6 izplatītākās kļūdas trenažieru zāles apmeklējuma laikā

Mūsdienās trenažieru zāles apmeklējums ir kļuvis par nozīmīgu ikdienas aktivitāti. Tomēr dažkārt, šķiet, ka pat, ja trenējies regulāri, nekas nenotiek, netiek sasniegti vēlamie rezultāti vai pat ļaunāk - pasliktinās veselība! Tā pat kā tiesas zālē, basketbola laukumā vai uz ceļa ir savi noteikumi, tā pat likumi jāievēro arī trenažieru zāles apmeklējuma laikā, ja vēlies iegūt vēlamo rezultātu un izvairīties no traumām. Personīgie treneri aicina neatmest treniņiem ar roku, bet ievērot būtiskus noteikumus. 

Lai izvairītos no negaidītas veselības pasliktināšanās, iegūstot vēlamo rezultātu, ir jāizvairās no sešām tipiskām kļūdām, kas tiek novērotas trenažieru zālēs.

1. Treniņš sākts neiesildoties
Profesionāļi piekritīs apgalvojumam, ka iesildīšanās ir vissvarīgākā treniņa daļa, tā sagatavo ķermeni dinamiskām aktivitātēm. Muskuļiem nepieciešams laiks, lai ievingrinātos un pierastu pie neikdienišķām kustībām. Tā kā ikdienā mēs ļoti daudz laika atrodamies sēdus pozīcijā, īpaši svarīgi ir iesildīt gurnus un ceļgalus. Izapļo uz vienu un otru pusi kā vidukli, tā mazliet ietupjoties – arī ceļgalus. Iesildīšanās laikā palēnām ir jāpalielina slodze. Ja treniņš tiek uzsākts pirms ķermenis tiek iesildīts, strauji vingrinājumi un kustības var izraisīt muskuļu saraušanos jeb krampjus un ir liela iespējamība saraut saites. Sāciet iesildīšanos lēnām un palieliniet intensitāti!

2. Atsildīšanās trūkums treniņa beigās
Arī beidzot treniņu ir jāievēro atsildīšanās jeb atdzišanas princips, kur laikā Tava sirds no dinamiskiem ritmiem atgriežas miera stāvoklī. Sirdsdarbību visefektīvāk izdosies palēnināt, atvēlot 15 līdz 20 minūtes ātrai pastaigai vai lēnam skrējienam uz skriešanas celiņa. Tā rezultātā pazemināsies pulss un asinīm cirkulējot, tiks izvadīta pienskābe, kas noteikti būs uzkrājusies augstas muskuļu slodzes treniņa laikā. Atsildīšanās ietekmēs ne vien Tavu pašsajūtu uzreiz pēc treniņa, bet arī turpmākajās divās dienās. Atsildīšanos vari pabeigt ar stiepšanās vingrojumiem, tie palīdzēs atlaist saspringumu no muskuļiem un nodrošinās, ka tie kļūst elastīgi. 

3. Nodarbības ar nemainīgiem vingrinājumiem
Daudzi cilvēki apmeklē trenažieru zāles un pilda vienus un tos pašus vingrinājums, nemainīgā secībā, izmantojot tā paša svara atsvarus un brīnās, kāpēc negūst vēlamo rezultātu. Ir jāsaprot, ka Tavs ķermenis pierod pie tā, ko Tu tam liec darīt un, līdz ar to, tas vairs nereaģē uz piepūli. Ja vēlies trenēties progresīvi, Tev ir nepārtraukti jāizaicina sevi, pamainot vingrinājumus, to skaitu, atsvaru smagumu. Vislabākais variants būtu izstrādāt progresīvu treniņu plānu kopā ar pieredzējušu treneri.

4. Ūdens trūkums organismā
Ūdenim ir nozīmīga loma gan pirms treniņa, gan pēc treniņa un pavisam noteikti - treniņa laikā. Pat viegla dehidrācija var ievērojami samazināt garīgās un fiziskās spējas. Slodzes laikā negaidi, kad būsi izslāpis, optimāli, ir jāpadzeras pa malkam katras 15 līdz 20 minūtes. Atceries, ka ūdens rezerves ķermenī intensīvi trenējoties ļoti ātri izsīkst, tātad Tev jācenšas tās proporcionāli atgūt, lai nezaudētu spēkus un nenodarītu sev pāri. Noteikti pievērs uzmanību šādiem simptomiem:

  • sausa mute;
  • reibst galva;
  • parādās slikta dūša;
  • jūti intensīvu karstumu sejā.

Parādoties šiem simptomiem, kļūst skaidrs, ka neesi pietiekoši daudz uzņēmis šķidrumu. Ko darīt? Tūlīt pat pārtrauc vingrinājumu, atpūties un pa malciņam uzņem šķidrumu, kad jutīsies labāk, atkal varēsi atsākt vingrinājumu. 

5. Sportošanai nepiemēroti ēšanas paradumi
Ja vēlies, lai trenažieru zāles apmeklējuma laikā neveidojas smaguma sajūta un nepaliek slikta dūša, ieturi ēdienreizi divas līdz trīs stundas pirms fiziskās slodzes. Maltītei izvēlies ogļhidrātus un olbaltumvielas, tie apgādās organismu ar enerģiju. Neizvēlies taukainus, treknus ēdienus uzņemt pirms treniņa, jo tie palēninās vielmaiņu un līdz ar to, vari piedzīvot nepatīkamus brīžus – atraugas un spazmas treniņa laikā. Stingru, tvirtu augumu izdosies veidot, ja pēc treniņa uzņemsi pārtiku pirmajā pusstundā, izvēloties sabalansētu un enerģiju atjaunojošu maltīti. Ēdienreize tūlīt pēc treniņa parūpēsies par muskuļu atjaunošanu jeb to augšanu. 

6. Centieni visu darīt pa savam
Profesionāļa palīdzība un padoms vienmēr palielinās iespēju iegūt vēlamos rezultātus. Kvalificēta trenera pakalpojumi nozīmē, ka vari sasniegt savus izvirzītos mērķus efektīvāk. Katra cilvēka fiziskā sagatavotība, ķermeņa uzbūve un veselības stāvoklis citam no cita atšķiras, tāpēc nevar viennozīmīgi paļauties uz internetā atrodamiem treniņu plāniem. Trenerim ir iespēja iepazīt un novērtēt klienta spējas un vajadzības individuāli, lai izveidotu Tavam garam un ķermenim vispiemērotāko treniņprogrammu. 

Sadarbībā ar sporta un fitnesa klubu Rīgā “Veselības Fabrika”, tapis raksts par 5 izplatītākajām kļūdām treniņa laikā. ''Veselības Fabrikas'' treneri aicina sportot atbildīgi, rūpējoties par savu ķermeņa labsajūtu. Sporta klubs piemērots visiem vecumiem un atšķirīgai fiziskajai sagatavotībai. Vairāk informācijas par sporta klubu, personīgajiem treneriem un trenažieru zāles iespējām atradīsiet tīmekļvietnē www.vfabrika.lv vai uzzināsiet sazinoties pa tālruni +371 67887188. 

Reklāmraksti