Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

7 paradumi, kas palīdzēs izvairīties no kļūšanas par parādnieku

Parādi mēdz rasties tādēļ, ka cilvēki neprot pārvaldīt savas finanses. Dažādas muļķīgas kaprīzes rada īslaicīgu apmierinājumu, taču tas var būt sākums ilgtermiņa finanšu grūtībām, kuru ietekmē var rasties pamatīgs parādu slogs. Parāds nav brālis – attīstot šos 7 paradumus, varat izvairīties no kļūšanas par parādnieku!

1. Cenu salīdzināšana
Šķiet pašsaprotami, ka cenu salīdzināšanas dēļ iespējams ietaupīt, tomēr slinkuma dēļ daudzi to nedara. Gaidiet akcijas un izpārdošanas! Iegādājieties preci par zemāku cenu – daudzos gadījumos tā nebūt nav sliktāka! Centieties izprast, vai prece ir savas cenas vērta! Izmantojiet dažādus preču salīdzināšanas rīkus! Ir vairāki iemesli, kādēļ vajadzētu salīdzināt cenas, nevis pirkt impulsīvi, tomēr atcerieties, ka lētākais ne vienmēr ir labākais, tādēļ esiet uzmanīgs!

2. Tēriņu apkopošana, analizēšana
Pašreiz mēs dzīvojam patērētāju sabiedrībā, kurā naudas tērēšana ir pavisam ierasta darbība, turklāt pirkumam netiek piešķirta nekāda nozīme. Ja sekosiet līdzi tam, ko patiesībā tērējat, iespējams, gūsiet mācību, kā tērēt apzinīgāk un kā apdomīgi pārvaldīt savas finanses. Centieties piefiksēt katru veikto tēriņu, saglabājot čekus vai pierakstot pirkumus - tikai apkopojot tēriņus, varēsiet redzēt, ka tērējat naudu tur, kur varētu to netērēt!

3. Aizdevums kā vienīgā un pēdējā iespēja
Mūsdienās aizdevums tiek uzskatīts par pašsaprotamu iespēju, un tas tiek izmantots, lai iegādātos apģērbu, mēbeles, pārtiku utt. Tā nedrīkst būt – aizdevums ir paredzēts nopietniem mērķiem, un to vajadzētu uztvert kā vienīgo un pēdējo iespēju gadījumos, kad nav citas izejas. Arī tad, ja cilvēkam tomēr nepieciešams aizdevums, pirmkārt, jāveic kredītu salīdzināšana. Diemžēl daudzi pret to izturas bezatbildīgi, tādēļ mēdz rasties pamatīgs parāds.

4. Patstāvīgs darbs
Viens no veidiem, kā atpazīt parādnieku – viņam nav patstāvīga darba. Jāatzīst, ka šajā pārmaiņām bagātajā un neparedzamajā laikā ne visiem ir patstāvīgs darbs, tomēr to vajadzētu uztvert kā paradumu, jo tas ir viens no galvenajiem noteikumiem, kā izvairīties no parādsaistību pieauguma. Tikai tad, ja Jums ir patstāvīgs darbs, varat būt finansiāli pārliecināts par sevi, jo pastāv garants, ka Jums ir pastāvīgi ienākumi. 

5. Mašīnas – lietotas, nevis jaunas
Mājokļi – īre, nevis pirkšana
Nekas nerada neapzinātākus un lielākus parādus kā aizdevums automašīnai vai mājoklim. Izvairieties no finanšu sloga, nopietni izvērtējot savu situāciju! Dodiet priekšroku lietotam, nevis jaunam, īrētam, nevis pirktam. Jāsaprot, ka lietots ne vienmēr ir sliktāks kā jauns, un īre daudzos gadījumos ir labāka izvēle, nekā pirkšana. Lai par to pārliecinātos, pirms iegādes veiciet rūpīgu tirgus izpēti!

6. Skaidras naudas izmantošana
Nodrošinot ērtu un vieglu piekļuvi kapitālam, kredītkartes un debetkartes mudina Jūs tērēt vairāk, nekā vajadzētu un vairāk, nekā Jūs plānojat. Kredītkartes izmantošana ļauj tērēt tagad un uztraukties vēlāk.  Kad izmantojat skaidru naudu, Jūs jūtat, ka naudas paliek mazāk – šajā gadījumā tam ir izšķiroša nozīme. Turklāt tad, kad skaidra nauda beigusies, Jūs vairs nevarat turpināt iepirkties, atšķirībā no debetkartes.

7. Taupīšana un krāšana
Iespēja aizņemties var būt vilinoša, ja neprātīgi vēlaties kaut ko iegādāties, taču konkrētajā mirklī nevarat to atļauties.  Lai gan šādās situācijās cilvēks visbiežāk domā, ka laika gaitā aizdevumu pavisam vienkārši atmaksās, ir riskanti būt pilnībā pārliecinātam par nākotni un finansēm. Viens no labākajiem ieradumiem - taupiet un krājiet naudu, lai iegādātos to, ko vēlaties. Turklāt centieties iegādāties tikai to, ko varat atļauties!

Reklāmraksti