Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ar marķējumu Jelgavā velosipēdistiem atgādina atļauto krustojuma šķērsošanas ātrumu 26

Lai pievērstu velosipēdistu un elektroskrejriteņa jeb skūtera vadītāju uzmanību, šķērsojot neregulētus krustojumus, četrās vietās Jelgavā uzklāts īpašs horizontālais marķējums – "5 UZMANĪBU!" –, tādējādi atgādinot, ka atļautais gājēju pārejas un krustojuma šķērsošanas ātrums ir 5 km/h.

Šāds marķējums pirms gājēju pārejas un brauktuves šķērsojuma vietām uzklāts Lielās ielas krustojumā ar Pasta salu, Lielās ielas krustojumā ar Pilssalas ielu, Rīgas ielas krustojumā ar Cukura ielu un Rīgas ielas krustojumā ar Skautu ielu, informē Jelgavas pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.

Kā skaidro pašvaldības iestādes "Pilsētsaimniecība" satiksmes organizācijas inženieris Kārlis Krūkliņš, tieši šie krustojumi izvēlēti, jo tajos salīdzinoši bieži fiksēts, ka brauktuvi velosipēda un skūtera vadītāji šķērso pārgalvīgi, apdraudot sevi un citus satiksmes dalībniekus, tostarp gājējus. Šādi neapdomīgi manevri nereti ir iemesls arī ceļu satiksmes negadījumiem. 

Simbols “5”, kas uzklāts uz ietves, vērš satiksmes dalībnieku, īpaši velosipēdistu un elektroskrejriteņa vadītāju, uzmanību, ka atļautais gājēju pārejas un krustojuma šķērsošanas ātrums ir vidējais gājēju pārvietošanās ātrums, un tas ir 5 km/h. 

Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka pārvietoties pa ietvi, gājēju ceļu, gājēju un velosipēdu ceļu, kopīgu gājēju un velosipēdu ceļu vai nomali, izmantojot skrituļslidas, skrituļdēļus un tamlīdzīgu sporta vai atpūtas inventāru, atļauts, ja tas netraucē pārējos gājējus. Šķērsot brauktuvi ar minēto inventāru atļauts ar ātrumu, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu. 

Papildus jāatgādina, ka saskaņā ar ceļu satiksmes noteikumiem velosipēda vadītājiem jābrauc pa attiecīgā virziena velojoslu, velosipēdu ceļu vai gājēju un velosipēdu ceļu iespējami tuvāk tā labajai malai. Ja to nav vai tie ir attālināti no ceļa, atļauts braukt pa ietvi, ja braukšana pa brauktuvi, ņemot vērā ceļu satiksmes intensitāti, ceļa un meteoroloģiskos apstākļus, nav iespējama, ir apgrūtināta vai bīstama. Braucot pa ietvi, velosipēdu vadītājiem jāizvēlas tāds braukšanas ātrums, lai netiktu apdraudēti vai traucēti gājēji, un, ja nepieciešams, jābrauc ar ātrumu, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu. Velosipēdu vadītāji nekādā veidā nedrīkst apdraudēt vai traucēt gājējus. Gājējiem, pārvietojoties pa ietvi, ir priekšroka. Braucot pa ietvi vietās, kur velosipēdu vadītāju braukšanas trajektorijas krustojas ar pārējo transportlīdzekļu braukšanas trajektorijām, velosipēdu vadītājiem jānovērtē attālums līdz transportlīdzekļiem, kas tuvojas, kā arī jānovērtē to braukšanas ātrums un jāpārliecinās par drošību. 

Velosipēdu vadītājiem jābrauc ar ātrumu, kas neapdraud ceļu satiksmes drošību. Viņiem atļauts šķērsot brauktuvi pa ietves vai nomales iedomāto turpinājumu, kā arī, netraucējot gājējus, – pa gājēju pārejām. Pirms brauktuves šķērsošanas velosipēdu vadītājiem laikus jāsamazina braukšanas ātrums un, ja tas nepieciešams ceļu satiksmes drošībai, jāaptur velosipēds. Šķērsojot brauktuvi pa ietves iedomāto turpinājumu, velosipēdu vadītājiem jābrauc ar ātrumu, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu, un jādod ceļš transportlīdzekļiem, kas brauc pa šķērsojamo ceļu. 

Foto: "Pilsētsaimniecība"

Pievieno komentāru

Komentāri 26

mia

Izcēlās pilsēta degredācijai. Nevienos noteikumos nekas nav minēts par to, ka krustojums jāšķērso ar 5. Debīliķi!

pirms mēneša, 2020.07.04 13:37

mjau

Žēl, ka Tevī tik daudz negatīvisma... Gan jau Tev viss uzlabosies!

pirms mēneša, 2020.07.04 19:08

Eh

Kādēļ autovadītājiem uz asfalta neatgādina ātruma ierobežojumus? Un es to rakstu kā autovadītājs. Velo man vispār nav. Bet riebjas šitie asfalta džungļi. Ar kājām negribās iet, jo gājējam Jelgavā ir jāmet lokus ap automašīnām. To var redzēt pie stacijas. Iela nožogota un, ja gribi biļeti, ej to loku apkārt. Platie krustojumi arī ir pilnīgs idiotisms. Pasta un Sudrabu Edžus iela... tur ir tik daudz asfalta, kas netiek izmantots. Būtu labāk kociņi un zāle.

pirms mēneša, 2020.07.04 15:16

Laura

Tērvetes ielā pie Baložu ielas uz asfalta ir 30 uzkrāsots. Šķiet, ka vēl kaut kur redzēju.

pirms mēneša, 2020.07.04 19:09

Velta

Ja riteņbraucēji respektētu gājējus nevajadzētu nekādas zīmes uzstādīt.Tagad pat brauc ar eletrodēli lielā ātrumā un skatās telefonā.

pirms mēneša, 2020.07.04 17:26

Zuze

Ja gājēji respektētu sarkanās velojoslas un nebristu pa tām kā aunu bars, viņiem neviens virsū neskrietu.

pirms mēneša, 2020.07.04 20:10

opaps

Ja pārvietojies ar braucamo(velo,dēli ar motoru u.t.t) tad vari braukt kur gribi un kā gribi, bet ja kājāmgājējs nejauši uzkāpj uz sarkanās joslas tad viņš ir lielākais noziedzinieks valstī un jāliek cietumā uz visu mūžu.

pirms mēneša, 2020.07.05 13:54

....

Ja reti kurš riteņbraucējs atpazīst uz ietves joslas uzzīmētu velosipēdu un nespēj aizdomāties, ka šī zīme norāda velosipēdiem paredzēto joslu, tad kāda ir varbūtība, ka cipars 5 liks saprast, ka tas ir ieteicamais ātrums?

pirms mēneša, 2020.07.04 18:30

Sportists

Paldies par atgādinājumu uzmanīties. Jautājums: Kad vienreiz beigs labot Rīgas ielas gājēju celiņu? Rok un rok, nav iespējams pabraukt, gan velosipēdu var sabojāt, gan pats braucējs var traumēties. Cilvēki lai neizmantotu sabiedrisko transportu ar riteņiem un skūteriem brauc uz Ozolnieku ezeru atpūsties! Attiecība uz pārvietošanos ir tā, ka uz velo brauktuves ir gan bedres, gan laternas stabi, gan ceļa zīmes kā var, tā manevrē! Diemžēl reizēm nākas iebraukt gājēju daļā, savukārt dažs labs gājējs arī mēdz pārvietoties par velo brauktuvi! Vienkārši vajag būt saprotošākiem un iecietīgākiem vienam pret otru!

pirms mēneša, 2020.07.04 18:39

aIs

Ja paskatās likumdošanu, nav Jelgavā neviena velosipēdistu josla. Sarkana ietve, pēc likuma neapzīmē pilnīgi neko, un izvietotās zīmes norāda par kopēju gājēju/velosipēdistu ceļu, kur jebkuram gājējam, jebkurā vietā uz ietves ir priekšroka. Sarkanai joslai komplektā ar platu balto līniju ir nozīme tikai uz brauktuves, nevis ietves.

pirms mēneša, 2020.07.04 21:43

Hmm

Atsevišķi nokrāsota josla uz gājēju ceļiņa, kurai sākumā ir gājējus/velosipēdus nodalošā ceļa zīme, nav uzskatāma par velosipēdu joslu? Nu, nu... Krāsaino bruģu variantā gan reizēm var apmulst, kura ir velosipēdiem, kura gājējiem paredzēta, jo krāsas nav izceltas, te gan saprast palīdz neredzīgajiem pa vidu gājēju celiņam uzklātais pumpainais reljefs, kura puse ir paredzēta gājējiem.... Pie promenādes Driksas krastā atsevišķi norobežots veloceliņš neko nenozīmē? Nu, nu.... Pa lielo ielu braucot, nav atsevišķi ar saliņu nodalīts veloceliņš? Nu, nu...

pirms mēneša, 2020.07.05 11:27

aIs

Un "Hmm", pirms spriedelēt, iepazīsties ar Horizontālajiem ceļa apzīmējumiem, ko tie nozīmē, kā tie izskatās un kur tie ir domāti lietot. Krāsains bruģis nav pilnīgi nekas. Jelgavā ir daudz izcilu analfabētisma piemēru, kā zīmes par gājēju pāreju aiz pārejas, dzeltenas svītras uz krustojuma, kuras neatbilst likumam un nav ņemamas vērā, stāvvietu zīmes, kuru jēgu daudzi neizprot un neievēro, arī pati pašvaldība.
Lai gan izcilāka vēl ir Sigulda ar savu gājēju ielu, kurā puse apzīmējumu ir nepareizi un likumiem neatbilstoši.

pirms mēneša, 2020.07.05 14:59

Hmm

Tupiem cilvēkiem droši vien tas neko nenozīmē, par laimi, lielākā daļa tomēr saprot, ko nozīmē nodalīta velojosla un ko nozīmē ceļazīme ar uzzīmētu velosipēdu vai gājēju/velosipēdu. Dažiem indivīdiem papildus vajag, lai būtu krāsa pareizā, marķējums pareizs, ideāli taisni novilkta nodalošā josla vai arī tā neskaitās, u.t.t. jācer tikai, ka tādi indivīdi to nemāca saviem bērniem, savādāk negadījumi diemžēl vairāk garantēti.

pirms mēneša, 2020.07.05 18:01

Velofiderass

Itkā mēs zinātu pārvietošanās ātrumu.Neesam jau Vernons ar paceltu roku kurš norāda ka tūlīt fisīs škērsām pāri cełam.

pirms mēneša, 2020.07.04 23:05

Kaķēns

Gjējiem ierobežot pārvietošanās ātrumu ....DDD

pirms mēneša, 2020.07.06 07:14

ABC

Vajag sodīt gan lisapēdistus, gan gājējus, kas brauc, iet pa otram paredzēto vietu. Lielajā ielā regulāri ar lielu ātrumu, bieži vien arī lietojot telefonu, nēsājas lisapēdistu bari, braucot viens otram blakus un aizņemot visu ietves platumu. Horizontālos apzīmējumus gan vajag sakārtot, citur nav saprotams kura daļa kam domāta.

pirms mēneša, 2020.07.05 08:54

Nesapratu

Kāds ir mērķis lietot vārdu “lisapēdists”?

pirms mēneša, 2020.07.05 16:31

ABC

Lisapēdists ir persona, kas uzkāpusi uz velosipēda, bet nekad nav dzirdējusi, ka uz viņu attiecas kādi satiksmes noteikumi. Velosipēdists ir persona, kas pārvietojas ar velosipēdu atbilstoši satiksmes noteikumiem.

pirms mēneša, 2020.07.05 18:27

Vernons

Tā 5-ka vietā jāzīmē STOP zīme visā platumā! "Bez apstāšanās tālāk kustēties Aizliegts", tas atbilstu gan CSN, gan CSL prasībai! Katrs zem auto pakļuvušais Pats vainīgs!

pirms mēneša, 2020.07.05 09:40

LOL

STOP zīme gājējiem, tas būtu amizanti. Iedomājos skatu, gājējiem ir zaļais, kustību atļaujošais signāls, plūst gājēju rinda, katrs gājējs pie krustojuma kā robotiņš apstājas un tikai tad turpina ceļu, gluži kā auto pie dzelzceļu pārbrauktuvēm ar STOP zīmi. Starp citu, ātri ejot, pēc gps datiem var pārvietoties ātrāk par 5km/h, tur puse steidzīgo gājēju jau defaultā pārkāpj noteikumus. par velosipēdistiem nerunājot. Bet tas marķējums ir ok, man patīk, piesaista uzmanību un liek aizdomāties, ka jāpiebremzē.

pirms mēneša, 2020.07.05 11:34

vernonam

tu krāj bojāgājušos kā indiāņi skalpus.

pirms mēneša, 2020.07.05 10:55

Vernons

Es nekrāju! Latvijas Valsts CSDD un ceļu policijas izskatā pie tā "strādā"!
Par STOP zīmi, tā nav mana ideja! To es Polijā redzēju, nožēloju ka nolāpīju slinkumu un nenofotografēju!

pirms mēneša, 2020.07.05 11:49

Sanita

Vai tas nav apdraudoši,ja māmiņa stumj ratiņus ar mazuli pa gājēju joslu,un viņai pretī vai no aizmugures garām brauc jaunietis,vai jaunieši neturot velosipēda stūri.Un tādas situācijas notiek bieži.

pirms mēneša, 2020.07.05 15:16

Ha

Daža laba māmiņa stumj ratiņus ar skritulenēm kājās

pirms mēneša, 2020.07.05 19:44

Vernons

Vispār tas tāds pamudinājums uz pašnāvību!
Pirms spert soli uz brauktuves jāpārliecinās, lai tas nebūtu pēdējais!
Pirms uzbrauk uz brauktuves jāpārliecinās, lai pirmais nobrauktais metrs nav pēdējais!
To muļķību panāca Viesturs Silenieks! Un šī muļķība vainagojās ar parlamentārā sekretāra amatu Aizsardzības Ministrijā.

pirms mēneša, 2020.07.05 15:44

to ABC

Precīzs izskaidrojums-ar ko lisapēdists atšķiras no velosipēdista.Bravo!

pirms mēneša, 2020.07.05 19:58

Vietējās ziņas