VUGD: Par rīcību negaisa laikā 1

Pēdējo nedēļu laikā, pēc ilgstošā karstuma perioda, laika apstākļiem kļūstot nepatstāvīgākiem, arvien vairāk palielinās pērkona negaisu un spēcīgu vētru iespējamība. Lai nedēļas nogale būtu bez nepatīkamiem pārsteigumiem un, saskaroties ar tādu neprognozējamu dabas parādību kā negaiss, tiktu samazināts nelaimes gadījumu risks, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests iesaka iedzīvotājiem būt modriem un negaisa laikā ievērot stingrāku piesardzību.

Svarīgākie ieteikumi, lai izvairītos no nelaimes gadījumiem:* Meklējot patvērumu no zibens, vislabākā aizsardzība ir ēka ar labu (!) zibens novadīšanas sistēmu.* Centies bez īpašas nepieciešamības neiet ārpus telpām, aizver logus, durvis, dūmvadu aizvērtņus.* Parūpējies, lai telpās nebūtu caurvēja.* Telpās uzturies pēc iespējas tālāk no elektroinstalācijām, antenām, logiem, durvīm! Mēģini atrasties tālāk no ēkas ārējās sienas, ja laukā pie tās aug koks. Ja zibens trāpīs kokā, daļa no lādiņa var tikt novadīta uz ēku.* Atvieno radio un televizoru no elektriskā tīkla, neizmanto sadzīves elektrotehniku un tālruni.* Sevišķi bīstams zibens ir klajā laukā. Atrodi ēku, kur patverties!. Ja nav iespējams patverties ēkā, neizmanto nelielus šķūņus vai atsevišķi augošus kokus.* Nekādā gadījumā nemeklē patvērumu no pērkona negaisa zem lieliem kokiem – tas ir bīstami ne tikai zibens trāpījuma gadījumā, bet arī tādēļ, ka pērkona negaisa radītās vēja brāzmas var šos kokus nolauzt. Labāk patverties nelielu koku un krūmu pudurī, izvairīties no atklātām, klajām vietām.* Atceries, ka pērkona negaisa laikā nedrīkst atrasties uz ezera vai citas ūdenskrātuves, peldēties, makšķerēt zivis. Nepieciešams attālināties no ūdenskrātuves drošā attālumā.* Ja atrodies uz ūdens vai ūdenī (sevišķi bīstami peldēt vai nirt, jo ūdens ļoti labi vada elektrību!) – nekavējoties dodies krastā!* Ja brauc ar laivu un izkļūšana krastā nav iespējama, ieteicams notupties laivas centrā maksimāli tuvu laivas dibenam, izvairīties no saskares ar ūdeni un laivas metāla daļām.* Ja brauc ar velosipēdu, apstājies un nepaliec saskarē ar to.Šogad Latvijā reģistrēts 51 ugunsgrēks, kuru iespējamais izcelšanās iemesls ir bijis zibens lādiņš.Ja tomēr notikusi nelaime, kas apdraud cilvēka dzīvību vai veselību – nezaudējiet laiku un nekavējoties izsauciet operatīvos dienestus pa tālruni 112.Inese Veisa,Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestaPreses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā inspektore

Pievieno komentāru

Komentāri 1

micro

Vakar pie Intransservisa, kas RAF'ā, zibens iznīcinājis vienu pļavā augošu bērzu. Tā ka ieteikums, neslēpties zem vientuļumiem kokiem, ir patiess!

pirms 11 gadiem, 2010.08.16 11:34

Lietotāju raksti