Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Īsa finanšu veselības pārbaude

Šodienas pasaulē indivīda veselības stāvokļa pārbaude vienā vai otrā veidā ir kļuvusi visai ikdienišķa padarīšana, gandrīz kā no rīta ieiet dušā vai uzvārīt kafiju pirms brokastīm. Un mūsdienu tehnoloģijas to padara arī pavisam vienkāršu – uzkāpt uz digitāliem svariem un skaitīt uzņemtās un sadedzinātās kalorijas, izmantojot kādu jaunu un viegli lietojamu mobilo lietojumprogrammu, kura izmantojot visdažādākos parametrus, izseko tam, cik soļus esat nogājuši, cik kilometrus pārvarējuši, cik kalorijas nodedzinājuši. Ar vienas aplikācijas palīdzību var ērti noteikt, vai jūsu veselībai ir  tendence būt augšup vērstai vai lejup slīdošai.

Bet kā ir ar jūsu finansiālās veselības labklājību? Realitāte ir tāda, ka daudzi cilvēki daudz labprātāk ļaujas dažādu nepatīkamu (un reizēm pat sāpīgu) pārbaužu veikšanai ārsta kabinetā, bet pilnībā ignorē savu finanšu veselības stāvokli, jo vienmēr taču pastāv iespēja aizņemties naudu tūlīt (lån penge med det samme) no neskaitāmām, ērti pieejamām kredītiestādēm, kas savus piedāvājumus reklamē vai katru dienu. Taču tieši tāpat kā regulāri ir jāpārbauda savas fiziskās veselības nozīmīgākos parametrus, lai efektīvi uzraudzītu jūsu vispārējo fizisko stāvokli un veiktspēju, jums vajadzētu to pašu darīt arī attiecībā uz jūsu fiskālo veselību.

Kā to vislabāk izdarīt? Jums nepieciešams izsekot līdzi tikai divām galvenajām pazīmēm, kas veido jūsu kopējo finansiālo veselības stāvokli:

Finanšu vitalitātes pazīme Nr. 1: ārkārtas fonds un tā esamība.
Ja ģimenēm vai indivīdiem, kuriem nav ārkārtas fonda, rodas negaidīti izdevumi, viņiem, iespējams, būs jāaizņemas no kredītiestādes, lai izdevumus nosegtu. Tas var novest pie nebeidzama parādu cikla un finanšu nedrošības, un tas noteikti apgrūtinās iespēju ietaupīt naudu tuvākajā nākotnē. Cik labi sagatavoti esat jūs lietainām dienām? Piešķiriet sev 100 punktus, ja jums ir sakrāti līdzekļi vismaz 6 mēnešalgu apmērā; 90 punktus, ja jums ir 3 līdz 5 mēnešalgu iekrājumi; 80 punktus, ja jums ir vismaz 1 līdz 3 mēnešu papildus līdzekļu un 70 punktus, ja jums ir nepilna mēnešalgas uzkrājumi. Jums punkti nepienākas, ja uzkrājumus neesat veikuši un dzīvojat tikai no algas līdz algai. Vienkāršiem vārdiem runājot, jo nestabilāki ir jūsu ienākumi jo vairāk jums ir apgādājamo, jo lielākam būtu jābūt ārkārtas līdzekļu fonda spilvenam, lai tas funkcionētu, kā ieplānots. Kā minimums, jums vajadzētu būt vismaz vienas mēnešalgas uzkrājumiem ārkārtas fondā, pirms jūs varat ķerties klāt pie kāda cita finanšu mērķa.

Finanšu vitalitātes pazīme Nr. 2: parādu un ienākumu attiecības apmērs.
Jūsu parādsaistību attiecība pret ienākumiem ir skaitlis, ko daudzi aizdevēji izmanto, lai noteiktu, cik labi jūs varētu pārvaldīt uzņemtās parādsaistības, un tas ir matemātisks vērtējums, kas tas var ietekmēt jūsu nākotnes finansējumu iespējas. Lai aprēķinātu savu koeficientu, saskaitiet visus savus minimālos ikmēneša parāda maksājumus un pēc tam daliet summu ar visiem saviem mēneša ienākumiem. Piemēram, ja jūs maksājat 300 eiro par savu hipotēku, 100 eiro par savu automašīnu, un par kredītkarti vismaz 50 eiro, tad jūsu ikmēneša parādsaistības ir 450 eiro. Ja jūsu ikmēneša ienākumi ir 2000 eiro, jūsu koeficients ir aptuveni 22%. Vai esat veselīgajā zonā? Kā jūs, iespējams, būsiet secinājuši, jo zemāka ir šī attiecība, jo labāk. Jūs varat piešķirt sev 100 punktus, ja koeficients ir 25% vai mazāk, 90 punktus, ja 26% -36%, 80 punktus, ja 37% -43%, un 70 punktus, ja vairāk nekā 43%. Jums vajadzētu strādāt pie tā, lai koeficientu saglabātu 25% robežās vai mazāku. Koeficients, kas pārsniedz 36%, var apgrūtināt iespēju iegūt hipotēku nākotnē.

Papildus informāciju varat iegūt tiešsaistē – penge247.dk. Šī mājaslapa un tās bloga sadaļa apkopo plašu informāciju par finanšu jautājumiem, kuriem nepieciešams sekot līdzi ikvienam indivīdam, kuram svarīga personīgo finanšu veselība. 

Reklāmraksti