Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Miris bijušais Indonēzijas prezidents Suharto

Džakarta, 27.janv., LETA--REUTERS/DPA. Svētdien Džakartas slimnīcā 86 gadu vecumā miris bijušais Indonēzijas prezidents Suharto, kas šajā Dienvidaustrumāzijas salu valstī valdījis 32 gadus.

Indonēzijas valdība izsludinājusi valstī septiņas dienas ilgas sēras, kuru laikā Indonēzijas sarkanbaltie karogi būs nolaisti pusmastā.Desmitiem tūkstošiem indonēziešu - no valsts augstākajām amatpersonām līdz pašiem trūcīgākajiem iedzīvotājiem - svētdien pulcējās pie nelaiķa mājas Solo pilsētā Javas salas vidienē, lai apliecinātu pēdējo godu cilvēkam, kas pasaulē atzīts gan par vienu no XX gadsimtā visilgāk valdījušajiem Āzijas valstu līderiem, gan zākāts par vienu no šā kontinenta lielākajiem kleptokrātiem.Miljoniem cilvēku visā valstī aizlūdza par nelaiķi un skandēja Korāna vārsmas, pieminot viņu."Visa mūsu ģimene pateicas ikvienam, kas aizlūdzis par mūsu tēvu," preses konferencē slimnīcā žurnālistiem sacīja Suharto vecākā meita Siti Hadidžanti Rukmana. "Mēs lūdzam - piedodiet viņam, ja viņam bijuši kādi trūkumi."Daudzu pasaules valstu līderi, pieminot nelaiķi, svētdien atzīmēja, ka Suharto atnesis savam reģionam stabilitāti un strauju izaugsmi, bet vienlaikus nenoliedza, ka viņa varas laiku aptumšojusi milzīgu apmēru korupcija, asinsizliešana un smagi cilvēktiesību pārkāpumi.Pirmdien Suharto tiks guldīts ģimenes kapos netālu no Solo. Bēres vadīs Indonēzijas pašreizējais prezidenta Susilo Bambangs Judojono.Suharto nāca pie varas Indonēzijā 1966.gadā un 32 gadus vadīja pasaules lielāko musulmaņu valsti ar "dzelzs dūri".Tomēr Rietumvalstis viņa režīmu savulaik uzskatīja par stingru bastionu, kas Dienvidaustrumāziju sargā no komunisma.Daudzi indonēzieši viņa nāvi uzskata par lielu zaudējumu. Šobrīd gandrīz ceturtā daļa valsts iedzīvotāju dzīvo trūkumā, un daudzi ar nostaļģiju atceras Suharto laiku, kad "daudz kas bija lētāks un varēja dabūt darbu"."Mēs esam zaudējuši dižu savas tautas dēlu," izteicies bijušais Indonēzijas prezidents Abdurrahmans Vahids.Savukārt demokrātijas aizstāvji un Suharto politiskie oponenti - īpaši tie, kuri viņā varas laikā atradušies ieslodzījumā, - pauduši nožēlu, ka viņš netika saukts pie atbildības.Pats Suharto un viņa ģimene neatzina apsūdzības par miljardiem dolāru piesavināšanos viņa amata pilnvaru laikā, un Suharto juristiem izdevās pārliecināt varas iestādes, ka bijušā prezidenta veselības ir pārāk slikts, lai viņš varētu stāties tiesas priekšā.Mēģinājumi saukt Suharto pie atbildības par smagiem cilvēktiesību pārkāpumiem Austrumtimorā, Ačehā un Papua nevainagojās panākumiem pierādījumu trūkuma dēļ.Suharto veselība pasliktinājās jau tūlīt pēc prezidenta amata zaudēšanas plašo 1998.gada nemieru laikā. Pēc ārstu teiktā, viņš pārcietis divus insultus.Džakartas slimnīcā bijušais Indonēzijas autoritārais līderis smagā veselības stāvoklī atradās kopš 4.janvāra. Suharto cieta no sirds, plaušu un nieru veselības problēmām.

Pievieno komentāru

Ozolnieku novadā