Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atšķirībā no sākotnējā piedāvājuma tagad par valstspilsētām rosina noteikt arī Jelgavu, Ventspili, Valmieru un Jēkabpili 10

Atšķirībā no administratīvi teritoriālās reformas (ATR) sākotnējā piedāvājuma tagad Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija par lielajām pilsētām rosina noteikt arī Jelgavu, Ventspili, Valmieru un Jēkabpili, vienlaikus piedāvājot labāk lietot terminu "valstspilsētas".

Likumprojekta izskatīšanas gaitā tikuši virzīti jau trīs dažādi šo pilsētu statusa nosaukumi. Jautājumu, kā tieši nosaukt šīs pilsētas, vēl būs jāskata komisijā un jāizlemj Saeimā. 

Sākotnējā piedāvājumā līdzīgu statusu - republikas pilsētas statusu - bija paredzēts piešķirt Daugavpilij, Jūrmalai, Liepājai, Rēzeknei un Rīgai. 

Līdz ar to Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ATR likumprojektam galīgajā lasījumā rosina par valstspilsētām noteikt visas deviņas augstāk minētās pilsētas, kam pašlaik ir republikas pilsētas statuss.

Iepriekš otrajā lasījumā plašu opozīcijas kritiku Saeimas debatēs izpelnījās sākotnējais piedāvājums, kas neparedzēja līdzīga statusa saglabāšanu, jo īpaši Jelgavai un Ventspilij. Tagad piedāvājums paredz līdzīga statusa nodrošināšanu arī šīm abām pilsētām.

Likumprojekta izskatīšanas gaitā tikuši virzīti jau trīs dažādi šo pilsētu statusa nosaukumi. Sākotnējā piedāvājumā tās bija paredzēts dēvēt par republikas pilsētām, pēc tam otrajā lasījumā atbalstu guva nosaukums "lielās pilsētas", savukārt tagad VARAM rosina tās nosaukt par valstspilsētām.

Ministrijā skaidro, ka šāds nosaukums piedāvāts, ņemot vērā kompetento institūciju viedokli par termina "lielās pilsētas" nepiemērotību. Vienlaikus Valsts prezidents Egils Levits norādījis, ka Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisija savulaik šī vārda vietā bija ierosinājusi lietot terminu "valstspilsēta" sniedzot arī šādas izvēles pamatojumu, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Ar terminu "valstspilsētas" tiek saprasti visi valsts attīstības plānošanas dokumentos ietvertie valsts nacionālās nozīmes attīstības centri, pauž ministrijas pārstāvji.

Ja vēstīts, ka saskaņā ar aģentūras LETA rīcībā esošo informāciju likumprojektu izskatot trešajā, galīgajā, lasījumā, deputāti tomēr varētu pārskatīt atsevišķus līdzšinējos lēmumus, kas attiecas uz lielajām pilsētām jeb valstspilsētām.

ATR paredz 119 pašvaldību vietā izveidot 40 pašvaldības.

 Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 10

ER

cik saprotams, tas statuss tik acu aizmālēšanai - novads būs kopīgs, bet tā kā nevar paskaidrot sabiedrībai, ka Rēzekne lielāka par Jelgavu, nolēma atsevišķā pantā ierakstīt, ka mēs esam valstspilsēta, neko nemainot pēc būtības :)

pirms mēneša, 2020.04.07 20:10

R

Ļoti labi ! Savādāk visu laiku likās, ka ciemā dzīvoju !!! Kā skan ,Valstspilsēta ! Es tagad esmu krietni lepnāks par tiem , kas nedzīvo Valstspilsētā ! Vajag taču mācēt, Jelgavas pilsētu nosaukt par pilsētu !

pirms mēneša, 2020.04.08 14:30

Jānis

ja jūs zinātu Jelgavas vēsturi,Kurzemes un Zemgales Hercogistes Galvaspilsēta-Krievijas Impērijas Kurzemes Guberņas Galvaspilsēta-Latvijas Republikas Pagaidu Galvaspilsēta, LR 4. Nozīmīgākā Pilsēta,tad jūs nerakstītu tādas muļķības, piecgadīgā šmurguļa murgus

pirms mēneša, 2020.04.08 18:20

xxx

jums laikam ir ļoti zems izglitības līmenis un nav zināšanu kas ir pilsēta un kas ir vietsēta. laikam govju dziesmas traucē pareizi saprast kur jūs dzīvijet,šķūņī vai kūtī?

pirms mēneša, 2020.04.08 18:27

valsts riba

kopsh kura laika ciematu ar knapiem 40 tuukst iedziivniekiem sauc par pilseetu ?

pirms mēneša, 2020.04.11 16:21

omīte

nezināju,ka Jelgavā dzīvo tik daudz pamuļķu,kuriem nav pat priekštata pa Jelgavu un kas ir pilsēta. govju smaka laikam saindējusi smādzenes

pirms mēneša, 2020.04.11 16:47

Vietējās ziņas