Donoru diena Jelgavas novada pašvaldībā

Jelgavas novada pašvaldība šajā ārkārtējās situācijas periodā atbalsta Valsts asinsdonoru centru (VADC), kas, strikti ievērojot visus distancēšanās un drošības pasākumus, īsteno arī iedzīvotājiem tik būtisku palīdzību un aicina - ziedo asinis, lai kādam palīdzētu. Pēc starptautiskajām rekomendācijām, asins ziedošana nav uzskatāma par masu pulcēšanās pasākumu, bet ir atbalstāma un veicināma arī šajā sarežģītajā laikā.

Donoru diena Jelgavas novada pašvaldībā tiek organizēta 23.novembrī no pulksten 10 līdz 14, informē Jelgavas novada pašvaldība.

Iesaistoties asinsdonoru kustībā, ikvienam ir iespēja palīdzēt nelaimē nonākušajiem, kam nepieciešamas asinis.  Viena ziedotā asins deva var palīdzēt pat trīs cilvēkiem. 

Katrs asins un asins komponentu donors:

gūst morālu gandarījumu;

izziņu par asins testēšanas rezultātiem (pēc pieprasījuma);

uzkodu komplektu;

pēc asins ziedošanas saņem kompensāciju zaudētā asins apjoma atjaunošanai 4,27 eiro. Kompensāciju donoriem izmaksā bezskaidras naudas pārskaitījuma formā uz donora norādīto kontu. Kopš 2018. gada no kompensācijas ir iespējams atteikties, to novirzot donoru kustības popularizēšanai.

izziņu par asins nodošanu, kuru, iesniedzot darba devējam, var saņemt apmaksātu brīvdienu;

gada laikā (365 dienu ietvaros) ziedojot asinis trīs vai vairāk reizes, tu saņem Donora privilēģiju karti, kas dod iespēju saņemt dažādas atlaides (vairāk informācijas atradīsi šeit: www.vadc.lv/donoriem/privilegiju-karte).

VADC vērš uzmanību:

Pēc atgriešanās no valstīm, kuras iekļautas SPKC sarakstā kā valstis ar augstu Covid -19 saslimstību, pastāv aizliegums ziedot asinis 10 dienas, izņemot tās valstis, kurās noteikts vēl ilgāks lieguma periods saskaņā ar Endēmisko valstu karti: www.vadc.lv/donoriem/endemisko-valstu-karte. Aktuālie valstu saslimstības rādītāji apskatāmi Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC)  mājaslapā: www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0.

Personas, kas pārslimojošas Covid-19,  drīkst nodot asinis 28 dienas pēc pilnīgas izveseļošanās.

Asinis var ziedot, ja:

donors jūtas labi un ir pārliecināts par savu veselības stāvokli;

pēdējo 14 dienu laikā nav bijis saskarsmē ar cilvēkiem, kuriem ir aizdomas par saslimšanu ar Covid – 19;

atbilst visiem nepieciešamajiem kritērijiem, vairāk informācijas VADC mājaslapā: www.vadc.lv/donoriem/vai-vari-ziedot

Donoru drošībai un ērtībai VADC aicina:

pirms ierašanās, donora anketu aizpildīt elektroniskā formā: www.vadc.lv/donoriem/asins-donora-anketa. Anketu nepieciešams aizpildīt ne ātrāk kā dienu pirms asins ziedošanas. Izbraukumos donora anketas izdrukāšana netiek nodrošināta, jāierodas ar izdrukātu anketu. Gadījumā, ja nav iespējams to izdrukāt, anketa varēs aizpildīt arī uz vietas;

godīgi atbildēt uz anketā uzdotajiem jautājumiem un atklāti pārrunāt savu veselības stāvokli ar ārstu;

šaubu gadījumā  par  veselības stāvokļa atbilstību, donori aicināti konsultēties ar VADC medicīnas personālu, zvanot uz VADC bezmaksas tālruni 8000 0003 (darba dienās no pulksten 8.30 līdz 17).

Ziedošanas vietās tiek ievēroti šādi drošības pasākumi:

tiek regulētas donoru plūsmas, lai ievērotu nepieciešamo  2 metru distanci;

ir nodrošināti pastiprināti dezinfekcijas pasākumi;

ir pieejami individuālie aizsardzības līdzekļi (sejas maskas) gan donoriem, gan darbiniekiem.

Donoriem visā Latvijā, papildu obligātajiem testiem, tiek piedāvāta iespēja noteikt antivielu esamību pret Covid-19 infekcijas izraisītāju (SARS-CoV-2 vīrusu). Testēšanas rezultāti tiks anonīmi  nodoti Slimību kontroles un profilakses centram (SPKC), lai vērtētu kopējās tendences un imunitātes līmeni donoru vidū. Plašāka informācija: www.vadc.lv/aktualitates/jaunumi.

Ziedojot asinis, nepieciešami: pase, eID karte vai jebkurš cits personas apliecinošs dokuments, pēc kura var identificēt donoru un kurš satur sekojošu informāciju - vārds, uzvārds, personas kods, foto.

Tu vari ziedot asinis, ja:

esi 18 – 65 gadus vecs;

sver ne mazāk par 50 kg;

dienā pirms asins nodošanas neesi lietojis alkoholu;

esi paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi;

esi vesels un pēdējā laikā neesi slimojis;

pirms tam esi lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma;

neesi nodevis asinis vismaz 9 nedēļas, un 12 mēnešu periodā to jau neesi darījis 4 reizes (attiecas uz sievietēm) vai 6 reizes (attiecas uz vīriešiem, turklāt pēc 6 reizes vīriešiem jāievēro 3 mēnešu pārtraukums);

vairāk informācijas: www.vadc.lv/donoriem/vai-vari-ziedot

Asins ziedošanas dienā:

3 – 4 stundas pirms procedūras iesaka vieglu ēdienreizi un papildu šķidruma uzņemšanu (jāizdzer apmēram četras glāzes ūdens vai sulu u.c.). Tukšā dūšā asinis ziedot nedrīkst!

vismaz 2-3 stundas pirms procedūras nedrīkst smēķēt, jo tad būs labāka pašsajūta procedūras laikā un pēc tās, kā arī būs kvalitatīvāki asins komponenti. Smēķētājiem skābekļa līmenis asinīs samazinās par 15%. Tas atsaucas uz visu organisma vielmaiņu un asins kvalitāti.

24 stundas pirms asins ziedošanas nedrīkst ēst:

treknus, asus ēdienus (piemēram, treknu gaļu vai speķi, žāvētu gaļu vai desas, treknas zivis (lasi, siļķes u.c.), treknu sieru, kūkas, čipsus, krējuma saldējumu, ceptas sēnes, daudz riekstu, šokolādi,  kakao, majonēzi  utml.

nedrīkst lietot alkoholiskos dzērienus.

Iepriekšējā dienā pirms asins ziedošanas iesaka ēst:

saknes, augļus, biezpienu, liesu sieru, biezputras, maizi, liesu gaļu un zivis, medu. Katru dienu jādzer ne mazāk par 1,5 – 2 l šķidruma, sevišķi svarīgi tas ir pirms un pēc asins vai asins komponentu nodošanas.

Jautājumu gadījumā donori ir aicināti sazināties ar VADC caur sociālo tīklu kontiem, mājaslapu www.vadc.lv vai zvanot uz bezmaksas tālruni: 8000 0003 ( darba dienās no pulksten 8.30 līdz 17).

Foto: publicitātes

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas