Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tehnoloģiju vidusskolas jaunieši cīnās ar robotiem un apmeklē Latvijā lielāko IT uzņēmumu (FOTO) 4

28.janvāris Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas jauniešiem un pedagogiem deva kārtējos jaunos impulsus darboties radošāk, interesantāk un ieraudzīt, ka ideju oriģinalitāte, degsme acīs un vēlme strādāt nes panākumus.

Skolā tika organizēta kārtējā Inženieru diena, kas šogad kļuvusi par neatņemamu mācību procesa sastāvdaļu. Lai radoša darbošanās, oriģinālas idejas un citas inženieriem nepieciešamās prasmes uzrunātu dažādu vecumu jauniešus, skolēniem tika piedāvāti daudzveidīgi izaicinājumi.

1.klašu jaunie robotikas entuziasti mērojās spēkā un atjautībā robotikas sacensībās – atbilstoši plānam tika veidoti roboti-katapultas, tad veikti nepieciešamie tehnoloģiskie uzlabojumi, bet nobeigumā visus priecēja sacensības tālšaušanā. Uzvarētāji vēl pašlaik tiek turēti noslēpumā, taču nākamajā nedēļā šo sacensību uzvarētāji saņems piemiņas balvas.

Lai skolēniem veidotos un nostiprinātos izpratne par matemātiku kā radošu zinātni, kurai ir cieša saistība ar inženierim nepieciešamajām zināšanām, 5.un 6.klašu skolēniem tika organizētas inženieru matemātikas stundas. 5.m klases skolēni skolotājas Intas Spārītes vadībā, aktīvi darbojoties grupās, no izklājumiem veidoja daudzveidīgas telpiskās ģeometriskās figūras. Tādējādi tika trenēta spēja domāt vairākās dimensijās. Savukārt 6.m klases jaunieši izmēģināja spēkus cita veida telpisku objektu – oriģinālu kartona foto rāmīšu – veidošanā.

Skolēni ne tikai paspēja izveidot reālu produktu, bet arī veikumu prezentēja pārējiem klasesbiedriem. Skolēniem šī inženieru stunda pilnveidoja izpratni arī par „zaļo domāšanu”, jo skolotāja Dzintra Ozola mudināja izmantot tikai otrreizējās pārstrādes materiālus. Skolēni lieliski tika galā ar uzdevumu – izveidot noteikta izmēra produktu no ierobežota lieluma materiāla, tādējādi uzlabojot izpratni par ģeometriskajām konstrukcijām reālajā dzīvē.

Interesanta jauniešiem šķita iespēja būt arī sava produkta dizaineriem. Prezentējot inženieru stundas veikumu, 6.m klases skolēni norādīja, ka iespēja pilnveidot zināšanas draugu grupās bijusi interesanta, ka šādi izpratne par mācību vielu tikai uzlabojas. Skolotāju noteikti priecēja vērojums, ka praktiskās inženieru stundas pilnveido gan talantīgāko skolēnu, gan to jauniešu, kuri ikdienā ar matemātiku ir uz „jūs”, zināšanas un darbošanās degsmi. Skolotāja Dz.Ozola jūt patiesu gandarījumu, ka skolēnu veikums bijis oriģinālāks, nekā viņa prognozējusi, jo skolēni pārsteiguši ar inovatīviem risinājumiem.

Skolas konferenču zālē Inženieru dienā sāka veidoties oriģināla jauno būvinženieru darbu izstāde. Matemātikas skolotāju rosināti, 6.–9.klašu skolēni izmēģināja roku makaronu torņu veidošanā. Skolēni pirmo reizi tiek rosināti darboties šādā veidā, tādēļ rezultāts šķiet interesants gan pašiem jauniešiem, gan pedagogiem. Darbu iesniegšana un vērtēšana vēl turpināsies nākamnedēļ, bet jau tagad ir skaidrs, ka skolēnos mīt inženiera izpratne par konstrukciju pareizu veidošanu un dizainera gars, jo vairāki torņi izceļas ar ļoti inovatīvu dizaina risinājumu. Savas būvnieka prasmes 8.-12.klašu skolēni nostiprinās martā, kad kārtējā inženieru dienā būs iespēja veidot makaronu tiltus firmas „ASPIRED” radošajās darbnīcās.

Inženieru dienu neiztrūkstoša sastāvdaļa ir Inženieru ekskursija – iespēja ieraudzīt jaunas idejas, risinājumus un viesoties, lai iedvesmotos, smeltos idejas gan sev, gan skolas darba uzlabošanai. Šoreiz grupa 8.–11.klašu jauniešu bija iespēja iepazīties ar Latvijā lielāko IT uzņēmumu „Draugiem Group”, kas savā paspārnē apvieno gan portālu „Draugiem.lv”, gan radošus, plaukstošus un inovatīvus uzņēmumus, kā „Mapon”, „Istabai”, „Pērkamkopā”, „Printful”, „Foto druka” u.c.

Gan skolēnus, gan skolotājus patiesi iedvesmoja gan modernā darba vide, kur darbiniekiem tiek nodrošināts pilns labsajūtas komplekts (pat āboli uz galda un citronūdens gripas atvairīšanai), gan jaunu, smaidošu, laipnu cilvēku kolektīvs, gan modernie biroja risinājumi, piemēram, sekretāre – IT tehnoloģijas veidā, zaļa „telefona būdiņa” pārdevēja intīmai sarunai ar pircēju, gan segveji, lai brīvbrīdī aizripinātu pēc saldējuma, gan tropu konferenču zāle, kurā pat zaļie augi barības vielas saņem „pa vadiņiem”. Sapratām – tā ir darba vieta, kurā patiešām tiek domāts, lai ikviens varētu visu sevi veltīt galvenajām uzņēmuma prioritātēm: godīgumam, eksperimentiem un iniciatīvai.

Skolas grupu pozitīvi pārsteidza tas, ka uzņēmuma „Mapon” vadītājs, vērīgi nopētījis skolotājus, veltīja ekskursantiem platu smaidu un atzinās, ka ir Jelgavas 1.ģimnāzijas absolvents Ģirts Zariņš. Lieki teikt, ka jauniešiem tas radīja papildus pozitīvu pārliecību par to, ka Tehnoloģiju vidusskolas absolventi ir labi sagatavoti, lai dzīvē sasniegtu visu, ko vēlas.

Skolēni, lūgti formulēt svarīgākās atziņas no viesošanās šajā uzņēmumā, minēja secinājumus: „sapratu, ka galvenais nav formāls izglītības papīrs, bet tavas patiesās spējas un degsme acīs”, „ja tu dzīvē „izgāzies”, droši celies un ej tālāk, jo vienmēr ir otrā iespēja”, „no katras lietas, fakta, kas tevi kaitina, tu vari izveidot biznesu”, „es gribu strādāt tik radošā vidē!”, „”nevaru vien sagaidīt, kad dzīvē varēšu izmēģināt jauno tehnoloģiju – velosipēdu pieslēdzējus”, „izrādās, ka IT jomā nestrādā tikai programmētāji”, „labs programmētājs ir zelta vērts”.

Lieliska izvērtās arī Inženieru ekskursijas otrā daļa – viesošanās izdevniecības „Lielvārds” Kompetences centrā, kur ikviens varēja izmēģināt jaunākās mācību tehnoloģijas, piemēram, pārliecinoties, kā modernākās versijas balsošanas pultis vai planšetdatorus, vai skārienjūtīgus interaktīvus galdus lietderīgi un aizraujoši izmantot mācību procesā un zināšanu pārbaudē. Skolēni atzinīgi novērtēja digitālās bibliotēkas piedāvātās iespējas un uzskata, ka skolai ir lietderīgi pārdomāt tās izmantošanu mācību procesā. Protams, grupas dalībnieku acis īpaši „iegailējās” par modernajām pultīm, tādēļ skolotājiem drīzumā tiks organizētas apmācības, lai pārdomātu to iegādi un izmantošanu mācību procesā.

Kārtējā inženieru diena ir galā, bet skola jau gatavojas nākamajai dienai februārī. Kā īpaša novitāte februārī skolēniem tiks piedāvātas pirmās Inženieru sarunas un Inženieru stundas dažādos mācību priekšmetos, piemēram, literatūrā, svešvalodās. Pamatskolas jaunie fiziķi veidos eksperimentus sākumskolēniem utt. Šīs dienas skolā kļūst par radošiem izaicinājumiem gan skolas vadībai, gan skolēniem un pedagogiem.

Guna Stepiņa, Jelgavas Tehnoloģiju direktora vietniece izglītības jomā, Inženieru dienu kuratore

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Malači!

Super pieeja! Macībspēks beidzot ir saskatījis patiesās vertības, ko iemācīt nākamai paaudzei!

pirms 5 gadiem, 2015.01.30 18:54

M.

Apgalvot, ka draugiem group ir Latvijas lielākais IT uzņēmums, ir vairāk kā nekorekti. Pēc kādiem parametriem tas ir mērīts?

pirms 5 gadiem, 2015.02.08 19:13

Esse

Lielākais mikrouzņēmuma nodokļa maksatāju skaits ...

pirms 5 gadiem, 2015.02.11 15:18

Lietotāju raksti