Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gaidāms mazulis? 8 finanšu padomi jaunajiem vecākiem

Bērna ienākšana ģimenē ir satraucošs notikums – tas sniedz lielu prieku un laimi, taču vienlaikus nes līdzi arī lielāku atbildību. Ir skaidrs, ka bērns ietekmē ikvienu dzīves jomu, tai skaitā arī finanses. Lai ģimene saglabātu finansiālo stabilitāti arī pēc bērna piedzimšanas un naudas līdzekļu pietiktu visam, piedāvājam 8 padomus, kas palīdzēs pārorientēties uz vēl viena cilvēka ienākšanu ģimenē. 

1. Nosakiet savus finanšu mērķus. Lielai daļai cilvēku mērķi un prioritātes mainās, tiklīdz viņi kļūst par vecākiem.  Padomājiet laicīgi par to, kādas būs jūsu ģimenes jaunās prioritātes. Piemēram, līdz ar ģimenes pieaugumu var nākties domāt par plašāku mājokli, jaunu automašīnu un tamlīdzīgi. 

2. Pārplānojiet ģimenes budžetu. Jaunu mērķu noteikšana nozīmē arī jauna budžeta plāna izveidi. Ja budžets tika veidots arī pirms tam, tad atliks tikai ieviest nepieciešamās korekcijas. Ja nē – tad ir īstais laiks sākt to darīt. 

3. Izvērtējiet savus tēriņus. Ja, saliekot visus savus ienākumus un gaidāmos izdevumus ‘’uz papīra’’, šķiet, ka visam naudas nepietiks, iespējams, vērts rūpīgāk izvērtēt savus izdevumus. To visvieglāk izdarīt, mēnesi pierakstot visus izdevumus (rēķini, kredītlīnija u.tml.) un pēc tam novērtējot, kam tiek tērēts visvairāk, kādus tēriņus var samazināt utt. 

4. Izveidojiet uzkrājumu. Ja vēl neesat sākuši veidot uzkrājumu, tad bērna ienākšana ģimenē var būt lieliska motivācija, jo iespējamība, ka radīsies neplānoti tēriņi, tikai pieaugs. Iesākumā atliktā summa var būt neliela, piemēram, varat atlikt tos pārdesmit eiro, ko izdevies ietaupīt, nedzerot kafiju ārpus mājas vai izvairoties no neplānotiem pirkumiem lielveikala apmeklējuma laikā. Vislabāk uzkrājumam atvēlēt atsevišķu bankas kontu. Ja izvēlieties kādu krājkontu, pārliecinieties, ka, vajadzības gadījumā, naudu būs salīdzinoši vienkārši izņemt.

5. Atmaksājiet kredītus. Finansiālo stabilitāti negatīvi var ietekmēt arī parādsaistības, tādēļ to atmaksu vajadzētu izvirzīt kā prioritāti. Sastādiet jaunu kredīta atmaksas plānu un dariet visu, lai aizdevumu varētu atmaksāt pēc iespējas ātrāk. 

6. Gādājiet, lai jums būtu pozitīva kredītvēsture. Kredītu savlaicīga atmaksa svarīga ne tikai tādēļ, ka kredītsaistības ir papildu slogs budžetam, bet arī tādēļ, ka tas var ietekmēt kredītvēsturi. Laicīgi neapmaksāti kredīti rada negatīvu kredītvēsturi, kas nozīmē, ka turpmāk aizdevumus saņemt būs tik pat kā neiespējami. Protams, uzkrājuma veidošana neplānotiem tēriņiem ir ļoti svarīga, taču dažkārt dzīve ievieš savas korekcijas un aizdevums var būt ļoti nepieciešams. Tāpēc- lai justos drošāk neparedzētās situācijās, svarīgi gādāt, lai kredītvēsture paliktu pozitīva. 

7. Pieslēdziet automātiskos maksājumus. Sistemātiskai uzkrājumu veidošanai un kredītmaksājumu veikšanai var noderēt banku piedāvātās iespējas pieslēgt automātiskos maksājumus. Tie paredz, ka noteiktā datumā (piemēram, jūsu algas dienā) no konta uz citu bankas kontu (piemēram, kredītdevēja kontu vai jūsu krājkontu) tiek automātiski pārskaitīta iepriekš norādīta naudas summa. Tas atvieglos ikdienu un pasargās no situācijām, kad kādu iemeslu dēļ maksājums netiek veikts. 

8. Padomājiet par apdrošināšanu. Ģimenēm drošība ir pirmajā vietā, tāpēc, gaidot ģimenes pieaugumu, vērts padomāt arī par veselības un dzīvības apdrošināšanas polises iegādi. Viens no variantiem ir uzkrājošā dzīvības apdrošināšana, kas paredz arī nodokļu atvieglojumus. Pastāv arī dažādi citi apdrošināšanas veidi – ar tiem variet iepazīties apdrošināšanas kompāniju piedāvājumos. 

Kā redzams, bērna ienākšana ģimenē ievieš daudzas korekcijas un maina vecāku prioritātes, kā arī naudas tērēšanas paradumus. Lai šis skaistais notikums neradītu lieku stresu finanšu jomā, ieviesiet nepieciešamās korekcijas laicīgi! 

Reklāmraksti