Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sniega tīrīšana – drošības garantija ziemā

Termometra stabiņa noslīdēšana zem nulles rada jaunus izaicinājumus gan autobraucējiem un gājējiem, gan ceļu uzturētājiem. Biezā sniega kārta un apledojums var sagādāt nopietnas traumas un pat apdraudēt dzīvību, ja savlaicīgi netiek nodrošināta sniega tīrīšana. Vides apsaimniekošanas uzņēmuma Eco Baltia vide ir apkopojis noderīgu informāciju, kā ziema saglabāt drošību un ceļiem!

Autobraucēju drošība – brauc piesardzīgi un ziņo par nepilnībām
Ziemā, pārvietojoties ar auto, jābūt īpaši uzmanīgiem. Lai autoceļus ziemā padarītu drošākus, tos noklāj ar speciāliem pretslīdes materiāliem – tehnoloģijām, kuras pielieto daudzviet Eiropā un Skandināvijā.

Asfaltēti ceļi ziemā tiek nokaisīti ar:

 • speciāli veidotu, mitrinātu sāli – sāls tiek papildināts ar NaCL vai CACl2 saturošu šķīdumu. To izmanto, ja brauktuves segums sasniedzis ne vairāk kā -10ºC temperatūru, lai neļautu apledojumam izveidoties uz asfaltēta ceļa, kā arī sekmīgāk likvidētu sniegu. Tiesa, iestājoties vēl aukstākam laikam, zemākām temperatūrām sāls vairs nespēj veikt savu uzdevumu;
 • maisījumu, kas sastāv no smiltīm un sāls – šo metodi izmanto gadījumos, kad gaisa temperatūra ir zemāka par -10ºC. Tas palīdz mazināt slīdēšanu un veidot labāku automašīnas riepu saķeri ar segumu.

Grants autoceļi ziemā tiek apstrādāti ar:

 • smiltīm vai sīkām šķembām – lai pastiprinātu saķeri;
 • rievojuma metodi – rievu izveidi uz apledojušā ceļa slīdamības mazināšanai. Taču, to iespējams izmantot tikai uz ceļiem, kur sniegs un apledojums ir sasniedzis vismaz 5 cm.

Atceries! Mainoties laika apstākļiem, ceļi var būt slideni –  sniega tīrīšana un pretslīdes materiāla kaisīšana nenodrošina braukšanas apstākļus, kas raksturīgi vasarai, tādēļ īpaša uzmanība jāpievērš braukšanas ātrumam, ieturētajai distancei un ziemas riepu kvalitātei.

Lai novērstu potenciālus negadījumus, par bīstamajiem ceļa posmiem ieteicams ziņot, zvanot uz Satiksmes informācijas centra tālruni – tas vairos drošību uz autoceļiem.  Taču, ar ko ziemā rēķināties kājāmgājējiem?

Gājēju drošība – pārvietojies uzmanīgi un sakop apkārtni
Lai gan slidošana var būt patīkama izklaide, tas nenozīmē, ka ar to jānodarbojas ik dienas – soļojot no mājām uz darbu un atpakaļ. Lai izvairītos no traumām, ziemas sezonā arī gājēju ietves tiek attīrītas no sniega un nokaisītas ar sāli un smiltīm.

Tas attiecas arī uz privātām teritorijām. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem, namu īpašniekiem un ēku apsaimniekotājiem jānodrošina tuvējo celiņu attīrīšana no apledojuma un sniega. Ko darīt, gadījumos, kad kupenu skaits pārsniedz iespējas tās notīrīt pašrocīgi, taču likumdošana pieprasa sakārtotu apkārtni?

Šādās situācijās noderēs profesionāļu palīdzība. Piemēram, vides apsaimniekošanas uzņēmuma Eco Baltia vide piedāvājumā ietilpst:

 • sniega tīrīšana no ietvēm un citām teritorijām, atbrīvojot no liekā gan pagalmu, gan ceļus;
 • sniega izvešana, ko, ievērojot drošības priekšnosacījumus, veic profesionāli darbinieki.

Kad teritorija attīrīta no sniega, to nepieciešams nokaisīt ar pretslīdes materiālu. Tam visbiežāk izmanto sāli un smiltis vai to maisījumu.

Sāls sekas – ko ņemt vērā?
Neskatoties uz to, ka sāls ir populārs pretslīdes materiāls un savu darbu veic efektīvi, tam piemīt arī ne mazums trūkumu. Sāls var:

 • pastiprināt dabas piesārņojumu – pārmērīgi lietots, tas var nonākt apkārtnes augos – uzkrāties augsnē un nogulsnēties uz koku stumbriem. Temperatūrai paaugstinoties, sāls līdz ar barības vielām var tikt uzņemts caur auga saknēm un nodarīt tam postījumus;
 • ietekmēt mājdzīvnieku veselību – piemēram, pēc pastaigas ar suni ir svarīgi nomazgāt dzīvnieka ķepas, kā arī lietot līdzekļus, kas aizsargā ādu no potenciāla iekaisuma;
 • bojāt apavus – ar sāli noklātas ielas samazina apavu ilgmūžību. Lai zābaki izskatītos jauni ilgāk, pirms iziešanas no mājas nepieciešams lietot apavu aizsardzības līdzekļus;
 • bojāt automašīnas virsbūvi – lai izvairītos no bojājumiem, ieteicams regulāri vaskot auto, kā arī uzstādīt dubļu sargus. Noderēs arī biežāka automašīnas mazgāšana, lai izvairītos no sāls izraisītas krāsas nolobīšanās.

Apzinoties sāls ietekmi un arvien vairāk aktualizējoties vides aizsardzības jautājumiem, tiek meklētas arī citas alternatīvas tradicionālajiem kaisīšanas materiāliem.

Ielas bez sāls?
Kā vēsta CNN
, Ziemeļamerikā, cerībā samazināt sāls kaitīgo ietekmi uz vidi, inženieri apsver idejas par saules paneļu iestrādi asfaltā (tas palīdzētu ceļiem atkust pašiem), kā arī eksperimentē ar dažādiem pārtikas ražošanas blakusproduktiem, kas varētu aizstāt plaši izmantoto sāli. Piemēram:

 • siera sālījumu;
 • cukura ražošanā pāri palikušo biešu šķīdumu;
 • skābētu gurķu sulu;
 • kartupeļu sulu.

Arī Latvijā nav svešas dabai draudzīgākas sāls alternatīvas, kas pazīstamas jau izsenis. Apledojuma mazināšanai māju pagalmos un mazdārziņos, iespējams izmantot, piemēram:

 • no krāsns izņemtus pelnus, kas radušies, apkurinot mājokli;
 • zāģu skaidas, kas neradīs kaitējumu apkārtējai videi;
 • sasmalcinātus salmus, kas sajaukti ar smiltīm, pelniem vai skaidām lielākai efektivitātei cīņā ar apledojumu un sniegu.

Ja Tavam īpašumam nepieciešama sniega tīrīšana vai palīdzība apkārtējās vides sakopšanā, sazinies ar Eco Baltia vide speciālistiem un saņem izdevīgāko piedāvājumu! Parūpējies par savu un apkārtējo cilvēku drošību ziemā!

Reklāmraksti