Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lietoti auto – kā izvērtēt to stāvokli pirms pirkšanas?

Ne visiem auto iegādei atvēlētie līdzekļi ļauj iegādāties jaunu automašīnu no salona, bet komfortu un neatkarību ko piedāvā privāts transportlīdzeklis spēj sniegt arī lietoti auto. Automašīnas, pie korektiem ekspluatācijas apstākļiem, labu tehnisko stāvokli var saglabāt pat daudzu desmitu gadu garumā, tāpēc arī lietoti auto var būt prātīgs ieguldījums ilgtermiņā. Realitātē, protams, ne visi auto īpašnieki ir vecmāmiņas, kuri auto lieto tikai brīvdienās, lai aizbrauktu uz baznīcu, tāpēc pat vizuāli kopts auto nereti var būt ar slēptiem tehniskiem defektiem. Šādi lietoti auto, kas sākotnēji var šķist lielisks darījums, drīz var atrasties servisā, kur izrakstītās summas par remontiem var sasniegt vai pat pārsniegt šķietami izdevīgo automašīnas iegādes cenu. Par to, kā no tā izvairīties un pārbaudīt savu gaidāmo pirkumu, lasi šājā rakstā!

Vecāks auto ar lielāku nobraukumu – vai noteikti sliktāks?
Auto ražošanas gads un nobraukums ir galvenie acīmredzamie raksturlielumi, pēc kuriem lielākā daļa potenciālo pircēju vērtē lietotas automašīnas stāvokli. Teorijā lietoti auto ar mazāku nobraukumu būs ar lielāku atlikušo motora resursu un arī pārējās automašīnas komponentes būs mazāk nolietojušās. Šeit uzreiz jāpiebilst, ka svarīgs aspekts ir ne vien nobraukto kilometru daudzums, bet arī kvalitāte, respektīvi, kāds braucējs un pa kādiem ceļiem šo nobraukumu ir sasniedzis. Lietoti auto, kuri nobraukuši 10 000 kilometru pa bedrainiem ceļiem var būt sliktākā stāvoklī kā tie, kuri nobraukuši 100 000 kilometru pa gludu asfalta segumu. Līdzīgi ir ar auto ražošanas gadu – jaunāks auto var šķist pievilcīgāks, taču, iespējams, tas sava mūža laikā pieredzējis daudz vairāk kā tāda paša modeļa pāris gadus vecāks braucamais. Secinājums – lai izvērtētu lietota auto stāvokli, ir nepieciešams iepazīties ar tā vēsturi.

Kā noteikt lietota auto stāvokli?
Ne visi no mums ir sertificēti auto mehāniķi un spēj profesionāli noteikt auto stāvokli. To, bieži vien, nespēj arī kungs vai dāma, kura Tev auto grasās pārdot, tāpēc nevajadzētu naivi uzticēties pat godprātīga pārdevēja teiktajam, bet pārbaudīt auto reālo stāvokli pie speciālistiem.

Kas ir autodiagnostika?
Diagnostika ir kā ārsta apmeklējums automašīnai. Tās laikā gan vizuāli, gan izmantojot datorus, tiek noteikts automašīnas stāvoklis. Lietoti auto tiek pārbaudīti ne tikai, lai konstatētu to esošos tehniskos bojājumus, bet arī noteiktu kopējo stāvokli un iespējamos profilaktiskos pasākumus, kuri veicami, lai izvairītos no dārgiem remontiem nākotnē.

Kur veikt autodiagnostiku?

  • CSDD. Ceļu satiksmes drošības direkcijā iespējams veikt autodiagnostiku, kurā tiek veiktas tās pašas pārbaudes, kuras veic tehniskās apskates iegūšanai. Pēc diagnostikas tiek izsniegts protokols, kurā fiksēts transportlīdzekļa tehniskais stāvoklis. Jāpiebilst, ka diagnostika CSDD koncentrējas uz minimālo prasību izpildi, lai automašīna varētu piedalīties satiksmē, un ne vienmēr sniegs pilnīgu priekšstatu par automašīnas stāvokli. Šī pakalpojuma cena ir ap 25 EUR.
  • Profesionālā auto servisā. Lietoti auto ir servisa centru ikdiena, tāpēc tiem būs visa nepieciešamā aparatūra, lai sniegtu detalizētu informāciju par auto stāvokli. Diagnostiku servisos var veikt atsevišķām automašīnas komponentēm vai pilno diagnostiku. Diagnostikas pakalpojuma cenas ir atkarīgas no konkrētā servisa, bet aptuvenās izmaksas ir ap 50 - 80 EUR.

Lietoti auto un to iegāde
Visdrošāk lietotu automašīnu iegādāties pie pieredzējušiem tirgotājiem, kuriem lietotu auto tirdzniecība ir ikdiena daudzu gadu garumā. Ja lietotu auto tomēr negrasies pirkt pie uzticama un pārbaudīta auto tirgotāja, jo potenciāli izdevīgs darījums atrodas starp mazāk zināmiem tirgotājiem vai privātpersonu sludinājumiem, ievēro dažus priekšnosacījumus, lai nenopirktu “kaķi maisā”:

  • Pārbaudi auto apkopju un nobraukuma vēsturi. Veic valsts reģistrācijas numura pārbaudi CSDD, jo tas ļaus iegūt detalizētu informāciju par konkrēta auto nobraukuma vēsturi, kā arī tehnisko apskašu rezultātiem. Šī informācija ir ērti pieejama CSDD mājaslapā;
  • Noskaidro automašīnas VIN numuru. VIN jeb šasijas numurs ir katrai automašīnai unikāls identifikācijas numurs, ar kura palīdzību iespējams uzzināt transportlīdzekļa vēstures ierakstus. Lietoti auto var būt bijuši avārijās vai zagti. VIN numurs palīdzēs uzzināt arī auto nobraukuma datus, īpašnieku skaitu un citu informāciju;
  • Veic testa braucienu, lai pārliecinātos, ka visi tehniskie mezgli darbojas labi. Lietoti auto ar dīvainiem trokšņiem dzinējā, ātrumkārbā un balstiekārtā var nozīmēt gan nelielus, gan ievērojamus bojājumus. Ja kaut kas šķiet aizdomīgs, veic pārbaudi servisā pirms izteikt piedāvājumu.

Skopajam var nākties maksāt divreiz
Lai arī lietota auto pirkšanas galvenais kritērijs daudziem ir zemākā cena, vajag uzmanīties vai uz slēpto defektu un tam sekojošo remontu izmaksām nesanāk palikt zaudētājos. Lietoti auto no pazīstamiem tirgotājiem var būt mazliet dārgāki, bet tie būs pārbaudīti un tirgotājs nenozudīs ar Tavu naudu, ja izrādīsies, ka esi aptīts ap pirkstu. Tāpat daudzi no vadošajiem uzņēmumiem lietotu auto tirgū, piedāvā pēcpirkuma klientu atbalstu un servisa apkopju piedāvajumus. Piemēram, BRC Autocentrs lietotām automašīnām piedāvā garantiju līdz 24 mēnešiem!

Nobeigumā
Lietoti auto nav jāvertē vienīgi pēc vizuālajiem parametriem vai pārdevēja teiktā - pārbaudi apgalvojumus! Ja vēlies auto par zemāko cenu, tad apbruņojies ar iegūtajām zināšanām un veic rūpīgu priekšizpēti, ja piedāvājums skan pārāk labi, lai būtu patiess. Ja vēlies pārbaudītu spēkratu ar garantiju, mazliet piemaksā un iegādājies to pie uzticama auto tirgotāja!

Reklāmraksti