Devītajā Lielajā talkā strādā gan lieli, gan mazi (FOTO) 6

Lielajā talkā, kas visā Latvijā šogad notiek devīto reizi, deviņdesmit talkošanas vietu ar vairāk nekā diviem tūkstošiem talkotāju tika pieteiktas Jelgavā, savukārt 40 vietu ar vairāk nekā tūkstoš talkotājiem bija Ozolnieku novadā. Turp bija atbraukuši arī Nacionālo bruņoto spēku karavīri, kas sakopa apkārtni pie Vareļu pieminekļa Brīvības cīņās kritušajiem Latvijas karaskolas kadetiem. Krietni talkoja arī Jelgavas novadā, kur strādnieki publisko teritoriju sakopšanā pulcējās Dorupes, Zemgales, Nākotnes, Staļģenes ciemā, Kalnciemā un citviet. Ūziņu parkā tika stādīti koki, Šūmaņu mežā vākti atkritumi, sakopta Ģederta Eliasa atdusas vieta Zildeguņu kapos pie Poķiem, kā arī veikti daudzi citi darbi.

Trešo gadu ar talkas palīdzību upes tīrīšanu organizēja Ozolnieku uzņēmējs Mārcis Laidiņš, kurš bija saaicinājis jaunus cilvēkus, kuri vēlas doties šādā īpašā nobraucienā pa Iecavas upi. «Pirms trim gadiem, kad pirmo reizi talkojām Misā, tādā veidā no krasta krūmiem izcēlām pat divus vecus televizorus,» stāsta M.Laidiņš.

Savukārt Mārīte Skrinda ar senioru deju kopu «Ozolnieki» tīrīja Ozolnieku ezera krastu. «Mums ir tāds rituāls – pirms sākam strādāt, uzdejojam,» smaidot stāsta M.Skrinda. Turpat blakus strādāja arī Ozolnieku roņi, kas ezerā peld ziemā, un Toma Zaķevica vadītā vingrošanas kluba «Reset» dalībnieki, kuriem Ozolnieku ezera mala ir vasaras sezonas sportošanas vieta.

Ozolniekos pašvaldības Sporta centra direktors Rolands Baranovskis kopā ar tā darbiniekiem sakopa stadionu, kura tehniskais nolietojums ir kļuvis arī par priekšvēlēšanu diskusiju objektu. R.Baranovskis teic, ka nav jēgas atjaunot vieglatlētikas stadionu, kāds tas bija pirms gadiem četrdesmit. «Vieglatlētika Ozolniekos ir pamirusi, un ir jāveic aptauja un jāuzzina, pēc kāda stadiona cilvēkiem būtu pieprasījums,» teica R.Baranovskis

Jelgavā talkoja gan daudzdzīvokļu māju un skolu pagalmos, gan tīrīja grāvjus pie privātmājām, dievnamu pagalmos un citviet. Latvijas Bērnu fonda Jelgavas nodaļas pārstāvis Kaspars Zihmanis vadīja talku aizaugušajā vietā pie perspektīvā plānotā Atmodas ielas un Dobeles šosejas krustojuma, no kurienes varēs aizbraukt uz Ziemeļu tiltu pār Lielupi. «Pa taciņām cilvēki te staigā, puiši nāk dzert alu, vīri – šņabi, kāds arī durties ar šļircēm. Pamestas drazas ir daudz,» stāsta K.Zihmanis. Latvijas Bērnu fonds te talko jau vairākus gadus. Pirmajā reizē tika savākti 80 maisi atkritumu, bet arī šoreiz to ir ap 30.

Pie bērnudārza «Kāpēcīši» divatā talkoja Ilze Buša ar meitu Anci, kas mācās Tehnoloģiju vidusskolas 2. klasē. I.Buša stāsta, ka tieši Ance bija iniciatore, ka noteikti, neskatoties uz vējaino un vēso laiku, ir jāpiedalās Lielajā talkā.


Foto: Raitis Puriņš, Aivars Eglītis un Gaitis Grūtups.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Jāskatās globāli

Kad cilvēki masveidā sapratīs, ka talka vairs nav asociējama ar vēlmi sakopt dzimteni, bet lielais bizness. Ar lielām naivām acīm un platiem smaidiem iet un tīra, piedaloties šajā balaganā. Jā, daļēji draza rodas no tā, ka starp cilvēkiem ir cūkas. Bet pamatā ar nevēlēšanās vai ekonomiskās nespējas apmaksāt nereālas atkritumu izvešanas maksas. Jelgavai tarifi, ja ne visaugstākie Latvijā, tad vieni no visaugstākajiem. Iedzīvotāji izved atkritumus mežos un citās vietās, kur var noslēpt kaut uz laiku, jo nespēj samaksāt par savācēju pakalpojumiem, kas ērti piebrauc pie vārtiem.. Vai reiz gadā rīkot talku ir izeja no šīs situācijas? Nē! Bet sabiedriskie konteineri, kurus regulāri tukšo Izvedēji gan būtu izeja, bet tie taču samazinās mūsu vadības peļņu! Ir tāds labs izteiciens- tīri ir nevis tajā mājā, kur tīra, bet tajā, kur nemēslo. Un talkas ir nieks, jo nenovērš savā pamatā problēmas sakni. Vēl, ja vienā kaudzē ir talkas baltie maisi un klāt pielikt savus (par savu naudu piktus) parastos melnos, tad talcinieki sola, ka tos melnos neviens nevedīs prom, vedīs tikai baltos! Absurds, vai melnajos draza atšķiras? Kas notiek, ja izved baltos un laika gaitā melnie, stāvot malā, pārplīst? Pareizi! Atkal jārīko talka. Talkas laikā gan nedrīkst tīrīt privātās teritorijas, tikai pašvaldības. Tas nozīmē, ja kaimiņos ir tantuks, kas nespēj sakopt savu gabalu, tad talka neizskatīs iespēju viņai palīdzēt, Tikai kaimiņi var noignorēt Lielo talku un aiziet uz mazo talku pie tantuka. Taču, kurš maksās par viņas atkritumu izvešanu? Kaimiņi? Vai jāved uz mežu? Mēs esam tāds bezmaksas tīrīšanas spēks pašvaldībai. Talka nerūpējās par cilvēkiem un problēmu, bet par projekta peļņu un pašvaldību. No pamesta neiežogota zemesgabala savākta draza netiks izvesta, jo tas vispār kādam pieder, nu un kas, ka viss piemēslots un pamests jau gadus 20 un vietējie tur bija sastiepuši savus maisus. Cirks. Reiz pati aizgāju uz tuvāko mežiņu un savācu 10 maisus ar pudelēm un maisiem. Atstāju ielas malā, kur zināju, brauc mašīnas. Zvanīju organizētājiem pateikt,ka tur un tur, auto maršrutā stāv mani maisi ar meža drazu- jā, jā, bet nekā. Mašīnas vairākas nedēļas tos nesavāca. Nācās pašiem runāt ar kaimiņiem un pa pāris maisiem vest uz kaut kādu drazas vietu, lai nestāv ielas malā. Visi riņkī mani ienīda, par to, ka ar vēlmi sakopt tuvāko mežīņu ciematā, es liku iespringt citiem. Talka is nothing about cleanliness, it is about money. Jo maisu, cimdu piegādātāji, koncertu rīkotāji, zupas vārītāji, un lielie organizētāji (tāpat kā ziedošanas fondi) uz šī pasākuma pelna nereāli. Bet problēmu, kā nepiemēslot dzimteni viņi pat nav ieinteresēti risināt, jo tad projekts apstāsies un peļņas avots izsīks...

pirms 4 gadiem, 2017.04.23 02:29

Gaišais

Ko darīja Jelgavas pilsētas Pērtķu armija ?

pirms 4 gadiem, 2017.04.23 10:48

Jāskatās globāli

Lai drazas uz zemes (arī pašvaldības) būtu mazāk, būtu nepieciešama Tīrības nedēļa, kad visur stāvētu bezmakas konteineri, kuros varētu izmest kā veco dīvānu, tā spaini ar virtuves drazu- visi un legāli. Un stratēģiskās vietās visus cauru gadu turēt sabiedriskos bezmaksas konteinerus, kuros arī drīkst mest visu (apmaksāt no zemes nodokļa naudas, vai atkritumu izvešanas budžeta, kuru uztur daudzdzīvokļu un privātas mājas ar obligātiem līgumiem). Tad tīrīšanas nedēļas beigās rīkot Lielo talku. Un tā valsts kļūs tīrāka. Noteikt, ka atkritumu izvešana var būt tikai bezpeļņas organizācija.

pirms 4 gadiem, 2017.04.23 11:12

Resnais

kur ziedonis ar slotaskātu? Kāpēc nerāda tautai paraugu?

pirms 4 gadiem, 2017.04.23 11:42

2) jautājums

ziedoni, kur Tu liec 2l pudeli pēc izdzeršanas ?

pirms 4 gadiem, 2017.04.23 14:01

Haralds Dalbanovičs

Viņš man dod, tad es viņam dodu, tā mēs viens otram dodam, bet es neko neesmu ne redzējis, ne dzirdējis.

pirms 4 gadiem, 2017.04.24 05:00

Vietējās ziņas