Apsver iespēju rīkot kampaņau izglītības darbiniekiem par vakcinēšanos pret Covid-19 5

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) pieļauj iespēju rīkot izglītojošas kampaņas ar epidemiologiem un imunologiem, lai skolotājiem un citiem izglītības jomas darbiniekiem skaidrotu neatbildētos jautājumus par vakcināciju pret Covid-19, trešdien Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padomes sēdē sacīja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (JKP).

Viņa no savas puses apliecināja, ka meklēs risinājumus, lai pārliecinātu šaubīgos izglītības darbiniekus par vakcināciju pret Covid-19. Viņa norādīja, ka viena no iespējām būtu izglītojošas kampaņas, kurās epidemiologi un imunologi varētu skaidrot vakcinācijas ieguvumus un nepieciešamību. Ministre apgalvoja, ka ir gatava iesaistīties skaidrošanā un izglītošanā par vakcināciju, jo viņas prioritāte ir nodrošināt klātienes mācības visām klašu grupām.

Viņa atzīmēja, ka vakcinācijas tempos ir redzams kritums, savukārt vakcinēto skolotāju īpatsvars patlaban ir 47%. Vakcinācijas tempi stagnē ne tikai sabiedrībā kopumā, bet arī izglītības sektorā - šāds tempa samazinājums gaidāms arī nākamajā nedēļā, jo tuvojas Līgo un Jāņu svētku garās brīvdienas. Muižniece atklāja, ka ir pieprasījusi datus arī par skolotājiem, kuri pārslimojuši vīrusu. Šādus datus ministre pieprasījusi, lai apzinātu kopējo "drošo skolotāju" īpatsvaru, kas septembrī varēs droši un neapdraudēti startēt klātienes mācībās.

Muižniece uzsvēra, ka ceturtdien, 17.jūnijā, uz sēdi sanāks starpinstitucionāla darba grupa, lai strādātu pie vadlīnijām "drošas skolas" veidošanai rudenī. Darba grupa vērtēs gan vietējo, gan starptautisko skolu pieredzi veiksmīgai klātienes mācību rīkošanai pandēmijas laikā. Šajā jautājumā būtisko loma būs arī Veselības ministrijas (VM) un arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) ekspertiem.

Ministre pauda cerību, ka sociālais dialogs ar skolotājiem būs izpratnē un cieņā balstīts. Viņa pauda pārliecību, ka viedokļi dažādos jautājumos varētu atšķirties, taču, Muižnieces ieskatā, tas neizslēdz iespēju problēmu izrunāt no dažādiem viedokļu skatupunktiem, lai neviens nepaliek neuzklausīts.

Arī LIZDA uzvēra nepieciešamību pēc papildu skaidrošanas un izglītošanas saistībā ar vakcināciju pret Covid-19.

Kā norādīja LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga, apzinot viedokļus no dažādiem reģioniem, secināts, ka arī pedagogu vidū ir viedokļu dažādība par vakcināciju pret Covid-19. Kā skaidroja arodbiedrības vadītāja, pedagogi un tehniskie darbinieki vairs nevēlas strādāt attālināti, taču šaubīgajiem motivācijai vakcinēties pret vīrusu trūkst papildu atbildes par individuāliem veselības jautājumiem. 

Tomēr LIZDA priekšsēdētāja atkārtoti aicināja izglītības un zinātnes ministri visu atbildību neuzlikt uz skolotājiem, ņemot vērā, ka par pandēmijas apstākļiem ir atbildīga visa sabiedrība. Arī atgriežoties klātienes mācībās rudenī, skolotājiem ir tiesības zināt, cik drošā vidē skolotājs ar skolēniem strādās, tāpēc vakcinācijas procesā LIZDA aicina iesaistīties arī pašus vecākus, kuriem ir jābūt atbildīgiem par saviem bērniem.

Vanaga piebilda, ka ir zināms arī par gadījumiem, kad skolotājs ir gatavs pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar skolu, ja vakcinācija būs piespiedu kārtā. Līdz ar to arodbiedrības vadītā aicināja Muižnieci informēt par nākotnes perspektīvām, kas katru skolotāju sagaida, tuvojoties 1.septembrim. 

Padomes sēdes laikā ministre atkārtoja arī savas prioritātes ministres amatā, norādot, ka starp tām ir skolotāju atalgojuma un slodžu sakārtošana, klātienes mācības jau 1.septembrī, kā arī izglītības jomā strādājošo vakcinēšanās pret Covid-19.

Ministre apņēmusies arī risināt pirmsskolas izglītības iestāžu (PII) pedagogu atalgojuma nevienlīdzību, salīdzinot ar vispārējās izglītības skolotāja algu. Muižniece gan pagaidām neapsolīja LIZDA biedriem paaugstināt PII skolotāja atalgojuma likmi vairāk par 5% šoruden, ko arodbiedrība ir vairākkārt uzsvērusi un jau pārspriedusi ar finanšu ministru Jāni Reiru (JV) un premjeru Krišjāni Kariņu (JV). 

Izglītības un zinātnes ministre pauda stingru pārliecību, ka augustā skolotājiem būs sagatavoti visi nepieciešamie mācību materiāli, lai viņi varētu gatavoties mācību gadam, plānojot mācību grafiku. "Ir svarīgi saplānot darbu savlaicīgi, lai skolotājs saprastu, ko un kā es šogad mācīšu," uzsvēra Muižniece, piebilstot, ka tāds ir viņas uzstādījums.

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Kas

ir Ņauka?Sen neesi dabujusi?

pirms mēneša, 2021.06.16 21:34

Gudrajiem

Der, der, Gudrajām galvām it īpaši. Adaptējot CSDD kampaņu čik čik špricējies, ik pa seši mēneši potējies, esi atbildīgs un padevīgs, būsi vareno draugs un biedrs :)

pirms mēneša, 2021.06.16 22:31

Vietējās ziņas