«Lidojošo bezdelīgu» tirgo joprojām 1

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) apstrādes dēļ ar Eiropā neatļautu jonizējošo starojumu apturējis vienas uztura bagātinātāja «Lidojošā bezdelīga» partijas izplatīšanu.

Pēc speciālistu informācijas, tai veikalu plauktos vēl nevajadzētu atrasties. Minētais uztura bagātinātājs ir nopērkams vairākās Jelgavas aptiekās, taču nav zināms, vai tas ir no bīstamās partijas.Lielās aptiekas Uzvaras ielā vadītāja pēc «Ziņu» sniegtās informācijas par «Lidojošo bezdelīgu» pauda izbrīnu, jo viņas, gluži tāpat kā aptiekas menedžera, rīcībā ziņu par šā uztura bagātinātāja iespējamo kaitīgumu nebija. Vadītāja solīja pēc iespējas ātrāk noskaidrot šo lietu un, ja nepieciešams, «Lidojošo bezdelīgu» no aprites izņemt.«Pēc mūsu informācijas, bīstamajai partijai vēl vajadzētu atrasties muitas noliktavā, taču mēs sekosim tās virzībai. Par tās izņemšanu no aprites vai vismaz atbilstošu marķēšanu atbild izplatītājs. Ja patērētājiem rodas aizdomas, viņi var zvanīt uz PVD uzticības tālruni,» skaidro PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova.Līdzīga situācija tika novērota arī vairākās citās Jelgavas aptiekās, kuru plauktos «Lidojošā bezdelīga» joprojām atrodas - un visur «Ziņas» saņēma vienādu atbildi - nav informācijas par nepieciešamību apturēt tās tirdzniecību.PVD Sanitārās robežinspekcijas paņemtajā paraugā laboratoriski atklāts, ka Ķīnas uzņēmumā «Sin Vej» ražotais uztura bagātinātājs «Lidojošā bezdelīga», kas paredzēts svara samazināšanai, ir apstrādāts ar Eiropas Savienībā (ES) neatļautu jonizējošu starojumu. Patiesības labad gan jāatzīmē, ka šo produktu nevar uzskatīt par radioaktīvu.Pārtikas apstarošana produktā rada mikrostrukturālas izmaiņas, un pašreiz, līdzīgi kā ar ģenētiski modificēto pārtiku, vēl nav pietiekami izpētīta tās iespējamā vēlīnā kaitīgā iedarbība uz patērētāju veselību. Saskaņā ar ES tiesību aktiem, pārtikas apstarošanu ar jonizējošo starojumu drīkst veikt ar oficiāli apstiprinātām iekārtām, preču marķējumā jābūt norādei par apstarošanu, kā arī pavaddokumentos jānorāda informācija par absorbēto devu un jonizējošā starojuma veidu. ES šāda apstrāde uztura bagātinātājiem nav atļauta. Ķīnas izcelsmes uztura bagātinātāju «Lidojošā bezdelīga» marķējumā nebija attiecīgās norādes, un pavaddokumentos nebija ziņu par apstarošanas faktu, apstarošanas veidu un devu, tādēļ šādi produkti uzskatāmi par potenciāli bīstamiem cilvēku veselībai.PVD uzlicis par pienākumu izplatītājam uztura bagātinātāju atsaukt no tirdzniecības. Turpmāk PVD Sanitārā robežinspekcija pastiprināti pārbaudīs nākamās iesūtītās šī uztura bagātinātāja partijas, lai nepieļautu neatbilstoša produkta izplatīšanu tirgū. Pirms mēneša tika apturēta ASV ražota līdzīgi jonizēta uztura bagātinātāja izplatīšana.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Gimli

Jāāā, te nu PVD var izpausties - sargāt Tēvzemi no ļaunajām uztura piedevām, tur skrien vaigus piepūtuši. Bet, kad jāatbild uz jautājumiem par PVD inspektores Līgas Arājumas nekompetentajiem izteikumiem un neko nedarīšanu Babītes suņu lietā, tad vienīgais, ko PVD var, ir izdzēst sev tik neērtos jautājumus no savas mājaslapas diskusijām.

pirms 13 gadiem, 2008.09.04 19:33

Citas ziņas