Sava un citu drošība – Pats svarīgākais uz ceļa

Lai gan sava un citu satiksmes dalībnieku drošība uz ceļa ir ārkārtīgi svarīgs faktors jebkurā gadalaikā, tumšajos ziemas mēnešos drošības jautājumi tiek izgaismoti īpaši spilgtās krāsās. Turklāt straujo pieaugumu ceļu satiksmes nelaimes gadījumu radītājos veicina ne tikai agrā tumsas iestāšanās, bet arīdzan viens no bīstamākajiem autovadītāju draudiem aukstajā gada sezonā, proti, melnais ledus. 

Kā pārvietoties pēc iespējas drošāk, ņemot vērā ziemīgos laika apstākļus, un kādi faktori jāievēro, lai būtiski samazinātu CSN izcelšanos aukstajā gada periodā? 

Uz šiem un citiem šoferīšiem būtiskiem jautājumiem šoreiz meklēsim atbildes kopā ar portālu Polisubanka.lv.

Melnais ledus – lielākais satiksmes dalībnieku bieds 
Runājot par drošības saglabāšanu, atrodoties aktīvā satiksmē, noteikti neiztikt bez lielākā satiksmes dalībnieku bieda aukstajā ziemas sezonā - melnā ledus. Šīs bīstamās parādības izcelsmes iemesli ir dažādi, taču ziemas mēnešos melnais ledus visbiežāk rodas nokusušajam sniegam atkārtoti sasalstot un veidojot cilvēka acīm grūti saskatāmu apledojumu.

Lai pasargātu gan sevi, gan pārējos satiksmes dalībniekus tajā skaitā arī gājējus no iekļūšanas CSN, derētu ielāgot sekojošos ieteikumus, kas lieti noderēs pārvietojoties vietās, kur ļoti iespējama melnā ledus parādīšanās:

  • Gadījumā, ja ārā valdošie laika apstākļi liecina par melnā ledus esamību uz ceļiem, samazini savu braukšanas ātrumu, vienlaikus palielinot distanci starp savu un priekšā braucošo automašīnu;
  • Izvairies no steigas! Izbrauc laicīgi un neapdzen priekšā braucošos automobiļus, tādējādi samazinot automašīnas saslīdēšanas risku;
  • Nekādā gadījumā neveic sasteigtus manevrus! Tavai un apkārtējo drošībai tas nāks tikai par sliktu!

Ziemas sezona nozīmē parkošanās paradumu maiņu
Drošība uz ceļa bargajos ziemas apstākļos, pretēji autovadītāju lokā valdošajiem mītiem, nozīmē arī savu parkošanās paradumu maiņu. Aukstajos gada mēnešos būtu silti ieteicams parkoties vietās, no kurām ir viegli izbraukt. Tas ir cieši saistīts ar faktu, ka sniegs, ledus un kupenas ievērojami apgrūtina automobiļa vadāmību, kas savukārt var rezultēties ar iekļūšanu avārijas situācijā pat neizbraucot uz lielā auto ceļa. 

Centies neatstāt savu spēkratu pārāk tuvu blakus stāvošajai automašīnai – Tavs auto, veicot parkošanās manevru, var negaidīti saslīdēt! Parkojies pēc iespējas piesardzīgāk un izvairies no paviršības – drošībai vienmēr ir jābūt pirmajā vietā!

Parūpējies par sava spēkrata tehnisko stāvokli 
Kad ziemas sezonai atbilstošie parkošanās paradumi apgūti, jāķeras klāt pie sava spēkrata tehniskā stāvokļa novērtēšanas. Ziema ir tas gadalaiks, kad automobiļa tehniskajam stāvoklim ir jāpievērš papildu uzmanība, jo tieši satiksmei nepiemēroti un kārtībā neesoši spēkrati ir tas iemesls, kādēļ šoferīši itin bieži saskaras ar bīstamām situācijām uz ceļa, kā arī apdraud gan savu, gan pasažieru, kā arī citu satiksmes dalībnieku drošību.

Tā kā Latvijas ceļu statistika ir gaužām nepateicīga un katrs desmitais auto tiek uzskatīts par potenciālu bīstamu, ziemas periodā īpaša uzmanība būtu jāpievērš tālāk uzskaitītajiem faktoriem:

  • Riepu protektora dziļums un savirze;
  • Auto gaismas lukturu stāvoklis un to spīdēšanas virziens;
  • Logu tīrāmo slotiņu darbības efektivitāte. 

Ievēro ieteicamo ātrumu, bet nebrauc pārāk lēni
Ziemīgie laika apstākļi nereti nozīmē arī apgrūtinātu redzamību, tāpēc savai un citu drošībai eksperti iesaka pievērst nedalītu uzmanību sevis izvēlētajam braukšanas ātrumam. Ja dodoties ceļā secini, ka spēcīgā snigšana kaut nedaudz apgrūtina Tavu skatu, lem par labu pakāpeniskai ātruma samazināšanai. Tu nekad nevari būt drošs par cita auto, gājēja vai meža dzīvnieka negaidītu parādīšanos ceļa vidū.

Taču, runājot par ātruma samazināšanu, jāsaka, ka arī pārāk lēna braukšana sniegotajos apstākļos var būtiski palielināt CSN iespējamību. Kādēļ? Braucot pārspīlēti lēni, Tu negatīvi ietekmē pārējo satiksmes dalībnieku pārvietošanos, proti, lieki apgrūtini citu šoferīšu atrašanos optimālā attālumā no Tavas automašīnas. Izvēlies piemērotu braukšanas ātrumu un saki treknu nē sadursmēm!

Drošība uz ceļa iet roku rokā ar OCTA polisi
Visbeidzot jāpiemin arī obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļa apdrošināšanas nozīmīgums Tavā un citu satiksmes dalībnieku drošībā. Pārvietošanās pa auto ceļiem bez derīgas OCTA polises nav pieļaujama un pakļauj Tevi, kā arī pārējos ceļu satiksmē iesaistītos, zināmām briesmām. Esi atbildīgs autovadītājs un atjauno savu obligāto apdrošināšanas polisi laikus! Lēta OCTA apdrošināšana Tevi jau gaida portālā Polisubanka.lv.

Reklāmraksti