Tiesnese Čepule, tiesas zāle nav jūsu guļamistaba! 22

«Kas tad te tagad būs?!» piektdienas rītā augstprātīgi izsaucās Jelgavas tiesas tiesneses Guntas Čepules palīdze, pirms atklātās sēdes sākuma tiesas zālē ieraudzījusi žurnālistus. Šķita, ka sēžu sekretāre ir atvērusi nevis publiskas iestādes kabinetu, bet gan savas guļamistabas durvis, kur ielauzušies neaicināti tipiņi. Pēc brīža izrādījās, ka tādu pašu varenību valsts iestādē demonstrē arī pati tiesnese.

Cukurfabrikas un piesārņotās Lielupes prāvas sēdes sākumā, kad tiesneses G.Čepules priekšā atbilstoši visiem norādījumiem pieceļoties pazemojās cieņu izrādīja visi klātesošie, tiesnese pamanīja manu kolēģi ar fotoaparātu rokās. Zināšanai uzreiz jāmin, ka atbilstoši normatīviem videoieraksti, fotouzņēmumi un audioieraksti tiesas sēdes laikā izdarāmi tikai ar tiesas sēdes priekšsēdētāja piekrišanu un tā, lai netraucētu sēdes norisi. Pirms šā jautājuma izlemšanas tiesa noklausās lietas dalībnieku viedokli. Viss it kā skaidrs. Atbilstoši šiem priekšrakstiem rīkojās arī tiesnese G.Čepule. Prokurors pret fotografēšanu neiebilda. Par brīnumu, arī apsūdzētā pārstāvim nekas nebija pret. Uz tiesneses jautājumu, vai fotogrāfs vēlas iemūžināt apsūdzēto, kolēģis atbildēja apstiprinoši, piebilstot, ka grib nofotografēt arī zāles kopskatu sēdes sākumā. Nezinu, kas šajā mirklī notika ar trešās varas pārstāvi G.Čepuli, bet viņa, manuprāt, graujoši neadekvāti iesaucās: «Te nav nekāds cirks! Ja nofotografēsiet vai kaut ko ierakstīsiet bez atļaujas, tiksiet izraidīti!» Jocīgi. Viņa tā arī nepateica, drīkst fotografēt vai ne. Tā vietā sāka sēdi, bet fotogrāfs neuzdrošinājās to traucēt. Vēlāk arī dienas laikā, kad vēlējos precizēt kādu informāciju, tiesneses palīdze Lita Balgalve, būdama tiesas sēžu sekretāre, izteicās tā, it kā valdītu Jelgavas tiesas namā: «Es pajautāšu, vai viņa [tiesnese] gribēs ar jums runāt!» Pēc mirkļa tikpat bravūrīgā tonī atbildēja, ka tiesnese negrib.  Varas demonstrēšana, garastāvokļa mainīgums, apsūdzētā paglābšana no iemūžināšanas [tiesas] koka krēslā vai «padumjo» laiku domāšanas paliekas? Kā lai nodēvē šo tiesneses pārākuma žestu? Laikam vēlreiz jāakcentē pašsaprotamā lieta, ko daudzkārt esmu atgādinājis pašvaldību un valsts iestāžu darboņiem – par nodokļu maksātāju naudu uzturētā vieta, kur jums ļauts strādāt sabiedrības labā, nav jūsu privātīpašums, bet gan publiska vieta. Jā, šajā gadījumā ar specifiskiem nosacījumiem, taču tos diez vai vienai parastai tiesnesei būtu tiesības pārspīlēt. Ikviens valsts un pašvaldības darbinieks ir tikai un vienīgi nodokļu maksātāju algots strādājošais, lai cik smaga ķēde ap kaklu vai cik garš talārs mugurā. Es neielīdu Čepules kundzes vai viņas bravūrīgās palīdzes guļamistabā, kur viņas norunājušas randiņu ar kriminālā noziegumā apsūdzēto, tāpēc vēlos sagaidīt arī kaut cik cilvēcīgu attieksmi.

Pievieno komentāru

Komentāri 22

Atbalsts

Jocīgais interesanti uzrakstīja, ka redziet tiersnešiem algu nodokļu maksātāji nemaksā! Interesants apgalvojums. Iznāk, ka tiesneši paši nopelna? Vai tas būtu jāsaprot, ka viņi paši parūpējas par savu labklājību?

pirms 11 gadiem, 2010.06.18 09:15

Atbalsts

Edgar! Redzi, kā ir, kad sāk arvien biežāk iet uz tiesas sēdēm, vienkārši rokas nolaižas. No daļas komentāru, kas neatbalstīja tavu nostāju, izrietēja, ka tiesa rīkojās augstākās tolerances un tai piešķirtās kompetences ietvaros. Protams. Saprotu, ka tu tam arī neiebilsti, bet no komentāriem varēja secināt, ka komentātāji uzskata, ka katram žurnālistam, fotogrāfam vai vienkārši interesentam pirms doties uz atklātu tiesas sēdi, ir jāapgūst procesuālās normas un tikai tad drīkst spert kāju temīdas templī. Parastajam mirstīgajam tiesā nav ko darīt!!! Kas attiecas uz Jelgavas tiesnešiem ... štrunts par attieksmi, šausmīgi jau ir tas, ka lielākā daļa ir dumi un nekompetenti, izņemot Mauliņas kundzi! Šķiet, ka pārējām prāta nav, ko Ko...ins liek, to arī dara. Taču domāju, ka pēdējā laika notikumi saistībā ar KNAB aktivitātēm liek domāt, ka gan jau knabisti saņemsies drosmi un sāk uzkopšanas darbus arī citās institūcijās, ne tikai Latvenergo.

pirms 11 gadiem, 2010.06.18 09:11

jocīgi

Tiesnešus neuztur nosdokļu maksātāji, jo viņi paši ir vieni no lielākajiem nodokļu maksātājiem valstī.

pirms 11 gadiem, 2010.06.16 19:45

Edgars Kupčs

Cik var skaidrot, ka runa nav par to, ka liedza fotografēt vai nepiekrita atbildēt uz jautājumiem vēlāk, bet gan par to, ar kādu attieksmi tas izdarīts!

Par attieksmi blogā - tur nu ikvienam ļauts izpausties pēc savām vēlmēm (ievērojot gan dažus nosacījumus) un spējām, bet publiskas iestādes nav bloga vide un sabiedriskā sektora darbinieki savā ikdienas darbā diemžēl neraksta blogus, bet gan strādā.

Esmu gatavs izrādīt cieņu jebkuram, bet kaut minimālu sagaidu arī pretī. Sevišķi, ja cilvēku uztur nodokļu maksātāji!

pirms 11 gadiem, 2010.06.15 21:42

fabrika

Šī raksta autoram diemžēl laikam nav absolūti nekādu zināšanu par civilizētu un cieņpilnu izturēšanos pret tiesu...
Piecelšanās kājās nav pazemošanās, bet gan cieņas izrādīšana tiesai, kā valsts varas paudējam un turklāt vairākus gadsimtus sena tradīcija...
Lūgt uz sarunu var tikai tiesnesis nevis privātpersona. Turklāt ir tikai normāli, ka tiesnesis atsakās, jo tādējādi (vedot neprotokolētu sarunu zem četrām acīm) var radīt šubas par savu objektivitāti un tiesu varas neatkarību...
Domāju, ka tiesas atbilde uz jautājumu par fotogrāfēšanu bija atbilstoša uzdotajam jautājumam, pieļaujot, ka raksta autors ar tiesu sarunājas tādā pašā (vai vismaz līdzīgā) tonī kā ar lasītāju savā blogā...

pirms 11 gadiem, 2010.06.15 20:36

Lily

tiesnesis ir tiesnesis. un ja vēlas interijas, tad ir jāgriežas pie attiecīgā tiesas darbinieka. Tiesnešu darbs nav sniegt intervijas žurnālistiem vai kādam citam ,kam nu sagribēsies parunāties.

pirms 11 gadiem, 2010.06.15 15:25

Advokāts

Paldies Edgaram par patiesu informācijas pasniegšanu. Mans viedoklis par lielāko daļu tiesnešu sakrīt ar žurnālista izklāstīto. Piemēram, domes sēdes Edgaru nevar ne dzirdēt, ne redzēt, cilvēk vienkārši dara savu darbu, informē sabiedrību par to kas paliek aiz kadra. Edgara materiāls tikai pieradīja, ka mums ir slima sabiedrība.

pirms 11 gadiem, 2010.06.15 07:27

Pičuks

Ļoti adekvāta valsts iestādes piespiedu kārtā uzturoša cilvēka reakcija!
Dārgā Tiesnese un Oponenti - Jūs esat pamanījuši, ka mēnešus 14-15 laipnība un sapratne LV ir deficīts? Uz "paldies" vai smaidu JUms neatbildēs!
Izskatās, ka tiesneši vēlas piedalīties Lato Lapsas Ķēķa II izdevumā.... Vai arī lasa Viduslaiku pasakas, kur tiesneši bija pērkami, smērējami un tā.... Pasakās tiesneši parasti BIJA sliktie....

pirms 11 gadiem, 2010.06.14 20:33

Edgars Kupčs

Tiesas zālē biju pēdējā solā, turklāt neizdvesu ne vārda. Kā jau minēju - es nepretendēju uz klanīšanos manā priekšā, bet gan vismaz nedaudz cilvēcīgu attieksmi. Lai jums laba diena.

pirms 11 gadiem, 2010.06.14 12:21

Saule

Edgar Kupč , ja Jūsu uzvedība tiesas zālē bija tikpat pašpārliecināta kā paustais viedoklis par notikušo, tad tas arī bija tiesnesi un tiesas darbinieku aizskaroši. Apzīmējums "parasta tiesnese" liecina par nievājošo attieksmi un necieņu pret tiesu darbiniekiem.Neesat jau nekāda "pasaules naba", kura priekšā visiem jāklanas. Izvēlaties izteicienus un apzīmējumus, iemacaties uzvesties ar cieņu iestādēs......

pirms 11 gadiem, 2010.06.14 12:06

RIX

nja, nu šitas tiešām dumjš izteiciens "pieceļoties pazemojās visi klātesošie"
nedomāju, ka ciliks pazemojas, izpildīdams valstī pieņemto kārtību...

Bet par pārējo jāpiekrīt. Ir tie ļautiņi sviestā sagājuši. Bet, cik zinu, ne visas tiesneses ir tādas. Čepule laikam no slimajām. Ģintermuižā viņa sevi sauktu par ķeizarienu Annu. ;)

pirms 11 gadiem, 2010.06.13 23:50

Edgars Kupčs

Stāsts jau nav par piecelšanos, pret ko man nav iebildumu.

pirms 11 gadiem, 2010.06.13 17:59

nelga

Man tikai 2x gadījies tiesas zālē pabūt, bet cik zinu, tad vienmēr, pirms ienāk tiesnesis, tad izskan-"piecelties, tiesa nāk". Un tā nav pazemošanās, tā ir pieņemts no neatminamiem laikiem. Paskaties kaut vai "Kaukāza gūstekni" vai kādu no Amerikāņu gabaliem, kur ir tiesas skati... Veiksmi turpmāk rakstīt! :)

pirms 11 gadiem, 2010.06.13 17:55

:):)

Izskatās,ka raksta autors nedraudzējas ar "galvu", ja var rakstīt tādas muļķības. Vai tad tāds ir korespondents? :) :)

pirms 11 gadiem, 2010.06.13 14:31

Edgars Kupčs

Teodor, kur tu blogu sadaļā redzi avīzi?

pirms 11 gadiem, 2010.06.13 00:03

Teodors

Man liekas ka Edgariņam sakāpis galvā, izskatās ka čalis izmano avīzi savu ambīciju realizēšanai vai vienkārši raksta normālā pālī. Laikam ārštata korespondentiņus īpaši nesatrauc avīzes reputācija.

pirms 11 gadiem, 2010.06.12 23:11

dim dim dim 2x

Zinu no saviem pazīstamiem, ka viņas vienkārši ņirgājas - tiesneses un sekretutkas, pat par tiem, kas uz kādu APK izskatīšanu izsaukti. Dara to arī rafinētā ceļā, piemēram, ņirgājas skaļi kabinetā, bet tā, lai izsauktā persona to dzirdētu.
Un par to mēs vēl maksājam nodokļus - lai publiskā telpā mūs piesmietu!

pirms 11 gadiem, 2010.06.12 22:53

werty

Tikai žurnālistiem nekad nekas nesakāp galvā.Tikai mediji strādā paši par savu naudu,paši savos privātajos kantoros,paši savos papīros drukā muļķības un žēlojas,ka viņu klātbūtnē neviens kājās neslienas.Par bravūru jau vispār lieki runāt-tā katram žurnālistam uz pieres uzdrukāts...nenāc par tuvu,ka nenoraujies.

pirms 11 gadiem, 2010.06.12 17:29

Judge

"pieceļoties pazemojās visi klātesošie" - Ed, tev kas ar galvu noticis, ka tā gvelz??? Bet Čepulei ir savas dīvainības, un bravūra te nav attaisnojama; ko lai dara, ne šī pirmā, kam galvā sakāpis.

pirms 11 gadiem, 2010.06.12 11:50

Artūrs111

Tiesnesim ir tiesības nerunāt ar citiem ārpus tiesas sēdes, lai neietekmētos no citiem. Tā kā manā skatījumā viss bija pēc "protokola".

pirms 11 gadiem, 2010.06.12 00:00

Lietotāju raksti