Labi paēst nenozīmē pārēsties 4

«Palielināts ķermeņa svars jeb aptaukošanās ir pārmērīga tauku uzkrāšanās cilvēka ķermenī, kas var radīt nopietnas veselības problēmas,» uzsver Jelgavas Svara kabineta ārste endokrinoloģe Sigita Pastare.

«Liekais svars veicina sirds - asinsvadu slimību, insulta, 2.tipa cukura diabēta, žultsakmeņu slimības, aknu hepatozes (pastiprinātas taukaudu uzkrāšanās aknās), cirozes un osteoartrīta (locītavu kaites), kā arī vairāku ļaundabīgu audzēju attīstību. Var rasties psiholoģiski traucējumi, invaliditāte un gala rezultātā - priekšlaicīga nāve.»Speciāliste uzskata, ka aptaukošanās iemesls gandrīz vienmēr ir hroniska pārēšanās apvienojumā ar mazkustīgu dzīvesveidu. Iespējama arī ģenētiska pārmantojamība. Vielmaiņas un citiem faktoriem parasti ir niecīga loma.Aptuveni 15 procentu sieviešu svars ar katru nākamo grūtniecību palielinās par 9,1 kilogramu. Svara kāpumu veicina daži medikamenti - piemēram, zāles depresijas un nervu slimību ārstēšanai, arī kortikosteroīdi (hormonu preparāti, ko visbiežāk izmanto bronhiālās astmas ārstēšanai).Ēdīsim ar mēru!Endokrinoloģe S.Pastare min divu veidu psiholoģiskos faktorus un ieradumus, kas veicina svara palielināšanos: pārēšanās, kas rodas saviesīgos pasākumos, kā arī iedzerot, un pārēšanās vakaros.Viesībās ir raksturīgi, ka lielu daudzumu pārtikas apēd īsā laika sprīdī un zūd sāta sajūta, kam seko ciešanas. Pārēšanos svētkos bieži novēro cilvēkiem, kas iesaistījušies dažādās svaru samazināšanas programmās. Šiem ļaudīm parasti ir izteikta aptaukošanās, svars bieži strauji tiek zaudēts un pēc tam atkal aug.Cilvēkiem, kas pārēdas vakaros, no rīta parasti negribas ēst, taču ir liela apetīte vakarā - vismaz 25 - 50 procentu kopējā dienā uzņemtā ēdiena tiek notiesāts tieši pēc vakariņām. Lielākoties sātīgām vakariņām seko bezmiegs.Kalorijas jāsabalansēSpeciāliste skaidro, ka aptaukošanās rodas, ja uzņemtais enerģijas daudzums pārsniedz tās patēriņu (ar uzturu uzņemtais diennakts kaloriju daudzums ir lielāks par to, cik organisms patērē vielmaiņas procesiem miera stāvoklī un fiziskajām aktivitātēm). Liekā enerģija tiek uzkrāta cilvēka ķermenī taukaudu veidā.Svarīgs ir arī taukaudu izvietojums ķermenī. Piemēram, vēdera tauki jeb tā saucamais alus vēderiņš ir veselībai kaitīgāks nekā tauki uz gurniem vai zemādā.Mērīsim paši!Palielinātu ķermeņa svaru nosaka, aprēķinot ķermeņa masas indeksu un vidukļa apkārtmēru. Palielināta svara mērījumos izmanto arī vidukļa apkārtmēru un vidukļa/gurnu apkārtmēra attiecību.Vīriešiem saslimšanas risks palielinās, ja vidukļa apkārtmērs pārsniedz 93 centimetrus. Risks ievērojami aug, ja vidukļa apkārtmērs lielāks par 101 centimetru. Sievietēm - attiecīgi 79 un 87 centimetri. Saslimšanas risks palielinās, ja vidukļa apkārtmēra un gurnu attiecība vīriešiem ir lielāka par 1, bet sievietēm lielāka par 0,8.Plašāk par pārēšanās problēmu, kā arī Sigitas Pastares ieteikumus, lai to nepieļautu, lasiet otrdienas, 18.marta, «Zemgales Ziņās».

Pievieno komentāru

Komentāri 4

ES

Man viena paziņa teica: labāk mirstu no pārēšanās ,nekā no bada. Smieklīgi, vai ne? Katram ir izvēle....

pirms 13 gadiem, 2008.03.26 21:55

lasitaja

lasiju ja cilveks ir liels un dusigs no dabas,tad cukurs ir organizma vairak neka tievem cilvekam,protams ka vakaros est bistami

pirms 13 gadiem, 2008.03.21 23:28

jap

2 mēn. pūtu degunā kortikosteroīdu preperātu un vielmaiņa apstājās. Pēc zāļu pārtraukšanas nespēju atgūt savu veco vielmaiņu. Pagājis pusotrs gads, svars nekāpj tikai, ja katru dienu pusstundu sportoju un skaitui kalorijas, tiklīdz tam nav laika, tā nāk tikai klāt. Pirms tam bija maksimālā robeža, kuru pārsniedzu tikai grūtniecības gadījumos, bet tagad varu neēst tik pat kā neko, vienalga kāpj svars. "Paldies" alergologam!

pirms 2 gadiem, 2019.04.28 23:21

Citas ziņas