Tuvākajos mēnešos patēriņa cenu inflācija Latvijā turpinās paātrināties 1

Pārtikas, naftas un citu dabas resursu cenu kāpums pasaulē arvien vairāk ir jūtams arī inflācijas tendencēs Latvijā. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija, šī gada augustā patēriņa cenas Latvijā pieauga par 3,7 %. Lai arī augustā patēriņa cenas Latvijā salīdzinājumā ar jūliju parasti samazinās sezonālo faktoru ietekmē, šogad augustā pret jūliju patēriņa cenas Latvijā ir augušas par 0,4 %. Tas ir straujākais patēriņa cenu kāpums augusta mēnesī kopš 2007. gada, un tuvākajos mēnešos patēriņa cenu inflācija Latvijā turpinās paātrināties.

Patēriņu cenu kāpums šobrīd ir vērojams ne tikai Latvijā, bet arī citur Eiropā un pasaulē. Augustā patēriņa cenu inflācija eirozonā sasniedza 3 %, savukārt Lietuvā un Igaunija inflācija jau ir pietuvojusies 5 %. Inflācijas kāpums šobrīd ir vērojams ne tikai patēriņa, bet arī ražotāju cenās un būvniecības izmaksās. Jūlijā ražotāju cenas Latvijā bija par 15,8 % augstākas nekā pērnā gada jūlijā, savukārt būvniecības izmaksas bija par 8,2 % lielāks nekā pirms gada. Tajā skaitā būvmateriālu cenas pēdējā gada laikā Latvijā ir augušas par gandrīz 12 %.

Inflācijas pieaugums Latvijā pēdējos mēnešos joprojām pamatā ir saistīts ar ārējiem faktoriem. Naftas un citu energoresursu cenu kāpumu tikai šobrīd sāk atspoguļoties elektrības, kā arī siltumenerģijas cenās, kas augustā Latvijā ir augušas par attiecīgi 7,8 % un 6,1 %. Līdz ar augošu pieprasījumu un netipiski zemu krājumu līmeni, dabasgāzes cenas Eiropā ir sasniegušas augstākos līmeņus pēdējos 10 gados, un vienlaikus strauji aug arī CO2 emisiju kvotu cenas. Elektroenerģijas cenu kāpumu nedaudz amortizēs OIK īpatsvara sarukums rēķinos, taču elektrības un siltumu cenu kāpums Latvijā ir sagaidāms arī  turpmākajos mēnešos. Bez energoresursu cenām izteiktāka šobrīd ir kļuvusi arī pārtikas cenu inflācija, kas augustā sasniedza 2,6 %. Arī pārtikas cenu kāpums Latvijā, visticamāk, turpināsies, jo pēdējā gada laikā neapstrādātās pārtikas cenas pasaulē ir augušas par 30 %, un šo kāpumu mēs tikai tagad sākam sajust veikalos. Visbeidzot, augustā par 4,7 % augušas arī apģērbu un apavu cenas, lai gan vasaras beigās tām ir tendence samazināties. Tas varētu būt skaidrojams gan ar relatīvi zemo cenu līmeni pērn, taču, iespējams, šeit jūtama arī globālo transporta cenu kāpuma ietekme.

Vienlaikus iekšējo pakalpojumu cenu inflācija joprojām ir mērena, un augustā pakalpojumu cenas bija tikai par 1,9 % lielākas nekā pērn. Tomēr darba tirgū darbiniekus kļūst arvien grūtāk atrast, un darba algas aug, tādēļ arī pakalpojumu pusē cenu spiediens varētu pieaugt pēc Covid -19 ierobežojumu atcelšanas. Pēc manām prognozēm, patēriņu cenu inflācija Latvijā šogad būs aptuveni 2,5-2,7 %, savukārt nākamgad inflācija Latvijā, visticamāk, pārsniegs 3 %. Tādējādi pēdējo mēnešos arvien vairāk ir vērojama tendence, ka ekonomikas izaugsmes prognozes mazinās, bet inflācijas prognozes aug. Tas nozīme, ka valstu un centrālo banku ekonomikas atbalsta pasākumi, kā arī pieprasījuma stimulēšana, arvien vairāk sastopas ar ražošanas, kā arī loģistikas jaudu ierobežojumiem, un papildus līdzekļu iepludināšana ekonomikā riskē veicināt tālāku cenu kāpumu ekonomikā.

Foto: publicitātes

 

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Edvīns Puķe

Un nevar būt savādāk, kamēr turpināsies saimnieciskās darbības bremzēšana ar paralēlu, pseudo palīdzības , naudas piedrukāšānu. Aritmētikas 3. klases kurss :) https://www.youtube.com/watch?v=wuNbNg8Xdb8&ab_channel=TVRIGATV

https://www.draugiem.lv/alternativa

pirms 8 dienām, 2021.09.09 12:05

Lietotāju raksti