Jelgavā norisināsies seminārs par grūti atpazīstamu un bīstamu slimību - akromegāliju 3

Latvijas Endokrinologu asociācija ar semināru Jelgavā 16.oktobrī turpina izglītojošu kampaņu par akromegāliju, aicinot ģimenes ārstus un sabiedrību pievērst uzmanību šīs slimības atpazīšanai un tās savlaicīgas ārstēšanas sākšanai.

Saskaņā ar Latvijas Endokrinologu asociācijas aprēķiniem, kas balstīti uz pasaules pieredzi, Latvijā varētu būt līdz 300 akromegālijas slimnieku. Tai pat laikā pašlaik uzskaitē ir tikai 80 akromegālijas pacientu, kas nozīmē, ka ir ļoti liels neatpazīto slimnieku skaits, skaidro semināra rīkotāju pārstāve Inese Ozoliņa.Akromegālija paaugstina priekšlaicīgas nāves risku vairāk kā par 30 procentiem, to izraisa pavadošās slimības – audzēji, sirds un asinsvadu slimības, cukura diabēts un elpceļu slimības, kas var samazināt cilvēku mūžu par apmēram desmit gadiem un paaugstināt mirstības risku par 2,5 reizēm. laikus atpazīstot un sākot ārstēšanu, var apturēt akromegālijas un ar to saistīto slimību attīstīšanos, un pacients var dzīvot normāla cilvēka dzīvi.Otrdien pulksten 10 Jelgavas slimnīcas konferenču zālē norisināsies Latvijas Endokrinologu asociācijas seminārs, lai izglītotu ģimenes ārstus un sabiedrību par akromegāliju un dalītos pieredzē tās simptomu atpazīšanā.«Viena no raksturīgākajām akromegālijas pazīmēm ir neproporcionālā ķermeņa daļu palielināšanās. Piemēram, izteikti palielinās plaukstas, kāju pēdas, deguns, ausis, izvirzīts zods. Turklāt izmaiņas ķermeņa uzbūvē notiek ļoti lēni daudzu gadu garumā, tādēļ slimnieks un tuvinieki pie tām pierod un neuzskata tās par kaut ko neparastu. Dažkārt akromegālijas agrīni simptomi var būt menstruālā cikla traucējumi, sāpes locītavās vai pastiprināta svīšana,» skaidro  Latvijas Endokrinologu asociācijas priekšsēdētāja Ilze Konrāde.Akromegālija ir smaga, hroniska, progresējoša slimība, kas raksturojas ar pastiprinātu augšanas hormona sintēzi, izraisot neproporcionālu skeleta, iekšējo orgānu un audu augšanu. Agrīnie akromegālijas simptomi ir neproporcionāla plaukstas un pēdas palielināšanās, mīksto audu sabiezēšana. Izmaiņas sejas vaibstos – akcentētas lūpas, uzacu pauguri, uz priekšu izvirzīts apakšžoklis, deguna un ausu palielināšanās, parādās atstarpes starp zobiem, āda kļūst biezāka. Cilvēks izskatās vecāks, balss kļūst rupjāka, sievieti vidējos gados šīs izmaiņas padara vīrišķīgāku.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

333

tā kā strādā endokrinologi Jelgavā ( pavirši), lielākā daļa pacientu, kam problēmas ar vairogdziedzera darbību varētu`kļūt par šis slimības upuriem.

pirms 8 gadiem, 2012.10.16 08:50

...

Tā ir endokrīnās sistēmas traucējumu slimība.

pirms 8 gadiem, 2012.10.15 20:29

zināt

No kā tāda slimība?No saskarsmes vai vīrusa?

pirms 8 gadiem, 2012.10.15 19:36

Citas ziņas