Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā iedarbīgi apgūt svešvalodu

Internetā atradīsiet dažādus rakstus par tēmu: kā ātri iemācīties jaunu valodu. Taču valodnieki atzīst, ja esat izlēmis apgūt svešvalodu, vissvarīgākais ir jūsu motivācija un pieliktās pūles.

Mācīties valodu, atrodoties valstī, kurā tajā runā
Ārzemnieki, kas ieradušies Latvijā vai citā valstī, bieži vien valodu apgūst ļoti ātri. Šeit nostrādā vairāki faktori:

  • Pirmkārt, šie cilvēki visu laiku atrodas starp attiecīgās valsts valodas runātājiem, tātad gan apzināti, gan neapzināti dzird valodu un pamazām iegaumē gan teikumu konstrukcijas un vārdu secību, gan arī iegūst savā īpašumā aizvien jaunus un jaunus vārdus, tādā veidā radot un paplašinot savu vārdu krājumu.
  • Otrkārt, šiem cilvēkiem ir milzu motivācija iemācīties valodu, jo tas atvieglos viņu dzīvi, gan veikalā iepērkoties, gan aizejot pie ārsta vai sarunājoties ar kolēģiem.

Četras mācību pieejas valodu apguvē
Ir dažādas pieejas valodu apguvē. Ir tādas, kas liek uzsvaru uz mācīšanos, galvenokārt runājot un klausoties. Ir tādas, kas uzsver gramatikas un jaunu vārdu mācīšanās un mehāniskas iegaumēšanas nozīmi. Psihologs Nīls Flemings piedāvā citādāku mācīšanās pieeju nošķīrumu.

Nīls Flemings apraksta četras pieejas:

  1. Vizuālo jeb redzes pieeju, kurā tiek izmantoti grafiski materiāli, ilustrācijas, shēmas un diagrammas. 
  2. Dzirdes pieeju, kurā uzsvars ir verbālai informācijai - klausīšanās un diskutēšana.
  3. Lasīšanas pieeju, kurā valodu kursi piedāvā informāciju, kas pasniegta teksta veidā - izdales materiāli, prezentācijas, apraksti.
  4. Kustības jeb darbošanās pieeju, kurā cilvēkiem piedāvā fiziskas aktivitātes, kas ļauj labāk atcerēties un apgūt vielu.

Valodu pasniedzējiem jāprot atrast un pielāgot pieejas konkrētajiem studentiem.

Vai iespējams kvalitatīvi iemācīties svešvalodu pašmācības ceļā?
Tas, vai iespējams kvalitatīvi iemācīties svešvalodu pašmācības ceļā, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. Viens no tiem - kādas valodas līdz šim zināt un, cik līdzīga, vai atšķirīga ir svešvaloda, kuru vēlaties apgūt. Ja Jūs zināt latviešu un angļu valodas, tad spāņu valodu varēsiet apgūt vieglāk. Ja gribēsiet mācīties ķīniešu valodu, tur noteikti būs vajadzīgi valodu kursi. Ja zināt, kādu slāvu grupas valodu (piemēram, krievu, poļu vai čehu), vieglāk sapratīsiet citu slāvu valodu, piemēram, ukraiņu vai baltkrievu.

Tāpat arī jāsaprot, kādā līmenī valodu vēlaties apgūt. Ja mērķis ir apgūt valodu sarunvalodas līmenī, tad noteikti pašmācības ceļā ar pietiekamu motivāciju varēsiet to iemācīties. Ja gribat augstāku līmeni, gan pašam vieglāk, gan iedarbīgāk būs apmeklēt valodas kursus un mācīties pasniedzēja vadībā. Valodu kursi arī atvieglo mācību procesu, jo materiālus un vielu sagatavo pasniedzējs.

Mūsdienās valodu apguvi gan kursos, gan pašmācībā atvieglo mobilās lietotnes, kurās var pildīt uzdevumus, mācīties izrunu un klausīties audiomateriālus svešvalodā. Tas var būt lielisks palīgs, jo viens no svarīgākajiem kritērijiem, kas jāievēro, mācoties valodu, ir mācīties regulāri - nevis reizi nedēļā, bet katru dienu.

Vecums un valodu mācīšanās
Pastāv uzskats, ka bērniem ir vieglāk iemācīties valodu, nekā pieaugušajiem. Lai gan daļa taisnības tur ir, tomēr vecums nav šķērslis mācīties jaunu valodu. Tieši pretēji, ja neesat vairs uzskatāms par jaunieti, valodas mācīšanās būs lielisks veids, kā uzturēt savu prātu možu un trenēt smadzenes. Bērni un jaunieši ir elastīgāki, labāk pielāgojas dažādām pieejām, kā arī apgūst valodu straujāk. Turpretī vecāki cilvēki pieiet valodu apguvei pragmatiskāk, vairāk analizē gramatiku, ir organizētāki un disciplinētāki.

Esiet konsekvents valodu apguvē
Sekojiet šiem trim vienkāršajiem ieteikumiem, lai valodu mācības noritētu veiksmīgi. 

  • Pirmkārt, atrodiet savu valodu skolu un pasniedzēju.
  • Otrkārt, apmeklējiet nodarbības, neizlaidiet tās.
  • Treškārt, dienās, kad nav nodarbības, paklausieties izvēlētajā valodā kādu dziesmu, noskatieties filmu vai izmantojiet mobilo lietotni un pildiet uzdevumus.

Ja ņemsiet vērā šos vienkāršos ieteikumus, pavisam drīz, pāris mēnešu laikā, varēsiet vadīt vienkāršas sarunas izvēlētajā svešvalodā.

Lai iedarbīgi iemācītos valodu, paturiet prātā un atgādiniet sev, kāpēc to sākāt darīt, un šī motivācija lieliski noderēs, lai mācītos ar prieku.

Reklāmraksti