Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kas veido OCTA polises cenu?

Kas nosaka Obligātās Civiltiesiskās Transportlīdzekļu Apdrošināšanas izmaksas?

Automašīnas uzturēšana labā kārtībā ir viens no nosacījumiem, lai auto kalpotu ilgi un droši. Pie automašīnas uzturēšanas izmaksām var pieskaitīt ne tikai degvielas liešanu bākā, izmaksas par rezerves daļām vai tehniskās apskates iziešanu. 

Šeit jāierēķina arī automašīnas apdrošināšana, piemēram, Obligātā Civiltiesiskā Transportlīdzekļu Apdrošināšana jeb OCTA, kas ir obligāta visiem sauszemes transportlīdzekļiem un piekabēm. 

Dažādas apdrošināšanas kompānijas OCTA polisēm piedāvā atšķirīgas cenas, un katra kompānija nosaka savus apmērus apdrošināmajiem riskiem, tāpēc var rasties pavisam loģisks jautājums par to, kas tad īsti veido OCTA polises cenu?

1. Polises termiņš
OCTA polise pieejama uz dažādiem termiņiem, piemēram, uz 3, 6 vai 9 mēnešiem, ir iespēja iegādāties arī polisi visam gadam. Būtiskākā atšķirība šajā gadījumā ir tāda, ka, iegādājoties polisi uz ilgāku periodu, cenas ziņā tā būs izdevīgāka, nekā pērkot polisi uz 3 mēnešu periodu. 

Tāpēc ieteicams naudu iekrāt un pacensties polisi iegādāties uz gadu, ilgtermiņā šādā veidā sanāks ietaupīt. Turklāt, nebūs arī jāsatraucas par to, ka ātri beigsies apdrošināšanas polises termiņš.

2. Autovadītāja braukšanas vēsture (Bonus - Malus klase)
Bonus – Malus jeb riska klase tiek piešķirta katram transportlīdzekļa īpašniekam, kopā to ir 17, un jebkuram atbildīgam šoferim vajadzētu zināt, kurā klasē viņš ir iekļauts. 

Šajā riska klasē atspoguļojas autovadītāja braukšanas vēsture un pieredze. Piemēram, ja iepriekšējā gada laikā autovadītājs nav izraisījis nevienu avāriju, viņam ir iespēja iekļūt augstākā klasē, un tas ļaus samazināt OCTA polises cenu. Piešķirtā klase saglabājas vienu gadu. 

Īsāk sakot, jo prātīgāk un atbildīgāk brauksi, jo lētāk Tev izmaksās OCTA polise.

3. Transportlīdzekļa veids
Apdrošinātāji arī stingri izvērtē katru konkrēto automašīnas modeli, ne tikai marku, izlaiduma gadu un masu, bet arī tā izmantošanas veidu, piemēram, vai tas ir kravas vai vieglais auto, darbam vai privātām vajadzībām. Verā tiek ņemta arī transportlīdzekļa reģistrācijas vieta, piemēram, ja auto reģistrēts Rīgā, polise izmaksās dāgāk nekā tad, ja auto reģistrēts lauku reģionā. 

Tāpat, izvērtējot drošības riskus, vērā tiek ņemta pat automašīnās krāsa. Ja drīzumā plāno pirkt jaunu auto, tad vari pievērst uzmanību arī tam, kādas krāsas automašīnas statistiski uzskatāmas par drošākšm satiksmei. 

OCTA cena mainīsies arī tad, ja esi iegādājies jaunu automašīnu. Pat, ja tas būs tas pats automašīnas modelis, cenas var atšķirties.

4. Autovadītāja braukšanas stāžs
Jo šoferim ilgāku laiku bijusi autovadītāja apliecība un braukšanas pieredze ir liela, jo lētāk viņam izmaksā OCTA polise, ja salīdzina ar cilvēku, kurš tiesības ieguvis tikai nesen. 

Šajā gadījumā tiek ņemts vērā arī paša autovadītāja vecums un viņa braukšanas vēsture, piemēram, vai nav pavisam jauns karstgalvis, kuram kontā jau pāris soda punkti un administratīvie sodi. Savukārt cilvēkam, kurš pie sturēs atradies jau vairākus gadus, un uz ceļa uzvedies atbildīgi un prātīgi, polise izmaksās lētāk.

Starp citu, apdrošinātāji arī saviem patstāvīgajiem klientiem ar laiku var piešķirt lojalitātes atlaides, kas palīdzēs ietaupīt, atjaunojot OCTA polisi.

5. Citi cenu ietekmējoši faktori
Katra apdrošināšanas kompānija var noteikt arī citus kritērijus OCTA polises cenas noteikšanai.

Tomēr OCTA cenu spēj ietekmēt ne tikai pašu uzņēmumu noteiktie kritēriji, bet arī globālie aspekti, piemēram, ekonomiskā situācija valstī un pasaulē, izmaiņas likumdošanā vai datu regulās. Tāpat OCTAs cena var mainīties, ja pieaugs vai samazināsies cenas autoservisu pakalpojumiem par remontdarbu veikšanu. 

Izvēloties savu OCTA polisi, izmanto OCTA kalkulatoru, lai vari izvērtēt, pie kura apdrošinātāja iegādāties vai atjaunot polisi.

Reklāmraksti