Sākta parakstu vākšana pret vēja elektrostaciju parka izveidi Dobeles un Tukuma novadā 35

Iedzīvotāju grupa sākusi parakstu vākšanu pret vēja elektrostaciju parka izbūvi Dobeles un Tukuma novadā, aģentūrai LETA apliecināja iniciatīvas grupas pārstāve SIA "Baltic Candles Ltd." direktore Zita Sāviča.

Plānots, ka parakstu vākšana norisināsies līdz 17. oktobrim. Ja iegūtais parakstu skaits nebūs pietiekams, akcijas laiks tiks pagarināts. Sāviča stāstīja, ka plānots savākt vismaz tik daudz parakstu, cik iedzīvotāju pēdējās vēlēšanās ievēlējuši Dobeles novada domi.

Centrālās vēlēšanu komisijas informācija liecina, ka pērn pašvaldību vēlēšanās Dobeles novadā piedalījušies 5980 vēlētāju. Pašlaik pret ieceri var parakstīties 11 vietās Dobelē, taču parakstu vākšanas vietu skaits augs, jo vietējie izrāda interesi par iespēju iesaistīties, prognozēja Sāviča.

Lai arī sabiedriskajā apspriedē par parka ietekmes uz vidi novērtējumu Dobelē piedalījās tikai vairāki desmiti iedzīvotāju, parakstu vācēji ir pārliecināti, ka viņu akcijā aktivitāte būs lielāka. Sāviča pauda, ka apspriede netika laikus izziņota, turklāt tā notika darba dienas vidū.

"Domāju, ka aktivitāte nāks vienā līknē ar informētību," piebilda iniciatīvas grupas pārstāve, skaidrojot, ka daudzi iedzīvotāji vispār nav informēti par ieceri.

Parakstus plānots iesniegt vietējās pašvaldībās, un vismaz Dobeles pašvaldība iedzīvotājiem ir solījusi, ka viņu viedoklis tikšot ņemts vērā.

Tāpat aktīvisti sociālajā tīklā "Facebook" ir izveidojuši grupu "Par Zemgali bez vēja ģeneratoriem", kurā pauž, ka vēja parka troksnis, infraskaņa un ultraskaņa, kā arī vibrācija negatīvi ietekmēs cilvēku veselību, pašsajūtu un dzīves kvalitāti līdz pat 20 kilometru rādiusā. Tāpat viņi uzskata, ka objekts degradēs Zemgales lauku ainavu un pazeminās lauksaimniecības zemes kvalitāti. Tāpat vietējie nobažījušies par putnu un sikspārņu bojāeju, jo parks iecerēts tiešā gājputnu ceļa tuvumā, kā arī par nekustamo īpašumu vērtības būtisku pazemināšanos reģionā un citiem aspektiem.

"Solītā labuma vietā mēs visi ilgtermiņā riskējam uzņemties sekas, kas nav samērojamas ar Latvijas attīstības pamatnostādnēm, interesēm un vērtībām. Likumsakarīgi, daudziem vietējiem iedzīvotājiem ir radies loģisks jautājums – kādēļ mums ir nepieciešams šāds milzīgs, vidi degradējošs un veselību bojājošs vēja ģeneratoru projekts un kādēļ Zviedrijas uzņēmēji šādu mega vēja ģeneratoru parku nebūvē jūrā vai savā zemē, bet gan mūsu māju pievārtē," pausts publikācijā sociālajā tīklā, aicinot piedalīties parakstu vākšanas akcijā.

Jau ziņots, ka uzņēmums "Eolus" tuvāko četru gadu laikā Dobeles un Tukuma novadā par aptuveni 250 miljoniem eiro plāno būvēt Latvijā lielāko vēja elektrostaciju parku, uzstādot 51 vēja turbīnu.

"Eolus" valdes loceklis Gatis Galviņš iepriekš informēja, ka vēja enerģijas parks varēs saražot aptuveni 0,7 teravatstundas elektroenerģijas gadā, kas būs aptuveni desmit procenti no Latvijas elektroenerģijas gada patēriņa.

Galviņš atzīmēja, ka vēja elektrostaciju parku plānots veidot savienotā teritorijā, kas atrodas divās pašvaldībās – daļa parka atradīsies Dobeles novada Dobeles pagastā, bet daļa – Tukuma novada Džūkstes pagastā. Patlaban noris projekta ietekmes uz vidi ziņojuma sabiedriskā apspriešana, ir notikušas vairākas sabiedriskās apspriešanas sanāksmes. Paredzams, ka ietekmes uz vidi atzinuma apstiprināšana varētu notikt līdz gada beigām, kam sekos projekta būvniecības fāze.

Lai arī iepriekš Dobeles novada pašvaldība paudusi bažas par projekta ietekmi uz iedzīvotāju veselības stāvokli, pašlaik pašvaldība neesot gatava izteikt savu nostāju, jo iepazīstas ar ietekmes uz vidi ziņojumu, tas tiek izskatīts un vērtēts, skaidroja pašvaldības pārstāve Liesma Sāviča. Viņa piebilda, ka ziņojuma apspriedē septembra sākumā Dobelē piedalījies liels iedzīvotāju skaits.

Savukārt Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans apgalvoja, ka Džūkstes pagasta iedzīvotāju nostāja par vēja elektrostaciju parka būvniecību ir saprotoša un kopumā atbalstoša. Arī novada pašvaldība un Slampes–Džūkstes pagastu pārvalde atbalsta ieceri, redzot projekta realizācijā daudzus ieguvumus novada attīstībai un izaugsmei.


Foto: pixabay.com

Pievieno komentāru

Komentāri 35

Priekulis

PANIKA OIK ZAGĻU SABIEDRĪBĀ. vai tad tie zagļi parakstīties arī vēl prot ?

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 13:29

Kā vienmēr...

Parakstu vākšana pret attīstību un labklājību Dobeles un Tukuma novadā

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 13:38

labklājība

Tieši kā tas vēja enerģijas parks vairos labklājību? Elektrība paliks lētāka? Kāds ir sausais atlikums vietējiem pēc tam, kad tie ģenerātori sāks griezties? Elektrība pārdota biržā un peļņa plūst uz Dāniju (vai velns viņu zina kur). Tik vien kā pāris cilvēkiem darbs, lai to visu parku pieskatītu.

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 16:00

Vejs

Nav laba vieta vēja parka celtniecībai. Kāpēc nevarēja vairāk pie jūras, tur tak būtu daudz efektīgāk?
Un cik vispār Latvijā ir lietderīgi šāda tipa vēja parku celtniecība?

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 13:39

@Vejs

O, vietējās pagasta vēja turbīnu sexksperts ieradies. Zviedri noteikt ieguldot ceturtdaļ-miljardu neieskatījās kur būtu efektīvāk izvietot tās, bet gan uz dullo ielika pirkstu kartē. Aizsūti viņiem savu CV, tavas zināšana viņiem būs nenovērtējamas.

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 13:49

to @vejs

Vietējie aizmirsa tev cenzoram paprasīt atļauju izteikt savu viedokli.

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 14:36

Juris

A kam piederes tas jaunais parks, kur aizies ta nauda? Vai visa bughalterija bus cauri redzama? Vai tiesam parks daris vairak slikto neka labo?

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 16:05

@Juris

Apgaismo mani, kā vēja ģenerator var negatīvi ietekmēt vidi kurā tie atrodas? Būšu pateicīgs par jebkuriem liniem uz akadēmiskiem pētījumiem un publikācija kas šo faktu pierāda.

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 16:35

No Mazpisāniem

Par tām vēja elektrostacijām-ārzemes izskatās dullāki par latviešiem,visur griežās

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 16:24

Tipiski

Letiņi mūžīgi gaužas cik citas valstis attīstītas un turīgas, bet kad pienāk moments kaut mazliet mazliet pakustināt pirkstu un kaut ko darīt, tad nē, neko mums nevajag, visu kā parasti, aizaugušas pļavas un tautasdziesmas lūdzu.

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 16:39

protams

Latvijai tur nekāda ieguvuma nebūs- darba vietu praktiski nav, peļņa aizies uz Zviedriju, būs tikai saķēzītas normālālas lauksiamniecības zemes Latvijā. Parasti tādus objektus neceļ pie apdzīvotām vietām.
Malači iniciatīvas grupa! Aicinu visus balsot pret zviedru iekarotājiem!

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 18:58

3.14...

Stulbāku tautu par latviešiem Eiropā neatrast! Vēja ģeneratori, mazie HESi- tas ir fui! Toties elektrība no Krievijas gāzes (no kuras tāpat ietur OIK) - visnotaļ slavējama lieta! IDIOTU VARZA!

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 20:00

zinu

Nelaimīgi tie vācieši, kas dzīvo to dzirnavu tuvumā. Viņi tāpat protestē. Pirmkārt, troksnis - tālu, tālu dzirdams, gluži kā no mūsu Fortum.

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 20:11

gobzems

Troksnis vispār nav dzirdams...

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 08:11

Vietējam

Kas tev no tā? Vietējiem tik vien kā vēja dzirnavas ainavā paliks - nauda visa prom un pašiem nekas no tā neatleks. Kaut kā neredzu jēgu no tāda projekta, ja nav skaidri definēts ieguvums. Saprastu, ja būtu vietējais uzņēmums vai kapitāls, bet te viss uz Skandināviju aizplūst.

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 22:09

bodnieks

tavā vietā vietējais lesku jau parakstijās Jelgavas trakonama dakteri tā ka vari vazaties blisinot savas teļa acis plaukšķinot un ļurinot viss pagalam viss pagalam jābalso krievi nāk jo uz ģeneratoru spārniem saskatamas sarkanas zvaigznes mjā nu ko ta citu no gadiem stulbuma kretinisma nozombētiem varētu sagaidīt......

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 07:07

Doma

Patiesība par vēja ģeneratoriem. https://www.youtube.com/watch?v=lxopa-4z37E&feature=share

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 22:07

paldies

konkrētāk https://youtu.be/lxopa-4z37E?t=19m54s

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 22:12

Doma

un vēl http://www.dzirde.lv/veja-generatoru-radita-troksna-ietekme-uz-cilveka-veselibu/

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 22:24

vai

Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans jau domās tērē apsolīto naudu...vai jau saņemto?Dzirdēju, ka Džūkstē cilvēki vispār netika uzklausīti, ne velti Dobeles ģērbonī ir zobens, viņi gan nepadosies!

pirms 2 gadiem, 2018.09.18 23:15

trakuls

Skrundas monstru nojaucām dižvareni palikām nejauktu bet lietā liktu un pie labām naudām tiktu galvkratis tik aplaudēja rādod dulburi ko spēja it kā monstrā ivans iekšā puļemjots tam esot priekšā gatavs šaut pa kreisi labi monstra nau un jeņķiem labi......

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 09:53

opaps

Mums steidzami jāatgriežas akmens laikmetā, jo viss progress bojā mūsu dzīvi ,bet mēs neskatoties uz to spītīgi dzīvojam arvien garāku mūžu.

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 10:10

paps

Nekur nav teiks kā un par cik tā saražotā enerģija tiks pārdota kopējā tīklā, ka tik nesanāk līdzīgi kā ar OIKu.. maksājam vaigus piepūtuši.
250 mlj ieguldot domājams, ka šie investori grib sagaidīt atdevi vismaz 10-15 gadu laikā un tad vēl 10-15 gadi ar tīru peļņu. Domājams, ka lēta ši enerģija Latvijas patērētājiem nebūs.

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 12:05

opaps

Es neprotestēju pret ražotājiem ,bet atceros ka likvidēja cukurfabrikas lai man būtu cukurs pa 40 santīmiem kg ,papīra un siļķu ieguvi lai būtu pilna laime, bet rezultātā pielika deputātiem algas un cukurs palika vēl dārgāks.

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 12:27

paps

Par Cukura Fabriku - neviens neko nespieda likvidēt. Piedāvāja dāsnas kompensācijas, lai zemnieki pārietu uz citu kultūru audzēšanu. Tur visi kopā paši to izvēli izdarīja - izvēlētājs paņemt Eiropas komensācijas maksājumus.
Naivi domāt, ka šāds vēja enerģijas parks padarīs elektrību lētāku. Drīzāk slēgsies klāt tam pašam OIK kamēr vēl var. Neredzu jēgu ārzemniekiem te ieguldīt 250mlj, ja nebūs iespēja labi nopelnīt uz vietējo rēķina.

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 12:55

Parakstieties

Man patīk kad elektrību ražo no fekālijām, esmu dzimis kūtspakaļā.

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 10:28

Vietējais

Ja jau esam tik bagāti un gudri varam turpināt pirkt enerģiju (pamatā no Krievijas), vēl man vienmār ir licies dīvaini, ka liela daļa priecājas par savu bērnu un radu labo dzīvi citās zemēs, zem tieši tādiem vēja ģeneratoriem. Ja visas noteiktās normas ir ievērotas, tad vienozīmīgi nedrīkst traucēt uzņēmējiem realizēt šo projektu.

pirms 2 gadiem, 2018.09.19 18:31

Vejs

Lauķu viedoklis. Domājat, ka tās turbīnas baigo pienesumu elektrifikācijā dos?
Ja tas būtu tik viegli un vienkārši, tad katrā mājā tāda turbīna griestos.
Jūs vispār zināt, kas ir vēja turbīna, vai tikai esat redzējuši no malas?
Es uzskatu, ka tas nav videi draudzīgākais risinājums.

pirms 2 gadiem, 2018.09.20 08:33

Vejs

Ja šis projekts ir nodots vispārējai apspriešanai, tas vajadzētu arī nākt klajā ar visiem efektivitātes aprēķiniem, konstruktīvajiem risinājumiem u.t.t.
Savādāk tā ir tukša spriedelēšana.

pirms 2 gadiem, 2018.09.20 08:55

No Mazpisāniem

Es esmu redzējis vēja ģenerātorus Vācijā,Holandē,pats esi redzējis kā govi apsēklo

pirms 2 gadiem, 2018.09.23 19:43

Dobeles, Tērvetes un Auces novadā