Finanšu pratība un atbildīga aizņemšanās

Finanšu pratība ir spēja saprast, kā pieņemt gudrus finansiālus lēmumus, lai sasniegtu un saglabātu savu finansiālo stabilitāti. 

Prasme rīkoties ar naudu palīdz pārvaldīt savus ienākumus tā, lai īstenotu dažādus mērķus - ne tikai segtu ikdienas izdevumus, bet arī veidotu uzkrājumus, savlaicīgi atmaksātu kredītus, veiktu lielākus pirkumus. 

Finanšu pratības principi 
Finanšu pratība ietver: 

  • Skaidru priekšstatu par to, kādi ir personīgie ienākumi, cik no tā tiek ieturēts nodokļos;
  • Zināšanas par to, kā izveidot uzkrājumu neparedzētām situācijām un dažādiem citiem mērķiem, kā arī prasme šīs zināšanas izmantot praksē;
  • Prasmi plānot budžetu, salīdzināt cenas, pieņemt gudrus lēmumus;
  • Zināšanas par atbildīgu aizņemšanos un pozitīvas kredītvēstures saglabāšanu, kā arī spēju veikt savlaicīgu kredīta atmaksu

Plānojot budžetu, zinot, kam un cik daudz tiek tērēts, veidojot uzkrājumus un  aizņemoties atbildīgi, labāk pasargāsi sevi un savu ģimeni no finansiāliem sarežģījumiem. 

Kādēļ finanšu pratība ir tik svarīga?
Finansiāli prasmīgi cilvēki spēj labāk pārvaldīt savu naudu - tas nozīmē efektīvu ienākumu sadali svarīgajiem mērķiem, kā arī atbildīgu kredītu noformēšanu un savlaicīgu atmaksu. 

Lūk, kā finanšu pratība var pozitīvā veidā ietekmēt Tavu dzīvi. 

Budžeta plāna izveide 
Personīgā budžeta izveide un ievērošana ir pirmais solis ceļā uz finanšu pratību. Lai sastādītu efektīvu budžeta plānu, vispirms jāgūst priekšstats par saviem naudas tērēšanas paradumiem. Ja iepriekš neesi pievērsis uzmanību tam, kam un cik daudz tērē, tad sāc ar visu izdevumu pierakstīšanu. Tas palīdzēs izvērtēt, cik daudz naudas vajadzīgs dažādām izdevumu kategorijām un atvieglos reāla budžeta plāna izveidošanu. 

Kad budžeta plāns izveidots, vari turpināt sekot līdzi izdevumiem un regulāri pārskatīt plānu, lai, ja nepieciešams, veiktu korekcijas. Ir vairāki veidi, kā izveidot budžeta plānu - šim nolūkam var izmantot papīru un rakstāmo, datora sniegtās iespējas (piemēram, Excel tabulas) vai īpaši šim mērķim izveidotās mobilās aplikācijas. 

Atbildīga aizņemšanās
Finansiāli prasmīgi cilvēki zina, ka noformējot aizdevumu, uzmanība jāpievērš procentu likmēm un jāievēro atbildīgas aizņemšanās pamatprincipi. Tas nozīmē aizņemties tikai tad, ja tas patiešām nepieciešams, pirms tam izvērtējot savu maksātspēju. 

Ja iepriekš jau noformēti vairāki kredīti, finansiāla pratība var palīdzēt izvēlēties labākās metodes, lai izkļūtu no parādiem pēc iespējas ātrāk. Viens no variantiem var būt kredītu apvienošana - tas nozīmē, ka vairāki aizdevumi tiek apvienoti vienā, tādā veidā vienkāršojot kredītu atmaksas procesu, nereti arī samazinot procentos aprēķināto summu. 

Ārkārtas fonda izveide
Viens no labākajiem veidiem, kā saglabāt finansiālo stabilitāti ilgtermiņā, ir izveidot uzkrājumu neparedzētu tēriņu segšanai. Šajā uzkrājumā vajadzētu būt naudas summai, ar ko segt tēriņus 3 - 6 mēnešu garumā. Zinot savus izdevumus, ir viegli aprēķināt, kādam jābūt uzkrājuma apmēram. 

Uzkrājums citiem mērķiem 
Lai nepaļautos tikai uz kredītu sniegtajām iespējām, svarīgi ir krāt naudu lielāku mērķu īstenošanai. Tas, kādi ir izvirzītie mērķi, un cik daudz naudas to īstenošanai tiek atvēlēts, protams, atkarīgs no katra paša vēlmēm, vajadzībām un iespējām. 

Tāpat svarīgi padomāt arī par vecumdienām, veicot regulāras un pietiekamas iemaksas izvēlētajā pensiju plānā. 

Zināšanas ir spēks 
Finanšu pratība nav greznība - tā ir nepieciešamība. Izpratne par to, kā pārvaldīt savas finanses, palīdzēs sasniegt mērķus, saglabāt mieru un vēlamo dzīves līmeni. Galu galā - finanšu pratība dod iespēju savu enerģiju tērēt kur citur - ģimenei, draugiem, hobijiem un citām dzīves jomām, ko par naudu nopirkt nav iespējams. 

Reklāmraksti