik atstāja izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa antireklāma saistībā ar Latvijas augstskolām un aicinājums jauniešiem studēt ārzemēs. Protams, ir svarīgs gan augstskolas prestižs, gan docētāju darbs jau ar esošajiem studentiem, lai būtu pēc iespējas mazāks atbirums.

4. Arī firmām nosaukumus necenšas mainīt. Jo vecāka – jo dzīvotspējīgāka un labāka! Saturā gan ir jāmainās, jāseko līdzi laikam, jāveido jaunas studiju programmas, labi aprīkotas laboratorijas, pievilcīga vide. To, ieguldot lielus līdzekļus, darījusi gan LLU (kā arī citas Latvijas augstskolas), gan pilsēta. Kaut arī šie līdzekļi bijuši nepietiekami, ar mērķtiecīgu darbu ir sasniegti labi rezultāti un sagatavotas labas iestrādes arī turpmākai attīstībai visām fakultātēm.

5.
 LLU ir sakari ar krietni vairāk nekā simt ārzemju augstskolām. Gan jāpiebilst, ka līgumus slēdz augstskolas, taču kontakti tiek veidoti nozaru, specialitāšu, studiju programmu līmenī. Eiropas augstskolām mēs esam interesanti «Erasmus+» studentu apmaiņas programmā. Ceru, ka ar katru gadu augs apmaiņas studentu skaits, tomēr lielas maksas studentu grupas no ES valstīm pilnās studiju programmās diez vai būtu sagaidāmas. Savukārt bijušajās padomju republikās, no kurienes varētu sagaidīt lielāku pieplūdumu, labāk atpazīstamas ir augstskolas, kuru nosaukumā ir lauksaimniecības vārds (kāds tur bija vēl padomju laikos). LLU daudz izdarīts, lai varētu uzņemt ārzemju studentus (sakārtota īpaša dienesta viesnīca), bet vēl vairāk jādara, lai šo virzienu attīstītu. 

Kaut pēdējā laikā Eiropā nosaukumu mainījušas samērā daudzas augstskolas, vēl aizvien ir arī pietiekami daudz prestižu universitāšu, kas to nedara. Piemēram, Zviedrijas Lauksaimniecības zinātņu universitāte (dibināta 1775. gadā), Karaliskā Lauksaimniecības universitāte Anglijā (dibināta 1845. gadā), universitātes Francijā un citur. Ko ieguva lietuvieši, 2011. gadā Lietuvas Lauksaimniecības universitāti pārdēvējot par Aleksandra Stuļginska universitāti? Vismaz man šāds nosaukums vedina domāt, ka tā varētu būt kāda privātā sociālo zinātņu augstskola. Augstskolas nosaukums nekādi neatspoguļo viņu studiju jomu spektru. Citādi izdarīja igauņi. Agrākā Igaunijas Lauksaimniecības universitāte tagad ir Igaunijas Zemes universitāte. Taču angliski tas tiek tulkots kā Igaunijas Dzīvības zinātņu universitāte (Estonian University of Life Sciences). 

Neesmu manījis, ka ar augstskolu nosaukumu maiņu aizrautos Ķīnā, ASV, Indijā un citās valstīs, ar kurām pamazām veidojas kontakti. 

6. Lieli finansiālie izdevumi nosaukuma maiņas gadījumā. Vienas pienācīgas universitātes izkārtnes izgatavošana pie pils sienas izmaksātu virs 3000 eiro, bet tās būs jāmaina daudzās vietās, arī mūsu saimniecībām un institūtiem. Visu īpašumu pārreģistrācija, zīmogi, blankas, vizītkartes, logo, karogi... Protams, tas viss būtu izdarāms. Tikai naudas jau tā trūkst. Cik tas prasīs enerģijas, noliekot malā citus darbus. un cik tam būs jēgas?!

7. Jāapzinās, ka jaunizveidotajam nosaukumam jāgūst lielāks atbalsts nekā līdzšinējam LLU.

Universitātes nosaukuma maiņu nevajadzētu veikt uz «hopā». Viss rūpīgi jāizvērtē un tad jāpieņem izšķirošais lēmums. Noteikti jāņem vērā arī studentu viedoklis.

Nobeigumā gribu atzīmēt, ka man kā Rīgas Politehniskā institūta Celtniecības fakultātes absolventam, sākot darba dzīvi, nebija šķēršļu sākt līdzdarboties jaunajā būvnieku sagatavošanas programmā LLA un izaugt šajā augstskolā līdz profesoram, LLU rektoram un to vadīt no 2004. līdz 2014. gadam. Nekad neesmu to nožēlojis, arī abas manas meitas beigušas LLU un veiksmīgi darbojās savās profesijās.  

Juris Skujāns, profesors, bijušais LLU rektors


Pievieno komentāru

Komentāri 30

Krišs

Reāli te ir tikai 2 argumenti - 3. un vai ieguvumi būs lielāki par izmaksām. Pārējais ir veca vīra muldēšana.

pirms 5 gadiem, 2015.02.10 12:17

lauksaimniecības arteļa droporgs

bija smuks nosaukums- akamēdija, stūķi dzēra pa kojām, Valdekā varēja pakauties diseņu laikā, bija jautrība.

pirms 5 gadiem, 2015.02.10 12:26

Ilze

Jums ir novecojuši priekšstati.

pirms 5 gadiem, 2015.02.10 12:30

Anne

Tautai, kura neciena pieredzi un cilvēkus cienījamos gados, NAV nākotnes. Bet vecums atnāk visiem, kas to vispār piedzīvo.
Pilnīgi piekrītu profesoram. Un ziniet, citās valstīs tieši šāda vecuma cilvēku pieredzi un padomus ņem vērā. Jo 50-60 gadi ir vecums, kad ir pieredze, dzīves gudrība un vēss prāts.

pirms 5 gadiem, 2015.02.10 12:28

Krišs

Cienu domas kvalitāti nevis skaistu bārdu. Jā, vārda maiņa būtu pamatīgi jāizsver, bet, ja kungs šādi strukturē savas domas, tad labi vien ir, ka aizsūtīja pensijā.

pirms 5 gadiem, 2015.02.10 13:43

Domas

Jāciena domas un argumentācijas spējas! To gan nevajadzētu saistīt ar vecumu. Būtu muļķīgi pieņemt argumentus tikai dēļ vecuma. Muļķības runā visās vecuma grupās un otrādi - viss atkarīgs no indivīda.

pirms 5 gadiem, 2015.02.10 22:00

NLO

Būtu labi zināt jauniešu viedokli šajā jautājumā.

pirms 5 gadiem, 2015.02.10 12:29

Crok

Būtu labāk nosaucis septiņus punktus, kāpēc pats tā nolaida LLU, kat tagad kolektīvam tas viss jāpiedzīvo. Tās ir iepriekšējās vadības savārītās ziepes. Labāk būtu paklusējis.

pirms 5 gadiem, 2015.02.10 13:27

heja

Tadīcijas, pēctecība, kompetence,- nav obligāti, ka jauns nosaukums to noliegtu. Bet jāskatās uz priekšu.
Ļoti negribas, ka pilī uzrastos vēl viens muzejs.....

pirms 5 gadiem, 2015.02.10 13:50

skaidrs

Skaidrs, ka tā. Jaunais nosaukums tikai papildinās, būsim svaigāki, mūzdienīgāki. Tam pašam bijušajam rektoram nosaukums bija jāmaina sen! Kā nav kauna tagad mācīt, kā jādzīvo, nesaprotu.

pirms 5 gadiem, 2015.02.10 14:15

Tiesātājiem

vai Jūs zināt visas nianses, ka tā tiesājāt?

pirms 5 gadiem, 2015.02.10 15:52

Tiesātājam?

Par kādu tiesāšanu ir doma? Te notiek diskusijas, ja nesaprati.

pirms 5 gadiem, 2015.02.10 16:28

Diemžēl

Latvijā neprot diskutēt bez apvainojumiem un secinājumiem, par lietām, par kurām nav informēti.

pirms 5 gadiem, 2015.02.10 17:01

Vilnis Kazāks

Lai labāk dzīvotu nav jāmaina vārdi, bet darbi. Profesoriem Skujānam un Liepam ir jēdzīgas domas.
1) Augstskolām ir jāizveido moderni centri, kur notiek zinātnes un prakses kopdarbs pētniecībā, projektēšanā un dizainā.
2) Jāsadarbijās ne tikai ar pasaules augstskolām, bet arī atbilstošās nozares arodskolām Latvijā.
3) Piem., Jelgavā nevis pie bijušās ārodskolas, bet pie LLU ir jāveido profesiju pilnveides un nozaru attīstības centri.
4) Ir jādod atbilstoši uzdevumi Krišiem, lai jauniem ir ko celt, tad viss būs kārtībā.

pirms 5 gadiem, 2015.02.11 00:31

lea

Bet tomēr savādi ir tā lauksaimniecības universitāte. Pasaulē tās universitātes, kam ir viena nozare nosaukumā (nav svarīgi kāda) to tomēr maina. Tas ir fakts.
LLU jau studē arī pilsētnieki. Vecāki un paši jaunieši arī viena daļa atturās no šīs augstskolas dēļ lauksaimniecības nosaukuma.
Nozaru nosaukumi parasti ir akadēmijām. Nu tad palieciet par akadēmiju. Tā jau patiesībā tautā to LLU arī sauc.
Novēlu tomēr būt universitātei un rūpīgi diskutēt par nosaukuma piedāvājumiem.

pirms 5 gadiem, 2015.02.11 09:30

sandzis

6.punkts...
kur biji, kad savā vadišanas laikā vajadzēja ekonomēt? tagad gudras runas... vai tad valdeka nav ārkārtīga izšķērdība? visi dabūs trūkties...

pirms 5 gadiem, 2015.02.11 10:40

valdža

Bija jālobē LIFi, tagad tur mitināsies 120 ainavisti un visa universitāte par to maksās. Valdekas uzturēšana ir trakums.

pirms 5 gadiem, 2015.02.11 11:43

to valdža

jā, protams, labāk, lai tas grausts tur stāvētu ceļa malā. Kad bija grausts, tad nevienam nevajadzēja, tagad izrādās lifi lobēti. vēl par lobēšanu, nevajag aizmirst, ka tādā gadījumā lobēja gan vetus, kam jauna kīnika, gan mehus, kam fasāde savesta kārtībā, gan pārtiķus, kam jauna ēka tiek celta. Bez ieguldījumiem nav attīstības.Kā var piesaistīt studentus un uzņēmējus, ja nav labiekārtotas vides un iekārtu. Ko dara RTU un LU? Ceļ jaunas ēkas un iegula attīstībā, tāpat kā LLU. Sanāk, ka arī šķērdē naudu? Ar tādu domāšanu un dubļu mešanu virsū mēs vēl ilgi purvā sēdēsim.

pirms 5 gadiem, 2015.02.11 16:53

to to

nav naudas vecās uzturēt, kur ņems priekš jaunajām ēkām?

pirms 5 gadiem, 2015.02.12 08:56

to to

Jāceļ jaunas ēkas un jāiegula attīstībā ar prātu!!! Uzcelt jau uzcēla, jādomā, kā to visu uzturēt, piepildīt!

pirms 5 gadiem, 2015.02.12 09:49

nu nu

zīmogu maiņa vien cik izmaksās! Uz priekšu!!! ne jau nosaukumā ir tā attīstība

pirms 5 gadiem, 2015.02.14 09:47

nu,nu.nu

es vairāk par 10 zīmogiem saskaitīt nevaru; viens zīmogs - nepilni 10 EUR

pirms 5 gadiem, 2015.02.14 09:57

nu nu

Katrā kabinetā... parēķini vēlreiz + līgumu utml. pārslēgšana, sīkumos vien visa naudiņa izkūpēs. Tajā pašā laika liftu pilī māmiņām ar ratiem neļauj izmantot, dārgi esot, tikai invalīdiem.

pirms 5 gadiem, 2015.02.19 07:05

absolvente

Nosaukumu nu gan nav jāmaina, tam nav ne vainas. Vajag pamainīt skatu punktu uz mācību programmām un tās vērst uz mērķi, kādus speciālistus gatavojam atbilstoši patreizējam ekonomikas un zinātnes attīstības virzienam.

pirms 5 gadiem, 2015.02.16 11:53

Mārtiņš

Ne jau nosaukumā ir kāda vaina. Vaina ir reklāmas neesamībā, kāda starpība kā sauks universitāti, ja vienīgā reklāma ir sestdienu rītos pa LTV7 un pils priekšā novietotajā plakātā. Labāk tās mežonīgās finanses, kuras prasīs nosaukuma maiņa, ieguldīt reklāmā. Protams var jau dzīvot fantāzijās un cerēt, ka nomainot nosaukumu, universitātes gaiteņi būs pārbāzti ar studentiem.

pirms 5 gadiem, 2015.02.17 10:02

Jānis

Nu, bet ne jau bijušajam rektoram par to spriest, pats nolaida LLU līdz kliņķim, tagad jāpaklusē.

pirms 5 gadiem, 2015.02.17 17:25

heja

ko mūsu lauksaimnieki ļoti konkrēti var piedāvāt reklamēt?

pirms 5 gadiem, 2015.02.18 22:15

aaaa

lūk stulbums........ varbūt nomainam mūsu valstij nosaukumu? un uzreiz dzīvosim paradīzē!!!!!!

pirms 5 gadiem, 2015.02.17 13:59

Patriots58

Politehnikums nebija Latvijas pirma augstskola!

pirms 5 gadiem, 2015.02.19 19:56

Lietotāju raksti