Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Asociācija: Darbaspēka trūkuma dēļ liela daļa ogu ražas Latvijā var sapūt uz lauka 12

Lai gan šogad kļuva iespējams nokārtot atļaujas sezonas strādnieku no ārvalstīm nodarbināšanai, tas tapa zināms novēloti, kad vairums potenciālo darba ņēmēju jau bija atraduši darbu citviet un kamdēļ liela daļa ogu ražas Latvijā var sapūt uz lauka, informē Latvijas Augļkopju asociācijas biroja vadītāja Renāte Kajaka.

Viņa teica, ka pirmo gatavo ogu – zemeņu – ražas novākšana sākās pirms apmēram divām nedēļām un turpinās joprojām. Tā kā lielie zemeņu audzētāji parasti stāda vairākas, dažādas šķirnes, kas nogatavojas atšķirīgos laikos, precīzu ražas apmēru Latvijā salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem ir pāragri novērtēt. Vēlās zemenes vēl tikai gaidāmas.

Vienlaikus viņa teica, ka vairumam ogu audzētāju problēmas joprojām ir trūkstošais darbaspēks. Tas, cik daudz ogu paliks uz lauka, precīzi nav aplēšams. “Saimnieki saka, ka lauki ir pilni ar ogām un visa raža sapūs, ja nebūs strādnieku,” viņa sacīja, uzsverot, ka tas tiešā veidā negatīvi ietekmēs Latvijas ekonomiku neiegūtos nodokļu ieņēmumos un cilvēku laukos pirktspēju, jo raža netiks novākta un pārdota.

Līdzīga situācija kā zemeņu audzētājiem draud arī pārējo ogu audzētājiem, kuriem raža vēl tikai gaidāma, lēsa Kajaka. Reti kuras ogas, piemēram, upenes un dzērvenes ir pārstrādājamas un iespējams mehanizēti novākt. Deserta ogas nav jānolasa ar rokām, kas ir milzīgs darbs, kamēr strādājošo nav.

Kajaka skaidroja, ka Latvijas vietējie iedzīvotāji, tostarp bezdarbnieki, joprojām nepietiekami vēlas lasīt ogas. “Ir daudzi, kuri negrib to darīt un ir tādi, kuri nevar, jo tas nav viegls darbs,” skaidroja Kajaka, atgādinot, ka ogas lielākoties jālasa, kamēr ir sauss un prasti karstā laikā, ko ne katrs spēj veselības dēļ un liela daļa arī negrib. Pagaidām joprojām saimnieki mēģina visos iespējamos veidos piesaistīt trūkstošo darbaspēku.

Lai arī atļaujas sezonas strādnieku no ārvalstīm nodarbināšanai šogad ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) starpniecību kļuva iespējams nokārtot, informācija par šādu iespēju parādījās novēloti. Tobrīd vairums potenciālo darba ņēmēju no ārvalstīm jau bija atraduši darbu citās valstīs, kā piemēram, Polijā. “Strādnieku nav, visi ir prom,” skumji piebilda Kajaka, atzīstot, ka problēma salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem nav mazinājusies.

Latvijas Augļkopju asociācija apvieno lielākos Latvijas augļkopjus. Organizācijas mērķis ir palīdzēt augļkopjiem aktīvi piedalīties viņiem labvēlīgas lauksaimniecības politikas veidošanā, kā arī meklēt iespējas, kur pārdot Latvijā saražotos augļus.

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 12

cilvēks

darba devējs nemaksās 15ē/h, darba ņēmējs nestrādās par 5-10ē stundā. Uzpircējs nepirks par 5ē/kg, audzētājs nepārdos par 2-3 ē/kg, jo maksājot pat 5ē/h peļņa būs par mazu. Zaptes un kompotu ražotāju cenas pie darba devēju, ņēmēju un uzpircēju kompromisa pieaugs tā, ka zapti varēs atļauties tikai tie, kas rij storu ikrus. Kas vainīgs - 30 sa****i gadi

pirms 3 dienām, 2020.06.29 21:00

andris

Kaut kā Vāczemē gan ogas veikalā lētākas,gan zaftes tādas ka nav pat pie mums dzirdētas,protams ne visos veikalos bet ir,kā bij Vācijā cenas daudzām precēm lētākas tā arī ir.Un algas kā viņiem ir labas tā ir.Anglija un Īrijā protams nav sliktāk,tad kur vaina , nu ne jau strādniekos, nezin kāpēc mūsu bāliņi un drostaliņas tur rukā ka prieks ,te nevar sev jaunas trusenes un pupšturi nopirkt, nu pasakat kaut ko.

pirms 3 dienām, 2020.06.29 21:34

Resnais

nu Anglijā var kāds melnais paņemt priekšā, tagad tas ir modē, te tikai piedzēries vīrs mājās gaida.

pirms 3 dienām, 2020.06.29 23:28

ES

Salīdzinam Vācijas zemnieku subsīdijas no tās pašas ES par 1 ha un mūsējo. Protams vēl darba ražīgums, tehnika utt. Pie mums, lai kaut ko konkurētspējīgu izaudzētu būtu ar robotiem jāmauc pa lauku vai arī jāieved darba spēks kā to dara Polija un kā zināms poļu dārzeņus un ogas mēs te ēdam uz nebēdu, jo redz lēti viņiem sanāk.

pirms 2 dienām, 2020.06.30 07:18

@ES

Jā, ļoti liela problēma ir darba ražīgums, tehnika, pie kā ir vainīgi paši saimnieki kas nav spējīg efekti plānot savu biznes un iegūldīt aprīkojumā, jo pēdējos 30 gadus varēja vitējos loharikus par kapeikām nodarbināt. Un turpini sapņot ka mēs spēsim izkonkurēt Poliju letā darba spēka piesasitē ar mūsu algām / dzīves izmaksām.

pirms 2 dienām, 2020.06.30 10:40

bite

Darbs nav viegls, bet apbrīnoju cilvēkus, kuri brēc, ka ir nabagi un pliki, bet darīt negrib neko! Tikai pabalstus prasa lielākus!

pirms 2 dienām, 2020.06.30 08:45

@bite

Cilvēki Latvijā ir nabagi un pliki jo šeit ir pilnis ar gudriniekiem kas grib lai viņu labā strāda par velti.

pirms 2 dienām, 2020.06.30 10:42

andris

Cik viegli ir komentāros muldēt- visi zin pa pabalstiem kuri ir vidējās algas apmērā un nezin kāpēc maksā visiem bezdabniekiem un bomžiem arī ,visi zin cik viegli ir aizbraukt pie zemnieka pārdesmit kilometru attālumā un tur visu dienu lasīt zemenes,nopelnīt ap 100.eiro dienā . Kur Jūs tādu leiputriju atradāt ar ķīseļa krastiem un piena upēm.Patiesība ir skārba - pabalstu nav necik -ja pienākas pabalsts i to ceņšās nogriezst pēc iespējas mazāku.Kaut ko jau maksā zemnieki pa darbu zemeņu laukā, bet ne tuvu tam ko domājat, un vēl jau tam cilvēkam jānokļūst līdz laukam un atpakaļ.līdzi jāpaņem nu kaut vai kukulis maizes un pāris litru ūdens , un ja darba devējs neapčakarēs tad varbūt pāris desmit eiro pa 12.stundām nopelnīs,un darbs uz pāris nedēļām,kamēr ir ogas.Un tā it visur-gan celtniecībā ,gan citur -sola daudz ,maksā maz un tad vēl bez nodokļiem ,---nepatīk vari kratīties prom ,un pats labākais--domājat ka kāds baigi bauda to visu,ar nelielu kukulīti visas rebes ir nolīdzinātas. Vienkārši jau valstij izdevīgi-jo nesakārtotāka ši vide ,jo mazāk jāmaksā .

pirms 2 dienām, 2020.06.30 12:05

LV

Plz work for me for free like a real Latvian

pirms 2 dienām, 2020.06.30 12:12

pabalsts

Tikko pa radio noklausījos raidījumu par Valsts kontroles atklāto pabalstu izmaksu viena no novadiem, kurā pašvaldību vadītājiem un viņu vietniekiem, kuri zaudējuši darbu pabalstos izmaksa tieši tik daudz cik visiem novada trūkumcietējiem! ( pabalstus divu minimālo algu apmērā viņiem ir tiesības saņemt līdz nāves stundiņai ik mēnesi, ja nestrādā un arī ka ikmēneša piemaksu pie pensijas no pašvaldības budžeta!!! Likums pieņemts pirms 16 gadiem, cik naudas no nodokļu maksātājiem izmaksāts šiem "smaga" darba veicējiem un cik vēl bus jāizmaksa pēc novadu reformas, jo darbu zaudēs daudzi pašvaldību vadoni un viņu vietnieki!

pirms 2 dienām, 2020.06.30 15:15

pabalstam

Es arī klausijos raidījumu.Likums pastāv 16gadus,bet tikai pirms mēneša sāka runāt par šiem pabalstiem.Valsts kontrole atklāj daudz pārkāpumus,bet ministrijas,ierēdņi pārkāpumus neatzīst,kā šajā lietā,tā Latvijas mežu tehnoloģiskajā koksnē u.t.t.Pūķa komentāri bija ļoti nepatīkami.

pirms dienas, 2020.06.30 16:32

Vietējās ziņas