Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atjaunos Lielvircavas muižas kungu nama telpas 2

Lielvircavas muižā, kas atrodas Jelgavas novada  Platones pagasta Lielvircavas ciemā, jau pavisam drīz aizsāksies kārtējie būvdarbi, turpinot attīstīt muižai piemītošo un specifiski raksturīgo virzienu – modes vēstures popularizēšanu. Projekta “Lielvircavas muižas kungu nama telpu atjaunošana” ietvaros martā muižas kreisajā spārnā sāks atjaunot telpas, iekļaujot ieejas parādes durvju un centrālo kāpņu restaurāciju. Darbus plānots beigt šī gada otrajā pusē, informē Jelgavas novada pašvaldība.

Lielvircavas muižas kungu nams ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis ar valsts aizsardzības numuru 5240, kas celts laika posmā no 1803.gada līdz 1808.gadam. Lielvircavas muiža ir viens no Jelgavas novada aktīvajiem tūrisma punktiem, kam saglabāšana, atjaunošana un attīstīšana norit paralēli ar 19.gadsimta modes vēstures popularizēšanu.

Projekta gaitā tiks atjaunotas Lielvircavas muižas kungu nama atsevišķas otrā stāva telpas, demontējot sekundāro starpsienu starp telpām T207 un T208, tādejādi telpa atgūs savu sākotnējo plānojumu. Zem pašreizējā grīdas seguma ļoti sliktā stāvoklī ir saglabājies sākotnējais vairogu parkets, kuru plānots restaurēt, kā arī ieklāt jaunu pēc esoša parauga. 

Griestiem un sienām ir paredzēta krāsošana atbilstoši krāsu pasei. Logiem tiks demontētas plastmasas palodzes un izgatavotas jaunas koka palodzes, bet šajās telpās esošās durvis tiks atjaunotas, attīrot no jaunākajiem krāsu uzslāņojumiem līdz stabilai virsmai, saglabājot vecākos. Montēšanai tiks  izmantota iespējami daudz muižas glabāšanā esošā furnitūra. Muižas pirmajā stāvā atjaunos 19. gs. vidū izgatavotās parādes durvis un kāpnes.“Līdz ar telpu atjaunošanu būs plašākas iespējas demonstrēt seno tērpu replikas kā arī izvietot vēstures informāciju par Lielvircavas muižas vēsturi. 

2019.gadā muiža saņēma dāvinājumu ar 12 Kloppmanu dzimtas portretiem, kurus plānots izvietot atjaunotajā zālē līdz ar tērpiem.  Šobrīd muižā atrodas portretkleitas replika, kas izgatavota pēc baroneses Kornēlijas Frīderikes Apolonijas Luīzes fon Hānas, (dzim.fon Firksa) portreta un izlikta apskatei. Līdz šim trūka plašuma, lai eksponētu citus. Atjaunotā zāle kļūs par ērtāku telpu gan tērpu izvietošanai, gan iespējai nodrošināt vēstures lekcijas par 19.gs. modi, organizēt meistarklases, paraugdemonstrējumus, modes vēstures darbnīcas radošajām aktivitātēm. Šāda veida tūrisma piedāvājums Jelgavas novadā ir vienīgais. Turklāt jāatzīmē, ka tērpu replikas nav atdarinājumi, bet gan tiešas kopijas gan šuvuma tehnikas, gan auduma izvēlē. Arī līdz šim, dažādu pasākumu ietvaros organizējot tematiskas nodarbības par modes vēsturi, tās ar atzinību ir novērtētas, saistījušas interesi un guvušas atsaucību. Līdz ar to šis virziens noteikti ir jāattīsta, turklāt tādejādi mēs bagātinām paši sevi un līdz niansēm izpētām šīs vietas vēstures nianses” stāsta Platones Tūrisma informācijas punkta vadītāja Zanda Zariņa.

Kopš 2013.gada,  gan īstenojot Eiropas Savienības projektus, gan ieguldot pašvaldības budžeta līdzekļus, muižā ir veikti daudzi nozīmīgi atjaunošanas darbi - muižas telpu rekonstrukcija, atjaunota muižas zāle, ēkā uzlabota ventilācija, elektrības un apkures sistēma, uzstādīts energoefektīvs apgaismojums. 

Tāpat muižas ēkas zālē ieliktas jaunas koka durvis, nomainīta grīda, kā arī labiekārtota virtuve, ēdamzāle un aktu zāle, atjaunotas telpas, kas tika veidotas kā izstāžu zāles. Līdz šim paveiktie darbi ir vainagojušies panākumiem, uzsākot aktīvu tūrisma attīstību muižā ar jaunu, interesantu, saturīgu aktivitāšu piedāvājumu - Muižas balle, Muižas svētki, Leģendu nakts, Ziemassvētku pasākumi, 19.gs. deju meistarklases un citi izzinoši un īpašas noskaņas pasākumi. 

Lielvircavas muižas kungu nama telpu atjaunošanas darbus veiks SIA “Warss+”.

Projekts tiek īstenots ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) atbalstu un tā kopējais finansējums ir 75 729 eiro, no tā ELFLA finansējums 45 000 eiro, pašvaldības līdzfinansējums ir 30 729 eiro.


Foto: Jelgavas novada pašvaldība


Pievieno komentāru

Komentāri 2

Plaukonis Sesks

šmeku ražotni vajag atjaunot , no tās vairāk labuma - vairāk lētu preču reņģu ēdājiem, plus nav jābaro visādi ierēdņi, valsts apzadzēji ......

pirms 10 dienām, 2020.02.11 12:40

Vietējās ziņas