Arī Jelgava gatavos pieteikumu Eiropas kultūras galvaspilsētas titulam 18

Jelgava, līdzīgi kā vairākas citas Latvijas pilsētas, pretendēs uz Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukumu, šodien lēmuši pilsētas deputāti.

Pilsētas pašvaldības iestādes "Kultūra" vadītājs Mintauts Buškevics, skaidroja, šī iniciatīva nav tikai kultūras projekts, jo tā vērsta uz visas pilsētas attīstību.

"Ejot uz šo statusu 2027.gadā, ir jāskatās nākotnē. Notiks mērķtiecīgs darbs, lai attīstītu starptautiski nozīmīgus kultūras projektus, infrastruktūru un veicinātu gan pilsētas zīmola attīstību Eiropas mērogā, gan iedzīvotāju piederības sajūtu Jelgavai," komentēja Buškevics.

Pēc viņa paustā, pašvaldība nebaidīsies izcelt arī to, kas vēl pilsētā ir pilnveidojams, jo rezultātā iegūt var visas nozares - caur kultūru var attīstīt tūrismu, infrastruktūru, uzņēmējdarbību, izglītību, sportu un citas jomas.

Viens no galvenajiem pieteikuma nosacījumiem ir tā sasaiste ar pilsētas attīstības plānošanas dokumentiem, līdz ar to tiek sākts darbs pie Jelgavas kultūras attīstības programmas 2021.-2027.gadam. Programma tiek izcelta kā viens no pirmajiem ieguvumiem dalībai šajā iniciatīvā, jo, pat ja pilsēta Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu neiegūst, tai ir izstrādāts mērķtiecīgs kultūras procesu attīstības plāns.

"Ierasti plāns kultūras attīstībai ir iestrādāts vispārējā pilsētas attīstības stratēģijā, taču nu sākts darbs pie jaunas programmas izstrādes, kas nodrošinās kultūras attīstības nepārtrauktību līdz 2027.gadam, raugoties arī tālākā nākotnē. Jaunā programma būs izvērstāka nekā līdz šim, aptverot arī mazāk pētītas ar kultūru sasaistītas jomas, piemēram, radošās industrijas," atzina Buškevics, piebilstot, ka programma nebūs nošķirta no pilsētas vispārējās attīstības stratēģijas, bet būs tās nozīmīga daļa.

Līdzās mērķtiecīgam attīstības plānam kā citi būtiski ieguvumi, pilsētai iegūstot Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu, nosaukta finansējuma piesaiste kultūras projektu un pasākumu organizēšanai, ietekme uz reģionālo attīstību, ekonomiku, vietējo un starptautisko atpazīstamību, kā arī sabiedrībai aktuālu problēmu risināšana caur kultūras procesiem, jo pieteikuma izstrādē būtiska ir arī iedzīvotāju iesaiste.

Pašvaldības pieteikumu par pilsētas dalību Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukuma piešķiršanas konkursā Kultūras ministrijā var iesniegt līdz 4.jūnijam. Domes sēdē lemts, ka pašvaldības iestādei "Kultūra" jāsagatavo un jāiesniedz pieteikums apstiprināšanai Jelgavas domei līdz 30.aprīlim. Tāpat iestādei uzticēts organizēt visas nepieciešamās darbības lēmuma izpildei, tostarp attīstības programmas izstrādi, kas arī jāpabeidz līdz aprīļa beigām.

Pieteikuma sagatavošanai dalībai konkursā tiks veidota vadības grupa, kuras darbība ietvers tādus uzdevumus kā fokusgrupu un ideju talku rīkošanu sabiedrības viedokļa noskaidrošanai, pilsētas priekšrocību un attīstāmo aspektu definēšanu un citus.

2027.gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukums tiks piešķirts vienai Latvijas un vienai Portugāles pilsētai. Latvijai šī ir jau otrā iespēja piešķirt kādai no pilsētām Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukumu. 2014.gadā nosaukums tika piešķirts divām Eiropas pilsētām - Latvijas galvaspilsētai Rīgai un Ūmeo Zviedrijā.

Par pretendēšanu uz Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu ir paziņojusi arī Liepāja, Jūrmala, Cēsis, Jēkabpils, Kuldīga un Daugavpils.

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 18

cilvēks

Ha! Ja neskaita ledus festu, tad principā visgarlaicīgākā un vienveidīgākā pilsēta kultūras pasākumu izpausmēs. Totāls popsis.

pirms mēneša, 2021.01.21 12:46

mamma

Gais baloni lido , vismaz berniem lielaks prieks, jo par to, ka skatiesuz tiem lielajiem bumbuliem, nav jamaksa!

pirms mēneša, 2021.01.21 13:20

cilvēks

piekrītu. Labi piezīmēji.

pirms mēneša, 2021.01.21 13:38

@

Līdz tam nokrāsot kultūras nama visu ēku vienā tonī ( vēlams, ne neglīti zaļajā vai citrondzeltenā), ēkām savest kārtībā fasādes un senajām majām nomainīt lētos plastmasas logus pret autentiskiem koka logiem, jo, pretējā gadījumā neviens nesapratīs, uz ko un kāpēc ir jāpretendē.

pirms mēneša, 2021.01.21 14:31

cilvēks

tāpat kā baznīcā dievu atrast pagrūti, Jelgavas kultūras namā kultūru arī ne visai. Nē, nu labi, 5 gadu laikā 2 jēdzīgi koncerti un kādas 3 ciešamas lugas tika atrādītas.

pirms mēneša, 2021.01.21 14:39

cilvēks

krāsojums un logi neko nemainīs.

pirms mēneša, 2021.01.21 14:40

Adolfs

Cik prasti komentari.Jelgavaekcijas.Bet vai tikai Jelgava. vienmer kultura bijusi ļoti laba limeni.Nu,ja kovits ieviesis savas kor

pirms mēneša, 2021.01.21 14:52

cilvēks

nu ja. Ģeniāli.

pirms mēneša, 2021.01.21 16:13

Dita

Cerēsim,ka Buškevics būs jaunais pilsētas mērs.Kultūra ceļ pilsētas atpazīstamību.

pirms mēneša, 2021.01.21 16:32

fīrējas

ZZS jau ieplānojuši, ka būs pie varas tik ilgi? Izskatās pēc kārtējās "fīrēšanās" kā te iepriekš komentos viens cilvēks minēja. Aiz visiem šiem aizsegiem un projektiem var kampt un kampt. Nu kāda Jelgavai kultūra? Bez ironijas. Nu kāda? Būtu labāk spieduši uz to, lai pēc iespējas vairāk augsto tehnoloģiju biznesi šeit bāzētos. Pilsētvidi sakārtotu (Andra sala neskaitās).

pirms mēneša, 2021.01.21 16:43

Ilgi

Rāviņš piekto reizi būs zzs līderis pilsētas vēlēšanās.Drīzāk jau partija to vēlas,ne pats.

pirms mēneša, 2021.01.21 20:48

zzs

Vispirms Rāvis jāsapotē pret Covid-19, kratekli, uzpūtību, demenci uc veco komunistu likstām un tad, ja vēl vinš būs brīvībā, domnieki varēs par viņu balsot.

pirms mēneša, 2021.01.22 11:23

Pils sala

KAPEC TAD NESKAITAS.Tev skaitas tikai tas,kas tev izdevigi.

pirms mēneša, 2021.01.22 12:55

sala

Ikdienas gaitām pilsētniekiem sala domāju ir nebūtiska. Jā, ja speciāli ieplāno tur doties un pastaigāt, tad protams jauki, bet tā nav pilsētas problēmu risināšana. Vairāk gan kā caurs siets, kur pilsētas nauda tiek gāzta iekšā.

pirms mēneša, 2021.01.22 14:36

Es

Super Eiropas galvaspilsēta trūkst vārdu ielas netīrītas jo tālāk no centra joo tīrāks!! Tiko nesen Lielās un Mātera ielas krustojumā pilsoņi reibumā ar atvērtām alkohola pudelēm kur municipāļi kameras neko nerāda??? Rinķo tik gar manu māju Asteru ielā nez ko gaida ha

pirms mēneša, 2021.01.22 17:45

Kāpēc ne?

Super! Jelgava nebūt nav sliktākais variants. Malači!

pirms mēneša, 2021.01.23 19:47

Eh

Kaimiņiene - alkoholiķe sit bērnus, bet vismaz labi baro, palaiž uz skolu un neizvaro. Nominēt gada mātes titulam! Malace! Nav tā vis-vissliktākā.

pirms mēneša, 2021.01.25 01:44

Vietējās ziņas